Bezpieczny Kredyt 2%: czy banki wykorzystają okazję?
KNF stworzył możliwość liberalnego szacowania zdolności kredytowej w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Jeśli banki skorzystają z tej opcji, to zdolność wzrośnie o 30% - 40%.
Lektura znowelizowanej Rekomendacji S wskazuje, że nadzór finansowy pozostawił bankom dość dużo swobody przy obliczaniu zdolności kredytowej w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kredytodawcy będą mogli podczas wyliczania zdolności kredytowej uwzględniać ratę pomniejszoną o dopłatę i stosować niski bufor na wypadek wzrostu stóp procentowych (podobny jak przy kredytach ze stałą stopą na 10 lat). Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jak bardzo może wzrosnąć zdolność kredytowa, jeśli banki zastosują liberalne zasady jej oceny w programie BK 2%.
Wzrost zdolności o 35% - 40% będzie realny…
Poniższa tabela prezentująca wyniki obliczeń ekspertów RynekPierwotny.pl porównuje możliwą zdolność kredytową singla oraz rodziny „2+1” w ramach rządowego programu i tradycyjnej oferty banków. Zestawienie uwzględnia następujące kredyty:
- Bezpieczny Kredyt 2% (25 lat) z oprocentowaniem 3,10% na 5 lat po uwzględnieniu dopłaty i buforem na wypadek wzrostu stóp procentowych wynoszącym 2,00%
- tradycyjny kredyt (25 lat) z oprocentowaniem zmiennym 8,90% - takim jak średnia wartość według danych NBP i buforem na wypadek wzrostu stóp procentowych wynoszącym 3,00% (kredyt spłacany w równych ratach)
Warto zwrócić uwagę, że w obydwu przypadkach modelowy bank uwzględnił bufory bezpieczeństwa nieco wyższe od minimów (z większym zapasem w przypadku tradycyjnej „hipoteki”). Jeśli bank w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% dodatkowo weźmie pod uwagę dopłaty, to zdolność kredytowa może wzrosnąć nawet o 35% - 40% względem tradycyjnej „hipoteki” ze zmiennym oprocentowaniem. Taki kredyt bez dopłat nieprzypadkowo został wybrany jako punkt odniesienia. Wydaje się on bowiem bardziej opłacalny w perspektywie obniżek stóp procentowych NBP niż zwykła „hipoteka” ze stałą stawką na 5 lat.
Teraz piłka jest już po stronie siedmiu banków
Analiza ekspertów portalu RynekPierwotny.pl potwierdza, że program Bezpieczny Kredyt 2% zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu może znacząco podnieść zdolność kredytową młodych Polaków. Ostateczna decyzja należy jednak do każdego z co najmniej siedmiu banków, które mają wziąć udział w rządowym programie. Mogą one dość znacząco różnicować zasady obliczania zdolności kredytowej.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 17.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz bliżej końca korekty cen materiałów budowlanych
Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.
- 02.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
Ceny ofertowe nowych mieszkań – rok 2024 (wstępne dane)
Grudzień nie przyniósł zmian średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów w siedmiu największych metropoliach – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl. Jednak już teraz można ogłosić, że ubiegłorocznym liderem podwyżek był Wrocław, gdzie średnia cena metra kwadratowego poszła w górę aż o 12%. Najmniej – tylko o 5% - podrożały nowe mieszkania w Warszawie.