W zeszłym roku na rynku mieszkań królowała „gotówka”?
18.08.2023
Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe

W zeszłym roku na rynku mieszkań królowała „gotówka”?

Trudno zaprzeczyć, że ostatnie półtora roku było bardzo zróżnicowane na rynku mieszkaniowym. Od spowolnienia z początku I kw. oraz wyraźnego „dołka” w III kw. 2022 r. przeszliśmy bowiem do wyraźnego ożywienia, które jest widoczne obecnie. Pojawiające się informacje potwierdzają, że miniony rok był bardzo nietypowy pod względem sytuacji rynku mieszkaniowego. W tym kontekście eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili najnowsze dane na temat sposobu finansowania zakupów nowych mieszkań.

Warto wiedzieć, że Narodowy Bank Polski regularnie przeprowadza ankiety wśród firm deweloperskich. Badanie ankietowe z końca 2022 r. objęło mniej więcej co czwartą firmę deweloperską w Polsce. Co więcej, NBP zadbał o reprezentatywność próby ankietowej poprzez uwzględnienie deweloperów o różnej skali działania. Jedno z pytań zadawanych inwestorom mieszkaniowym dotyczyło sposobu finansowania zakupów nowych lokali przez klientów.

Po sprawdzeniu odpowiedzi deweloperów można stwierdzić, że odsetek transakcji finansowanych wyłącznie przy pomocy środków własnych zmieniał się następująco przy zakupie mieszkania na potrzeby własne lub członka rodziny:

  • 2019 r. - 20%
  • 2020 r. - 22%
  • 2021 r. - 18%
  • 2022 r. - 35%

Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl analogiczny odsetek zakupów „gotówkowych” w przypadku nowych lokali kupowanych na wynajem też wzrósł znacząco w 2022 roku:

  • 2019 r. - 49%
  • 2020 r. - 50%
  • 2021 r. - 51%
  • 2022 r. - 68%

Jeszcze wyższy odsetek transakcji bez zaangażowania kredytu już tradycyjnie można było zaobserwować przy zakupach mających na celu odsprzedaż „M” w korzystnym okresie. Mowa o następujących odsetkach zakupów u dewelopera wyłącznie za środki własne:

  • 2019 r. - 67%
  • 2020 r. - 63%
  • 2021 r. - 59%
  • 2022 r. - 81%

Powyższe informacje potwierdzają, że rok 2022 okazał się bardzo specyficzny pod względem sposobu finansowania zakupów nowych mieszkań. Podobna sytuacja dotyczyła rynku wtórnego, gdzie udział transakcji inwestycyjnych też był ponadprzeciętny. Można przypuszczać, że analogiczne dane z 2023 r. będą przypominać statystyki dotyczące lat 2019 - 2021. Wszystko za sprawą lepszej dostępności kredytów mieszkaniowych, która poprawiła się nie tylko dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2%.

Autor: Andrzej Prajsnar

Źródło: rynekpierwotny.pl

Najnowsze z tej kategorii
  • 20.05.2024
    Trendy rynkowe

    GfK: 31% Polaków planuje większy remont lub rozbudowę, 52% opłaci to z własnych środków

    Warszawa, 20.05.2024 (ISBnews) - Większy remont lub rozbudowę domu planuje 31% badanych, wynika z raportu Current Consumer Mood przygotowanego przez GfK - An NIQ Company. Wśród najczęściej planowanych zakupów do domu znajdują się farby do wnętrz oraz kwiaty i rośliny. 52% badanych pokryje koszty z własnych, bieżących środków.

  • Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?
    16.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Czy to już koniec spadków cen materiałów budowlanych?

    Na rodzimym rynku materiałów budowlanych korekta cenowa wciąż jest obowiązującą tendencją, jednak w kwietniu pojawiły się pierwsze wyraźne symptomy jej wygaszania. Po raz ósmy już z rzędu stawki ogromnej większości grup towarowych zanotowały regres w relacji rok do roku. Tym razem średni poziom dynamiki cen wyniósł minus 2,8 proc., o 0,4 pp. mniej niż w marcu. Tymczasem bardzo ciekawie wygląda sytuacja w relacji miesiąc do miesiąca.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweAnalizy ekspertówDeweloperzy

    Przed nami Forum Rynku Nieruchomości

    6 i 7 czerwca w sopockim hotelu Sheraton odbędzie się 14. edycja jednego z najstarszych, najbardziej prestiżowych i szczególnie lubianych przez branżę wydarzeń, Forum Rynku Nieruchomości. Po raz pierwszy od czternastu lat z limitowaną przez organizatora, firmę Nowy Adres, liczbą miejsc. Tegoroczny FRN odbywać się będzie z wieloma znakami zapytania w tle. Z jednej strony, rok 2023 był dla sektora nieruchomości znacznie lepszy, niż się powszechnie spodziewano. Z drugiej – w branży utrzymuje się wciąż silne uczucie niepewności, a wydarzenia ostatnich lat pokazały, że w XXI wieku zmiany na rynku nieruchomości mogą zachodzić szybko i na szeroką skalę.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Na rynek trafiają coraz droższe mieszkania?

    Nierzadkie są obawy, że do oferty deweloperów będą trafiały coraz droższe mieszkania. Jak zauważa portal RynekPierwotny.pl w kwietniu sytuacja w dużych miastach wyglądała jednak bardzo różnie.

  • 15.05.2024
    Trendy rynkoweDeweloperzy

    Pokolenie Z zrewolucjonizuje rynek nieruchomości. Jakiego udziału technologii w mieszkalnictwie oczekują młodzi ludzie?

    Ponad 74% młodych Polaków ma świadomość, że postęp technologiczny w codziennym życiu jest nieunikniony. Ich otwartość na innowacje i cyfrowa dojrzałość w nieodległej perspektywie zmienią oblicze rynku nieruchomości. Jakie rozwiązania preferowane przez nabywców z pokolenia Z już dziś towarzyszą metamorfozie mieszkalnictwa w Polsce, a jakich trendów należy spodziewać się w najbliższej przyszłości?