Credit Agricole: Dynamika płac utrzymuje podwyższoną presję inflacyjną w gospodarce
Inflacja konsumencka CPI sięgnie 5,4% w III 2025 r., po czym będzie stopniowo obniżać się, szacuje Credit Agricole Bank Polska. Inflacja konsumencka znacząco spadnie w II poł. 2025 r. i znajdzie się w paśmie zbliżonym do górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (3,5%). Ekonomiści wskazują, że wzrost inflacji CPI do 4,9% r/r we wrześniu z 4,3% r/r w sierpniu nastąpił w wyniku wzrostu inflacji bazowej (bez cen żywności i energii), wysokich cen usług. Jednocześnie za wzrost inflacji bazowej jest odpowiedzialna presja płacowa, utrzymując podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce.
"Szacowana przez nas miesięczna dynamika cen bazowych we wrześniu (0,3%-0,4%) ukształtowała się powyżej wzorca sezonowego (ok. 0,1%), co wskazuje na utrzymującą się podwyższoną presję inflacyjną w polskiej gospodarce. W kontekście inflacji bazowej na uwagę zasługuje również utrzymująca się wysoka dynamika cen usług, która zwiększyła się we wrześniu do 6,8% r/r wobec 6,2% w sierpniu. Podtrzymujemy naszą ocenę, że głównym czynnikiem proinflacyjnym w obszarze cen usług pozostaje presja płacowa. Nominalna dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększyła się w II kw. do 14,7% wobec 14,4% w I kw. i prognozujemy, że w III i IV kw. wyniesie odpowiednio 14,3% i 14,2%" - czytamy w komentarzu banku do danych GUS o inflacji CPI we wrześniu.
Niekorzystny efekt bazy we wrześniu we wzroście inflacji bazowej wynikał z efektów niskiej bazy w kategorii "wyroby farmaceutyczne" (w sierpniu 2023 r. ceny w tej kategorii obniżyły się o 5,3% m/m, co zmniejszyło inflację bazową o ok. 0,4 pkt proc.), podano także.
Do wzrostu inflacji konsumenckiej CPI Do przyczyniła się również wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych (4,7% r/r we wrześniu wobec 4,1% w sierpniu), wskazał też bank.
W kierunku wyższej inflacji oddziaływał również wzrost dynamiki cen nośników energii (11,4% r/r we wrześniu wobec 10,4% w sierpniu). W kierunku obniżenia wskaźnika CPI oddziaływała niższa dynamika cen paliw (-2,0% wobec -1,7%), do czego przyczyniły się spadające ceny ropy naftowej.
"Opublikowane dzisiaj dane GUS są spójne z naszym scenariuszem, zgodnie z którym inflacja utrzyma się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.) do czerwca 2025 r. Prognozujemy, że osiągnie ona swoje maksimum lokalne w marcu 2025 r. na poziomie 5,4%, po czym zacznie się stopniowo obniżać. W naszym scenariuszu zakładamy, że choć inflacja znacząco spadnie w II poł. 2025 r. to będzie ona oscylować na poziomie zbliżonym do górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (3,5%). Oczekiwana przez nas ścieżka inflacji w najbliższych kwartałach jest spójna z naszą prognozą stóp procentowych NBP, zgodnie z którą ich pierwsza obniżka (o 25pb) nastąpi w III kw. 2025 r." - podsumowano.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.