05.04.2024
Analizy i raportyInformacje z gospodarki

BGK: PKB wzrośnie o 3,4% r/r w 2024 r., inflacja konsumencka - ok. 3,8% r/r na koniec roku

Warszawa, 05.04.2024 (ISBnews) - Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oczekuje przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego do 3,4% r/r w br. (wobec 0,2% w ub.r.) i do 3,5% w 2025 r. Ekonomiści banku szacują, że inflacja konsumencka będzie kształtować się blisko poziomu 3,8% na koniec br.

"W IV kwartale roczne tempo wzrostu gospodarczego przyspieszyło, choć było wolniejsze od oczekiwań. Towarzyszyło mu umiarkowane ożywienie spożycia krajowego, które jednak pochodziło z sektora publicznego, a nie od gospodarstw domowych. Silny wkład do wzrostu miały również inwestycje. Podtrzymujemy prognozy dalszego przyspieszenia wzrostu PKB w kolejnych kwartałach. Będzie to rezultat wysokiej dynamiki realnych dochodów konsumentów oraz silnego rynku pracy. Konsumpcję wspierać powinno również podwyższenie świadczeń społecznych oraz podwyżki dla części zatrudnionych w sektorze publicznym. Pozwoli to na zwiększanie tempa wzrostu PKB z 1% r/r w IV kwartale 2023 do ponad 3% r/r w kolejnych" - czytamy w "Kwartalnym raporcie makroekonomicznym banku. Kwiecień 2024".

"Po spadku inflacji do celu NBP, spodziewamy się przyspieszenia dynamiki cen. Do połowy roku CPI powinno się jednak utrzymać poniżej górnego pasma odchyleń NBP. W drugiej połowie roku inflacja wzrośnie, ale dynamika cen konsumenckich będzie uzależniona od decyzji regulacyjnych dla nośników energii. Rada prawdopodobnie nie zdecyduje się na złagodzenie warunków monetarnych przed IV kw. br. Zakładamy, że pod koniec roku nastąpi jedynie delikatna obniżka stóp procentowych po redukcji niepewności związanej ze skutkami wycofywania tarcz antyinflacyjnych oraz po rozpoczęciu cięć przez Fed i EBC" - czytamy dalej.

W ocenie ekonomistów banku, tegoroczny wzrost aktywności gospodarczej będzie wspierać popyt konsumpcyjnego, zasilany "mocną kondycją rynku pracy i solidną dynamiką wynagrodzeń (podbitej przez regulacyjne podwyżki płacy minimalnej)", ograniczeniem inflacji, zwiększeniem transferów socjalnych (w tym świadczenia 800+).

Dodatkowym czynnikiem wzrostu gospodarczego będzie efekty niskiej bazy z 2023 roku.

Wkład wymiany handlowej będzie ujemny - eksportowi będą ciążyć trudne uwarunkowania na najważniejszych rynkach, w tym w Niemczech, podano także.

"Inwestycje będą ulegać stopniowemu osłabieniu po wysokich wydatkach JST w zeszłym roku. Inwestycje mogą jednak ponownie przyspieszyć w perspektywie 2025 roku. Wypadkowo spodziewamy się dynamiki PKB w tym roku na 3,4% z perspektywą podobnego rzędu wielkości w kolejnym" - czytamy dalej.

Ryzykiem dla perspektyw wzrostu gospodarczego jest geopolityka (m. in. wojna na Ukrainie) oraz jej wpływ na procesy inflacyjne.

Ekonomiści BGK szacują, że do lata inflacja CPI może pozostawać w paśmie odchyleń od celu banku centralnego (2,5% +/-1 pkt proc.).

"W lecie zakładamy dalsze podbicie inflacji ze względu na podwyżki cen energii, które dodadzą do CPI około 1-1,5 pkt proc. W 2025 roku procesy będą się stopniowo stabilizować. Wycofywanie resztek tarcz antyinflacyjnych nie będzie już tak silnie podbijać CPI. Powoli obniżać się będzie inflacja bazowa. Zakładamy trwały powrót do pasma odchyleń od celu w II połowie 2025 toku" - czytamy w raporcie.

Głównym czynnikiem ryzyka realizacji powyższej ścieżki inflacji są uwarunkowania na rynkach surowcowych.

"W naszej ocenie, ryzyka związane z nieoczekiwanym silnym wzrostem cen surowców mogą następować ze względu na materializację ryzyka geopolitycznego" - napisano także.

BGK szacuje poziom inflacji konsumenckiej odpowiednio na 3,8% i 3,3% na koniec 2024 i 2025 r. Inflacja bazowa obniży się do odpowiednio: 4,4% na koniec br. i 3,2% na koniec 2025 r. Spożycie indywidualne przyspieszy do 4,1% w br wobec 1,1% w 2023 r. W 2025 r. wzrost popytu konsumenckiego sięgnie 4,3%.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii