BOŚ: Zatrudnienie i płace pozostaną stabilne, konsumpcja poprawi się na koniec br.
Warszawa, 20.09.2023 (ISBnews) - Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, wykazujące oznaki stagnacji, pozostanie stabilne w kolejnych miesiącach pomimo pogarszającej się koniunktury, a konsumpcja prywatna powróci do dodatnich dynamik na koniec br., oceniają analitycy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Roczna dynamika zatrudnienia może obniżyć się do ujemnego poziomu w dalszej części roku głównie za sprawą z efektów wysokiej bazy odniesienia.
"W kolejnych miesiącach roczna dynamika zatrudnienia może obniżyć się do ujemnego poziomu. W większym stopniu taki scenariusz będzie jednak wynikał z efektów bazy odniesienia. W ujęciu zmian miesięcznych, oczyszczonych z sezonowości od połowy roku mamy bowiem do czynienia ze stagnacją zatrudnienia, po jego spadku w pierwszych miesiącach roku. Zakładamy, że taka stabilizacja będzie utrzymywać się w miesiącach nadchodzących" - czytamy w komentarzu BOŚ do danych GUS dotyczących płac i zatrudnienia.
Analitycy banku prognozują, że istnieje niskie ryzyko silniejszego spadku zatrudnienia.
Ekonomiści BOŚ oczekują, że negatywny efekt niższej liczby dni roboczych może we wrześniu obniżyć dynamikę płac poniżej 11% r/r, ale w IV kwartale powinna wahać się ponownie bliżej 12% r/r.
"Nominalne dynamiki rynku pracy są wciąż na tyle mocne, że spadek inflacji CPI przekłada się na wzrost realnej dynamiki funduszu płac w firmach do dodatniego poziomu. W sierpniu ta dynamika odbiła już mocniej powyżej zera do poziomu 1,6% r/r. Oczywiście w porównaniach historycznych wciąż jest to relatywnie słaby wynik, niemniej przy niskim ryzyku silniejszego spadku zatrudnienia, przy wciąż podwyższonej dynamice płac i kontynuacji spadku inflacji, ten wskaźnik będzie w kolejnych miesiącach systematycznie poprawiał się wspierając powrót dynamiki konsumpcji do dodatniego poziomu pod koniec br." - podsumowano.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w sierpniu br. wzrosło o 11,9% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach pozostało bez zmian r/r.
W ujęciu miesięcznym, przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,6% i wyniosło 7 368,97 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym pozostało spadło o 0,2% i wyniosło 6 502,1 tys. etatów, podano w komunikacie.
Konsensus rynkowy to 11,9% wzrostu r/r w przypadku płac i 0,1% wzrostu r/r w przypadku zatrudnienia.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Banki
ZBP: Banki zawarły ok. 107 tys. ugód pozasądowych z frankowiczami i 10 tys. ugód sądowych
Banki zawarły do końca września ok. 107 tys. ugód pozasądowych z posiadaczami kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, poinformował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek. Ponadto zawarto ok. 10 tys. ugód sądowych, a liczba takich ugód wynosi obecnie ok. 1 tys. miesięcznie.
- 25.11.2024Banki
Prezes ZBP: Po konsultacjach wiemy, jaka wersja WIRF zastąpi WIBOR, decyzja przed świętami
Po drugiej turze konsultacji wszystkich interesariuszy zainteresowanych reformą wskaźników referencyjnych wiadomo już, która wersja wskaźnika WIRF zastąpi WIBOR, jednak wybór ten zostanie ogłoszony w grudniu, najprawdopodobniej przed świętami Bożego Narodzenia, wynika z wypowiedzi prezesa Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusza Białka.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
Mind&Roses: 46% bankowców oczekuje wzrostu kredytów mieszkaniowych w ciągu 6 miesięcy
Odsetek bankowców spodziewających się wzrostu kredytów mieszkaniowych dla klientów indywidualnych w ciągu 6 miesięcy wzrósł do 46% w listopadzie br. z 40% przed miesiącem, wynika z "Monitora Bankowego", opublikowanego przez firmę badawczą Mind&Roses. Odsetek oczekujących wzrostu kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw w tym czasie spadł odpowiednio do 41% z 42%.
- 25.11.2024Analizy i raportyBanki
AMRON-SARFiN: Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła o 21,9% r/r w III kw. 2024 r.
Banki udzieliły 45 897 nowych kredytów mieszkaniowych w II kw. 2024 r., co oznacza wzrost o 12,63% kw/kw i wzrost o 1,02% r/r, wynika z raportu AMRON-SARFiN. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 19,32 mld zł, co oznacza wzrost o 1,03% kw/kw i wzrost o 21,92% r/r.
- 25.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 4,7% r/r w X; konsensus: +1,8% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 4,7% r/r w październiku 2024 r. wobec spadku 0,4% r/r (po rewizji) w poprzednim miesiącu, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 10%.