17.02.2025
Biznes

Brzoska: Powołaliśmy społeczną inicjatywę deregulacyjną 'sprawdzaMY'

Powstała społeczna inicjatywa deregulacyjną 'sprawdzaMY', w której każdy może zgłosić swój pomysł, poinformował Rafał Brzoska. Zostaną m.in. poddane analizie krytycznie projekty cyfryzacji w sądownictwie, służbie zdrowia. Specjalny zespół ekspertów zajmie się uregulowaniami w kwestii AI.

"Jako przedsiębiorcy podjęliśmy wyzwanie i w ciągu zaledwie 7 dni(!) stworzyliśmy zespół kilkuset wolontariuszy, ekspertów i urzędników, których połączyła wspólna wizja zmiany machiny biurokratycznej państwa. Naszą inicjatywę nazwaliśmy "sprawdzaMY", aby podkreślić, że sprawdzamy, co możemy zmienić na lepsze, ale także mamy nadzieję, wkrótce sprawdzić wolę wszystkich urzędników i polityków do dobrej zmiany oczekiwanej przez obywateli. Tworzymy społeczną inicjatywę deregulacyjną, w której każdy może zgłosić swój pomysł na prostsze, lepsze prawo" - napisał Brzoska na swoim profilu na platformie X.

"Nasza inicjatywa jest apolityczna – otwarta dla przedsiębiorców, pracowników, ekspertów, ale także dla każdego z Was – wszystkich, którzy na co dzień doświadczają absurdów biurokracji i chcą realnych zmian. Im więcej głosów, tym większa szansa na skuteczne uproszczenie przepisów. Twój pomysł może stać się impulsem do zmian, które ułatwią życie nam wszystkim! Zajrzyjcie na https://sprawdzamy.com i zobaczcie grono naszych ekspertów i pierwsze propozycje zmian!" - dodał Brzoska.

Prace zespołu Rafała Brzoski obecnie dotyczą propozycji rozporządzeń (m.in. domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych; niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki; ograniczenie stosowania kar w VAT oraz podwyższonych o 50% odsetek za zwłokę; Zmiana agresywnej praktyki egzekucji komorniczej; wprowadzenie obowiązku stosowania się organów podatkowych do korzystnych dla podatników orzeczeń TSUE) oraz ustaw (m.in. nadużywanie przez urzędników postępowań karno-skarbowych do zawieszania przedawnienia zobowiązań podatkowych; zwolenienie podmiotowe w VAT dla mikro firm (zwiększenie do 350 tys).

Prace zespołu dotyczą również: przepisów AI Act - konkurencyjność AI w Polsce, zmian w wymogach raportowania ESG dla firm.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii