13.02.2024
Analizy ekspertówTrendy rynkowe

Savills IM spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w Polsce w 2024 r.

Warszawa, 13.02.2024 (ISBnews) - Savills Investment Management (Savills IM) spodziewa się większej liczby nieruchomości na sprzedaż w tym roku w Polsce, motywowanej "exitem" funduszy private equity, czy presją ze strony banków finansujących, poinformował szef na Polskę w firmie Piotr Trzciński. Ciekawych okazji inwestycyjnych nie wyklucza w sektorze centrów handlowych.

"Dynamika inwestycji w sektor nieruchomości pozostaje niekorzystna, jednak spodziewamy się poprawy nastrojów od połowy 2024 roku. Widzimy więcej prób sprzedaży nieruchomości 'off market' i więcej nieudanych transakcji świadczących o podejmowaniu rozmów. W 2024 spodziewamy się większej liczby nieruchomości na sprzedaż, motywowanej 'exitem' funduszy private equity, presją ze strony banków finansujących i utrzymującej się presji na fundusze notowane" - powiedział Trzciński na spotkaniu z dziennikarzami.

W segmencie biurowym Savills IM spodziewa się dalszej korekty cen o największej dynamice wśród sektorów branży real estate w 2024 r.

"Ryzyka związane z polaryzacją, nakładami na ESG, kosztami konwersji i pracą hybrydową wpływają na potencjalnie niższy przychód netto z czynszu i wyższe koszty właściciela. Ryzyka rynkowe nadal nie są uwzględnione w całości w wycenach aktywów i tylko najlepsze w klasie aktywa zanotują relatywnie mniejszy spadek wartości" - dodał szef Savills IM w Polsce.

Z kolei w segmencie magazynowym Savills IM dostrzega końcowy etap korekty i oczekuje stabilizacji w tym roku.

"Ceny stają się atrakcyjne dla lokalizacji o potencjale wzrostu czynszu, co będzie kompensować ewentualne dalsze podwyżki stóp kapitalizacji. Był to najbardziej płynny sektor w 2023, co daje większą pewność co do poziomów cen, szczególnie przy nabyciu z equity. Segmentowi sprzyjają megatrendy jak near/re-shoring, e-commerce i urbanizacja" - dodał Trzciński.

Savills IM widzi ponadto końcowy etap znacznej korekty w sektorze centrów handlowych.

"Może oznaczać ciekawe okazje w 2024 wobec poprawiających się wyników sektora. Wpływ inflacji, polaryzacji jakości i omnichannel jest już uwzględniony w wycenach, ale płynność sektora jest niska. Sektor parków handlowych i obiektów spożywczych pozostanie ciekawy w 2024 z powodu mniejszej skali jednostkowej i większej płynności" - wymienił head of Poland w Savills Investment Management.

W segmencie mieszkań na wynajem firma wskazuje, że jest on w trakcie korekty cenowej, ale brakuje danych rynkowych z powodu niskiej płynności (potencjalni inwestorzy nie widzą możliwości "exitu" z projektów). Dodatkowo stopy kapitalizacji w wycenach nie odpowiadają rynkowym.

"Spodziewamy się wymuszonych sprzedaży, szczególnie przez fundusze bliskie monetyzacji portfela" - podsumował przedstawiciel Savills Investment Management.

Savills Investment Management to firma branży nieruchomości, której portfel w Polsce obejmuje powierzchnię biurową na łącznie 100 tys. m2, magazynów na 1,3 mln m2 i Galerię Katowicką.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?
    15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweDeweloperzy

    Pokolenie Z zrewolucjonizuje rynek nieruchomości. Jakiego udziału technologii w mieszkalnictwie oczekują młodzi ludzie?

    Ponad 74% młodych Polaków ma świadomość, że postęp technologiczny w codziennym życiu jest nieunikniony. Ich otwartość na innowacje i cyfrowa dojrzałość w nieodległej perspektywie zmienią oblicze rynku nieruchomości. Jakie rozwiązania preferowane przez nabywców z pokolenia Z już dziś towarzyszą metamorfozie mieszkalnictwa w Polsce, a jakich trendów należy spodziewać się w najbliższej przyszłości?

  • 08.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkaniowa inflacja: 21% przez 2 lata

    Już dwa lata temu Polacy odczuwali skutki rosnącej inflacji. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym okresie zmieniły się koszty utrzymania domów i lokali.