11.12.2023
Deweloperzy

Sztuka wpisana w inwestycję

Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki, Bulwary Wiślane, Planty, Kazimierz – w takim otoczeniu, w sercu historycznego Krakowa, wybudowano luksusową inwestycję Libra Residence, która tętni sztuką w każdym detalu. Swoją cegiełkę do tego projektu dołożył także wybitny artysta, profesor krakowskiej ASP, Jan Tutaj.

Sztuka to nieodłączny element kamienicy Libra Residence, która znajduje się w ścisłym centrum zabytkowego Krakowa. Choć dzieli ją zaledwie 500 metrów od Rynku Głównego, Sukiennic i Kościoła Mariackiego, to stanowi ona także oazę spokoju. Połączenie to udało się osiągnąć dzięki patio z ogrodem, gdzie można zrelaksować się w otoczeniu zieleni. 

Historyczne sąsiedztwo

Niezwykłym atutem kamienicy jest jej zacne sąsiedztwo, w dużej mierze są to zabytki, wśród których znajduje się jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Krakowie – gmach Pocztowej Kasy Oszczędności, zaprojektowany przez Adolfa Szyszko-Bohusza. Niedaleko znajduje się również Pałac Pareńskich, w którym bywali m.in.: Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer, Lucjan Rydel, Stanisław Wyspiański czy też Tadeusz Boy-Żeleński. 

Hołd dla epoki międzywojennej 

Libra Residence została zintegrowana z elementami XIX. wiecznej kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Bonerowskiej. To swego rodzaju „Crème de la Crème Krakowa”.  

– Od początku przyświecała nam myśl stworzenia wielkomiejskiej kamienicy odnoszącej się do najlepszych tradycji mieszczańskich budynków, Wiednia, Lwowa i Krakowa z przełomu wieków – mówi Tomasz Fudali, architekt z Architektura & Consulting. 

To swego rodzaju hołd oddany epoce międzywojennej. W tejże stylistyce utrzymano również część budynku, znajdującą się przy ulicy Librowszczyzny. – Cała fasada od ulicy Librowszczyzny i Bonerowskiej została wykonano z piaskowca Broniów, który swoją kolorystyką koresponduje z sąsiednim budynkiem banku stworzonego przez Adolfa Szyszko-Bohusza – mówi Tomasz Fudali. I dodaje: Libra Residence poprzez swoje rozrzeźbienie i wprowadzenie detalu wpisuje się w kontekst miejsca otoczonego kamienicami z przełomu wieków. 

I to co istotne, kamienica powstawała zgodnie z wytycznymi Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 

Sztuka sercem projektu

Wnętrza inwestycji nawiązują do dziedzictwa modernistycznego Krakowa i są spójne z całą kamienicą – Inspirację czerpaliśmy z 20-lecia międzywojennego. Osiągnęliśmy to między innymi dzięki zastosowaniu ceramicznych kafli, elementów ryflowań nawiązujących do obramowań okiennych charakterystycznych dla tego okresu czy też geometrycznych form lamp. Klatka schodowa od ulicy Bonerowskiej została zaprojektowania w nawiązaniu do wersji pierwotnej, użyliśmy dwukolorowego lastrykonu, została zachowana oryginalna balustrada – opowiada Małgorzata Jezierska, projektantka wnętrz z db GROUP. 

Nie da się ukryć, że kamienica Libra Residence tętni sztuką. Doskonale obrazuje to patio, ogród, strefy komunikacji, które zostały wzbogacone rzeźbami wybitnego artysty, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Jana Tutaja. Wnętrza rezydencji uzupełnione są płaskorzeźbami jego autorstwa, ukazujące żywioły w sposób subtelny i wyrafinowany, co podkreśla niepowtarzalność całej przestrzeni. – Przesłaniem nadrzędnym jest przede wszystkim zadbanie o indywidualny charakter budynku, o jego wysokie walory estetyczno-artystyczne – mówi Jan Tutaj.

Połączenie historii z nowoczesnością

Choć budynek robi ukłon w stronę historii, to trzeba zaznaczyć, że został wyposażony w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a także w udogodnienia na miarę luksusowych apartamentów. Libra Residence posiada, m.in.: strefę relaksu z sauną, pokój masażu, Concierge, podziemny garaż, przestrzeń do ładowania samochodów elektrycznych, czy też system inteligentnego domu Smart Home. 

W budynku zlokalizowane są ekskluzywne apartamenty o powierzchni od 35 mkw do ponad 230 mkw, z możliwością łączenia sąsiadujących lokali w jedną całość. 

Zakończenie inwestycji nastąpi w czerwcu 2024 roku. 

Źródło: biznes.newseria.pl

Najnowsze z tej kategorii
 • 20.02.2024
  Deweloperzy

  BPI Real Estate Poland stawia na zrównoważony rozwój i inwestycje premium

  Belgijski deweloper BPI Real Estate Poland zakupił teren pod realizację inwestycji mieszkaniowej w pobliżu centrum Gdańska. W 2024 roku firma planuje również rozpoczęcie budowy nieruchomości na posiadanym gruncie w Warszawie oraz kontynuację już rozpoczętych projektów. BPI Real Estate Poland, zgodnie z przyjętą strategią biznesową, w kolejnych latach będzie nadal rozwijać działalność w Polsce w segmencie nieruchomości premium, wdrażając w swoich inwestycjach zasady zrównoważonego rozwoju.

 • 20.02.2024
  Deweloperzy

  Od lokalnej firmy do ogólnopolskiego dewelopera pierwszego wyboru. Jak przeprowadzić skuteczną ekspansję?

  Efektywna ekspansja jest jednym z największych wyzwań każdej firmy o charakterze lokalnym, która dąży do rozwoju i skalowania swojego biznesu. Świadomość czy też wizerunek marki, a nawet pozycja lidera w ujęciu regionalnym nie gwarantuje sukcesu w szerszej skali. Wkroczenie na nowe rynki, a także utrzymanie na nich dotychczasowej konkurencyjności wymaga przemyślanej strategii. Jak przejść ścieżkę od lokalnej firmy do ogólnopolskiego dewelopera pierwszego wyboru?

 • 20.02.2024
  Informacje giełdoweDeweloperzy giełdowi

  Echo chce rozpocząć ofertę publiczną obligacji serii S2 o wartości do 70 mln zł 21 lutego

  Warszawa, 20.02.2024 (ISBnews) - Echo Investment chce rozpocząć 21 lutego br. ofertę publiczną do do 700 000 obligacji serii S2 w kwocie do 70 mln zł w ramach V programu emisji obligacji (do kwoty 300 mln zł lub równowartości tej kwoty w euro), podała spółka.

 • 19.02.2024
  Informacje giełdoweDeweloperzy giełdowi

  Indeks WIG20 wzrósł o 0,71% na zamknięciu w poniedziałek

  Warszawa, 19.02.2024 (ISBnews) - Indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 0,71% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 387,94 pkt w poniedziałek, 19 lutego.

 • 19.02.2024
  Deweloperzy

  Rozpoczęła się sprzedaż lokali w budynku B na osiedlu Matemblevo w Gdańsku

  Mowa o inwestycji Matemblevo. Powstaje ona przy ul. Dolne Migowo, w dzielnicy Piecki-Migowo. Osiedle docelowo składać się będzie z trzech budynków. W budynku B, który właśnie trafił do sprzedaży, znajdą się 23 mieszkania o powierzchni od 46 do 86 m kw. Za inwestycję odpowiada Rutkowski Development.