Ceny ofertowe nowych mieszkań – wrzesień 2024 (wstępne dane)
Wygląda na to, że także we wrześniu spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast, a mimo to deweloperzy zwiększyli ich podaż. Efektem była stabilizacja lub nawet niewielki spadek średniej ceny metra kwadratowego mieszkań. Poszła ona w górę jedynie we Wrocławiu i w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl.
Warto zwrócić uwagę, że po raz pierwszy w tym roku aż w pięciu z siedmiu metropolii średnia cena metra kwadratowego mieszkań w ofercie firm deweloperskich spadła lub utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca. Kraków i Trójmiasto zanotowały spadki o 1%. Z kolei w Warszawie, Łodzi i Poznaniu ceny się nie zmieniły.
– Stabilizacja cen na rynku warszawskim jest już faktem. Wrzesień był piątym w tym roku miesiącem, w którym nie drgnęła średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez warszawskich deweloperów. Cieszyć może też wyhamowanie podwyżek w Trójmieście i Łodzi, gdzie średnia nie wzrosła drugi miesiąc z rzędu – komentuje Marek Wielgo.
Sytuacja nie wyklarowała się jeszcze w Krakowie i w Poznaniu. Wprawdzie w stolicy Małopolski lipiec przyniósł pierwszy po 2,5 roku spadek średniej ceny metra kwadratowego o 1%, ale w sierpniu podobny był jej wzrost.
Powody do zmartwienia mają natomiast potencjalni nabywcy nowych mieszkań we Wrocławiu, gdzie ich ceny już szósty miesiąc z rzędu pną się w górę. Tym razem o 1%. Podobny wzrost średniej ceny metra kwadratowego miał miejsce w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Można to chyba jednak uznać za „wypadek przy pracy”. Podobnie jak w przypadku Warszawy przez większą część tego roku panowała tu stabilizacja cenowa.
Wrzesień przyniósł przetasowania w wyścigu o miano tegorocznego lidera podwyżek. Prowadzi Wrocław, gdzie od początku roku średnia cena metra kwadratowego wzrosła aż o 11%. Łódź z podwyżką 10% spadła na drugie miejsce. Na najniższym stopniu podium pozostał Poznań. Podwyżka wyniosła tu 8%. Z kolei w Warszawie średnia poszła w górę o 6%, w Krakowie i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli – o 4%, a w Trójmieście – o 3%.
Ze wstępnych danych sprzedażowych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w niemal wszystkich metropoliach deweloperzy zawarli mniej umów deweloperskich niż w sierpniu. Wyjątkiem była Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, gdzie sprzedaż wzrosła. W dodatku z oferty znikały stosunkowo tanie mieszkania, co tłumaczyłoby wzrost średniej ceny metra kwadratowego tych, które w niej pozostały.
Deweloperzy najpewniej cały trzeci kwartał zaliczą do najmniej udanych w tym roku pod względem sprzedażowym. Mimo to wiele firm – szczególnie w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i w Trójmieście – zdecydowało się na zwiększenie nowej podaży mieszkań. Prawdopodobnie tylko warszawscy i krakowscy deweloperzy wprowadzili ich na rynek mniej niż w sierpniu. Jednak sprzedaż była mniejsza, więc oferta wzrosła.
– Deweloperzy z pewnością liczą na nową falę popytową. Na razie wielu potencjalnych klientów wstrzymuje się z decyzją o zakupie mieszkania. Jedni liczą na spadek cen, a inni czekają na korzystniejsze warunki kredytowe lub na nowy program wsparcia kredytobiorców „Kredyt mieszkaniowy #naStart” – ocenia Marek Wielgo.
Według niego, każda decyzja rządu w sprawie tego programu jest lepsza od braku decyzji. Mieszkania w nowych inwestycjach drożeją z przyczyn często niezależnych od deweloperów. Po prostu rosną ceny działek i koszty budowy. „Ofiarą” rosnących kosztów są zaś głównie młodzi ludzie, którzy chcą kupić swoje pierwsze lokum. To właśnie w segmencie najtańszych mieszkań ceny rosną najszybciej.
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Produkcja budowlano-montażowa spadła o 9,6% r/r w październiku: konsensus: -6,8%
Produkcja budowlano-montażowa (zrealizowana przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób) spadła o 9,6% r/r w październiku br., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 1,9%.
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 1,5% r/r w październiku
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wzrosła br. o 1,5% r/r do 24 346 w październiku 2024 r., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,9%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 18,4% r/r w październiku
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w październiku br., wzrosła o 18,4% r/r i wyniosła 23 352, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 21,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 21.11.2024RaportyTrendy rynkowe
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 17,3% r/r w październiku
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w październiku br. spadła o 17,3% r/r do 17 133, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 3,3%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).