Brzoska: Powołaliśmy społeczną inicjatywę deregulacyjną 'sprawdzaMY'
Powstała społeczna inicjatywa deregulacyjną 'sprawdzaMY', w której każdy może zgłosić swój pomysł, poinformował Rafał Brzoska. Zostaną m.in. poddane analizie krytycznie projekty cyfryzacji w sądownictwie, służbie zdrowia. Specjalny zespół ekspertów zajmie się uregulowaniami w kwestii AI.
"Jako przedsiębiorcy podjęliśmy wyzwanie i w ciągu zaledwie 7 dni(!) stworzyliśmy zespół kilkuset wolontariuszy, ekspertów i urzędników, których połączyła wspólna wizja zmiany machiny biurokratycznej państwa. Naszą inicjatywę nazwaliśmy "sprawdzaMY", aby podkreślić, że sprawdzamy, co możemy zmienić na lepsze, ale także mamy nadzieję, wkrótce sprawdzić wolę wszystkich urzędników i polityków do dobrej zmiany oczekiwanej przez obywateli. Tworzymy społeczną inicjatywę deregulacyjną, w której każdy może zgłosić swój pomysł na prostsze, lepsze prawo" - napisał Brzoska na swoim profilu na platformie X.
"Nasza inicjatywa jest apolityczna – otwarta dla przedsiębiorców, pracowników, ekspertów, ale także dla każdego z Was – wszystkich, którzy na co dzień doświadczają absurdów biurokracji i chcą realnych zmian. Im więcej głosów, tym większa szansa na skuteczne uproszczenie przepisów. Twój pomysł może stać się impulsem do zmian, które ułatwią życie nam wszystkim! Zajrzyjcie na https://sprawdzamy.com i zobaczcie grono naszych ekspertów i pierwsze propozycje zmian!" - dodał Brzoska.
Prace zespołu Rafała Brzoski obecnie dotyczą propozycji rozporządzeń (m.in. domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych; niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki; ograniczenie stosowania kar w VAT oraz podwyższonych o 50% odsetek za zwłokę; Zmiana agresywnej praktyki egzekucji komorniczej; wprowadzenie obowiązku stosowania się organów podatkowych do korzystnych dla podatników orzeczeń TSUE) oraz ustaw (m.in. nadużywanie przez urzędników postępowań karno-skarbowych do zawieszania przedawnienia zobowiązań podatkowych; zwolenienie podmiotowe w VAT dla mikro firm (zwiększenie do 350 tys).
Prace zespołu dotyczą również: przepisów AI Act - konkurencyjność AI w Polsce, zmian w wymogach raportowania ESG dla firm.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 21.02.2025Biznes
Inicjatywa SprawdzaMy popiera powołanie komisji ds. deregulacji
Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wnioskuje o powołanie specjalnej komisji ds. deregulacji, mającej na celu uproszczenie przepisów prawnych i redukcję biurokracji. Inicjatywa ta spotkała się z poparciem SprawdzaMy - Inicjatywa Przedsiębiorcy dla Polski, kierowanej przez Rafała Brzoskę, podało SprawdzaMy. Celem komisji byłoby monitorowanie i wspieranie procesów deregulacyjnych oraz zapewnienie, że proponowane zmiany będą skuteczne i korzystne dla obywateli oraz przedsiębiorców.
- 18.02.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
PARP przyzna firmom MŚP 34,56 mln zł dofinansowania na promocję za granicą
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła wyniki naboru "Promocja marki innowacyjnych MŚP" w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Konkurs ma na celu wsparcie mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw w zwiększaniu ich obecności na rynkach międzynarodowych. Do dofinansowania rekomendowano 98 projektów na łączną kwotę 34 563 354,26 zł. Projekty te dotyczą m.in. produkcji jachtów i łodzi, produktów meblarskich, narzędzi budowlanych i malarskich czy oferowania kursów i szkoleń lotniczych.
- 14.02.2025BiznesDeweloperzy
Tygodniowy przegląd informacji z sektora budownictwa i nieruchomości
Warszawa, 14.02.2025 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora budownictwa i nieruchomości z okresu 10-14 lutego.
- 04.02.2025Biznes
GTC sprzedało działkę w Warszawie za 55 mln euro i biurowiec w Zagrzebiu za 27 mln euro
GTC sfinalizowało sprzedaż działki o wartości 55 mln euro na warszawskim Wilanowie oraz budynku biurowego Matrix C w Zagrzebiu za 27 mln euro, podała spółka. Transakcje te odzwierciedlają zaangażowanie GTC w optymalizację swojego portfela oraz generowanie płynności finansowej, podkreślono.
- 31.01.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Narzędzia AI stosuje 13,7% firm, planuje je wdrożyć kolejnych 15,6%
Narzędzia AI stosuje w Polsce 13,7% przedsiębiorstw, a kolejnych 15,6% planuje ich wprowadzenie w najbliższym czasie, podał Narodowy Bank Polski (NBP).