22.01.2025
Analizy i raportyBanki

Bank Millennium: Wzrost PKB przyspieszy do 3,7% w 2025 r. z ok. 2,8% w ub.r.

Wzrost PKB Polski przyspieszy do 3,7% r/r w 2025 r. - głównie ze względu na wzrost inwestycji w środki trwałe - z ok. 2,8% r/r odnotowanych w ub.r., prognozuje Bank Millennium.

"Na tle dość niemrawego otoczenia globalnego wyniki polskiej gospodarki były w minionym roku przyzwoite. Wzrost gospodarczy wyniesie nieco mniej niż prognozowaliśmy na początku ubiegłego roku, bo zapewne około 2,8% - wcześniej mieliśmy 3%. Natomiast ciągle pozytywnie wyróżniamy się na tle Unii Europejskiej i w ostatnich czterech latach byliśmy jedną z najdynamiczniej rosnących gospodarek Unii Europejskiej, bo wzrośliśmy o niemalże 14%" - powiedział główny ekonomista banku Grzegorz Maliszewski podczas webinaru.

Niemcy prawie nie urosły w tym okresie, a średnia europejska wyniosła 5%, dodał.

"W tym roku spodziewamy się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3,7%. Natomiast też spodziewamy się i zakładamy nieco inną strukturę wzrostu niż ta, która miała miejsce w 2024 roku. To przyspieszenie, które prognozujemy, będzie w dużej mierze oparte na lepszych wynikach w inwestycjach, bo napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy i rozpędzające się już wykorzystanie środków strukturalnych z nowej perspektywy finansowej będą wspierały inwestycje przede wszystkim publiczne, ale również zakładamy, że sektor prywatny, sektor przedsiębiorstw również zwiększy inwestycje między innymi w maszyny i urządzenia, w robotyzację. Konsumpcja pozostanie ważnym filarem wzrostu gospodarczego, natomiast nie spodziewamy się przyspieszenie jej dynamiki" - wskazał główny ekonomista.

Jak ocenia bank, niska stopa inwestycji w środki trwałe pozostaje słabą stroną polskiej gospodarki. W 2024 r. spadki inwestycji pogłębiło wygaśnięcie poprzedniej perspektywy finansowej UE. Oczekiwania na 2025 r. pozostają optymistyczne.

Według Millennium, nieco mniej korzystny wpływ na dynamikę PKB będzie miał eksport netto.

"Chociaż eksport w ujęciu nominalnym będzie przyspieszał wraz z odbudową wzrostu w Niemczech, to też będzie przyspieszał import, więc efekt netto będzie nieco ujemny. Patrząc na ogólną wartość wzrostu dynamiki PKB, ta perspektywa wygląda nieco bardziej optymistycznie niż w porównaniu z 2024 rokiem" - zakończył Maliszewski.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii