Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach mieszkaniowych [SONDA]
Deweloperzy mieszkaniowi coraz częściej wprowadzają do swoich inwestycji ekologiczne rozwiązania. Wynika to nie tylko z rosnącej świadomości wśród inwestorów, ale przede wszystkim samych klientów, którzy na zielone technologie coraz mocniej zwracają uwagę. Portal RynekPierwotny.pl zapytał deweloperów o to, jakie działania proekologiczne prowadzą w ramach swojej działalności i przy realizacji nowo powstających inwestycji mieszkaniowych.
Anna Skotnicka-Ryś, Członek Zarządu, Dyrektor Działu Handlowego firmy Profbud
Jako rzetelna firma z wieloletnim doświadczeniem na rynku głęboko wierzymy, że ekologiczne rozwiązania w inwestycjach mogą mieć realny wpływ na planetę. Zależy nam, aby wszystkie nowo projektowane osiedla powstawały w duchu EKO dom – EKO świat, dlatego w ich standardzie gwarantujemy m.in. panele fotowoltaiczne w częściach wspólnych, ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych, zbiorniki retencyjne na wodę deszczową, a także windy z odzyskiem energii. Przykładem inwestycji stworzonej wokół ekofilozofii jest nasze miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. Projekt osiedla opiera się na czterech głównych filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. W ramach tej idei, mieszkańcom zagwarantowano wyposażenie domów w m.in. gruntowe pompy ciepła, rekuperację, świadomą gospodarkę wodą opadową oraz energię elektryczną z własnej farmy wiatrowej dostarczaną bezpłatnie przez 20 lat. Mamy więc nadzieję, że ekologiczny trend na dobre wpiszę się w standardy miejskiej zabudowy i stanie się podstawą działań wszystkich deweloperów.
Karolina Bronszewska, Dyrektor Marketingu i Innowacji RONSON Development
W prowadzonej działalności biznesowej kierujemy się przekonaniem, że odpowiedzialna firma ma głęboko wdrukowaną troskę zarówno o człowieka – pracownika, partnera biznesowego oraz klienta, ale też środowisko. Ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny w kontekście działalności deweloperskiej, w efekcie której znaczące są wszystkie wysiłki na rzecz redukcji zostawianego śladu węglowego. Priorytetem RONSONA są działania w tym zakresie. Tylko w 2022 roku wprowadziliśmy w naszych inwestycjach 13 ekorozwiązań i innowacji, takich jak rekuperacja, pompy ciepła, zielone dachy i elewacje, stacje ładowania samochodów, panele fotowoltaiczne, zbiorniki retencyjne i skrzynki rozsączające, stojaki i wiaty na rowery, łąki kwietne i domki dla owadów oraz oświetlenie LED w częściach wspólnych inwestycji. Natomiast nasze projekty Ursus Centralny, Grunwaldzka 240 oraz Viva Jagodno otrzymały nagrody Top Site, jako budowy zasilane zieloną energią, pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Zaangażowanie RONSONA na rzecz środowiska nie ogranicza się tylko do rozwiązań ekologicznych wdrażanych w inwestycjach. Dla przykładu, w pierwszym kwartale 2022 roku razem z Fundacją Las na Zawsze posadziliśmy 1 800 drzew. Dorosły las o takiej powierzchni produkuje 700 kg tlenu dobowo i odpowiada zapotrzebowaniu 2500 osób.
Tomasz Kaleta, dyrektor Departamentu Sprzedaży, Develia S.A.
Jesteśmy świadomi wpływu, jaki człowiek wywiera na środowisko naturalne. W naszych projektach staramy się wykorzystywać niskoemisyjne materiały i maksymalizować przestrzenie biologicznie czynne. Na osiedlu Ceglana Park w Katowicach ponad połowę obszaru stanowią tereny zielone i rekreacyjne. Tam, gdzie jest to możliwe, budujemy zbiorniki retencyjne i ogrody deszczowe, które korzystnie wpływają na żywotność lokalnej roślinności. W wybranych inwestycjach realizujemy panele fotowoltaiczne, dzięki którym mieszkańcy ponoszą mniejsze koszty za eksploatację powierzchni wspólnych oraz instalujemy tężnie solankowe, działające leczniczo na choroby dróg oddechowych i wzmacniające naturalną odporność. Można je znaleźć na wspomnianym osiedlu Ceglana Park oraz warszawskich Alejach Praskich. Montaż stacji do ładowania samochodów elektrycznych to już niemal standard w naszych projektach.
Małgorzata Wiśniewska, Dyrektor Sprzedaży w Cordia Polska
W Cordia Polska wysoko cenimy idee zrównoważonego rozwoju i przykładamy dużą wagę do tego, by wpływ naszej działalności i realizowanych inwestycji na środowisko był jak najmniejszy.
Po pierwsze, staramy się realizować projekty w lokalizacjach blisko natury i terenów zielonych, uwzględniając charakter i topografię miejsca, w którym powstają. Dbamy o nowe nasadzenia, ale też o stare drzewa i zastaną roślinność. Przykładowo, osiedle Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku leży w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, wśród zielonych pagórków, w które wpisaliśmy kameralną zabudowę zrównoważoną przez nowo projektowaną zieleń. Stanowi ona aż 70 proc. powierzchni terenu inwestycji! W Poznańskiej Modenie natomiast zachowujemy i przywracamy mieszkańcom zabytkową aleję ponad stuletnich platanów.
Po drugie, uwzględniamy w projektach nowoczesne rozwiązania ekologiczne wspierające oczyszczanie powietrza i retencję wody. Korzystamy z trwałych, jakościowych materiałów, dbamy też o energooszczędność. Tu także świetnym przykładem jest Modena i jej zielone dachy, panele fotowoltaiczne i zbiornik retencyjny z systemem automatycznego nawadniania. Warto też wspomnieć o krakowskim osiedlu Safrano, w którym wyposażyliśmy nawiewniki okienne w filtry antysmogowe i wentylację higrosterowaną.
Trzecim ważnym elementem jest infrastruktura. Uwzględniamy w projektach rowerownie i stojaki rowerowe, a także miejsca parkingowe z opcją ładowania samochodów elektrycznych. Nie zapominamy też o najmniejszych mieszkańcach naszych osiedli. Stawiamy domki dla jeży, hotele dla owadów i budki dla ptaków, które dają zwierzętom schronienie i wpływają na zwiększenie bioróżnorodności w miastach.
Monika Przybysz, Project Manager i koordynatorka działań związanych ze zrównoważonym rozwojem i certyfikacją w ACCIONA
Wszystkie nowe inwestycje ACCIONA prowadzimy tak, aby zostały objęte certyfikatem BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) na poziomie minimum GOOD. Jest to wielokryterialny system certyfikacji, na podstawie którego ocenia się, jak bardzo budynek jest przyjazny środowisku naturalnemu i komfortowy dla swoich użytkowników.
Polityka zrównoważonego rozwoju ACCIONA wymaga od nas stosowania rozwiązań proekologicznych. Pozwolę sobie wymienić kilka z nich. Korzystamy z materiałów z certyfikatami EPD, w tym drewna i produktów drewnopodobnych z certyfikatem FSC. Stosujemy oświetlenia LED, wyłączniki czasowe, czujki ruchu oraz wyposażamy budynki w energooszczędne windy. Staramy się także korzystać z tego, co daje nam natura, zbierając wodę deszczową i używając jej do podlewania zieleni w częściach wspólnych lub poprzez stosowanie paneli fotowoltaicznych na dachach naszych inwestycji (np. U-City w dzielnicy Ursus-Gołąbki w Warszawie).
Dbamy także o to, aby otoczenie osiedla było zielone. W tym celu używamy odpowiednio dobranych gatunków roślin, po to, aby tworzyć cenne siedliska przyrodnicze dla zwierząt i owadów oraz obniżać poziom CO2 w powietrzu. W realizowanych projektach budowlanych wprowadzamy także zielone dachy (inwestycja BLANCO w Pruszkowie oraz wspomniane wcześniej U-City), które stanowią dodatkową izolację termiczną, oczyszczają powietrze, a także zatrzymują wodę opadową.
Nie bez znaczenia dla ekologicznego charakteru naszych inwestycji mają także takie działania jak wprowadzanie instalacji wodnych i wentylacji posiadających zabezpieczenia przeciw skażeniu mikrobiologicznemu. Staramy się również projektować części wspólne budynków w taki sposób, aby ułatwić przyszłym nabywcom przechowywania alternatywnych środków transportu i prawidłowe zarządzanie odpadami. W celu zapewnienia najwyższych standardów izolacji i konstrukcji wykonujemy badania szczelności lub badania termograficzne budynku.
Dodatkowo od 31 grudnia 2020 obowiązują nas nowe przepisy, które mówią, że maksymalny wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych musi być mniejszy niż 65 kWh/(m2*rok).
Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development
We wszystkich aktualnie realizowanych projektach mamy rozwiązania proekologiczne. Z jednej strony są to technologie związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. W etapie Skarbcowa na Osiedlu Księżnej Dąbrówki pod Poznaniem pojawią się zarówno pompy ciepła, jak i instalacja fotowoltaiczna. Z drugiej strony – wprowadzamy także rozwiązania, które pośrednio, poprzez ograniczenie zużycia mediów, są także przyjazne dla środowiska. Przykładem tego są zbiorniki na wodę opadową, która służyć będzie do podlewania zieleni, a także inne rozwiązania sprzyjające retencji. Inny przykład to wykorzystanie skandynawskiego termo-drewna jako materiału wykończeniowego na elewacjach budynków. Charakteryzuje się ono dobrą bezwładnością cieplną i właściwościami izolacyjnymi, a ponadto – mają cenione walory estetyczne. To sprawia, że domy z takim wykończeniem potrzebują zimą mniej ogrzewania, a latem – mniej klimatyzacji.
Od lat na terenie naszych inwestycji instalujemy ładowarki do pojazdów elektrycznych i tym samym zachęcamy do e-mobilności, zapewniając również odpowiednie miejsca postojowe. Oprócz tego maksymalizujemy powierzchnię zielone w naszych projektach. Nie ograniczamy się przy tym wyłącznie do zagospodarowania terenu implementując obecnie zieleń do ścian i tarasów dachowych.
Dbamy również o faunę i florę na terenie naszych inwestycji. We współpracy z towarzystwem ochrony przyrody „Salamandra” na terenie inwestycji Warzelnia zbudowaliśmy dla nietoperzy nowe zimowisko, w którym schronienie znalazło ponad 200 osobników z 5 gatunków przebywających w podziemiach dawnego browaru. Wśród nich 126 nocków dużych, co czyni obiekt browaru w Kobylimpolu jednym z najważniejszych miejsc hibernacji tego nietoperza w skali całego kraju.
Teraz wykorzystujemy to doświadczenie na Osiedlu Naturama, gdzie również powstało nowe schronienie dla nietoperzy. Naturama to także miejsce, gdzie znajdą się „hotele” dla owadów, a także budki lęgowe dla ptaków.
Anna Zygmunt – Dyrektor ds. Przygotowywania Projektów Invest Komfort
Trójmiasto to miejsce, w którym żyje się najlepiej i oddycha najczystszym powietrzem. Jako deweloper o lokalnych korzeniach, którego inwestycje mieszkaniowe cieszą się zainteresowaniem klientów z całej Polski, dokładamy wszelkich starań, aby być częścią miejscowego dobrostanu. Dlatego naszym priorytetem jest ograniczanie emisyjności budynków. Projekty uwzględniają m.in. fachowe analizy najefektywniejszego wykorzystania światłą naturalnego, maksymalną eliminację strat ciepła, energooszczędne technologie czy wykorzystanie wód deszczowych. W procesie budowy stosujemy certyfikowane najwyższej jakości materiały oraz znacznie skracamy łańcuchy dostaw, korzystając z usług lokalnych producentów. Niezwykle ważne proekologiczne aspekty naszej działalności, z której zresztą jesteśmy rozpoznawalni, to rewitalizacja terenów przylegających do inwestycji oraz kształtowanie zieleni na terenie kompleksów mieszkaniowych. Wszędzie tam, gdzie to możliwe staramy się przywrócić pierwotny kształt zdegradowanych terenów krajobrazowych. Doskonałym przykładem jest Opacka w Gdańsku Oliwie, gdzie nie tylko odtworzyliśmy fragment pocysterskiego parku i oddaliśmy go miastu, ale również uregulowaliśmy odcinek Potoku Oliwskiego, z jednej strony wspomagając lokalny ekosystem, z drugiej – minimalizując zagrożenie powodziowe dla sąsiednich nieruchomości. Już na etapie projektowym, na danym terenie, prowadzimy audyt fauny i flory i stosujemy wszelkie możliwe rozwiązania dla ochrony występującej tam różnorodności biologicznej. Architektura krajobrazu stanowi integralny element każdego projektu. Co roku wokół naszych zespołów mieszkaniowych wprowadzamy ok. 40-50 tys. nowych nasadzeń – zarówno drzew, jak i roślin jedno- i wieloletnich, starannie dopasowanych do gatunków już występujących, tak by stale powiększać potencjał trójmiejskich terenów zielonych.
ANGELIKA KLIŚ, członek zarządu ATAL S.A.
Naszym modelowym „zielonym” osiedlem jest poznańska inwestycja Zacisze Marcelin. Zastosowaliśmy tam panele fotowoltaiczne, które zasilają oświetlenie części wspólnych i lampy zewnętrzne, oraz pompę ciepła, służącą do ogrzewania ciepłej wody. Natomiast dzięki systemowi retencji wód deszczowych rośliny w osiedlowym parku są podlewane w sposób ekologiczny.
Standardem na inwestycjach ATAL stają się rowerownie i stacje serwisowe dla jednośladów, połączenia ze ścieżkami rowerowymi, a także miejsca parkingowe z łatwą opcją podłączenia ładowania samochodowego.
Technologie wykonania, które stosujemy, w tym m.in. docieplenie budynków/mieszkań oraz wysokiej klasy stolarka okienna, pomagają w optymalizacji kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkania. Pozytywnie wpływa to na zmniejszenie zużycia zasobów. Ponadto na wielu budowach używamy niskoemisyjnego betonu nowej generacji EcoCrete® od Grupy Górażdże.
Przykładamy także dużą wagę do jakości i estetyki terenów zewnętrznych oraz części wspólnych. Projektuje je specjalny dział. Zrównoważony rozwój rozumiemy bowiem także jako kreowanie miejsc, w których ludzie z przyjemnością przebywają, zdalnie pracują i spotykają się. Przyjazną atmosferę budują między innymi elementy małej architektury, takie jak: leżaki, siedziska i ławki.
Tam, gdzie to tylko możliwe, sadzimy dużo różnorodnej zieleni. Coraz częściej pojawiają się łąki kwietne, rośliny miododajne, domki dla owadów i karmniki dla ptaków.
Przykładem jest powstające w Gliwicach kameralne osiedle Ogrody Andersa. Stworzymy na nim ogródek sąsiedzki - miejsce zaaranżowane do uprawy roślin i ziół. Zamierzamy również wzbogacić tamtejszy plac zabaw dla dzieci o kącik zieleni z krzewami owocowymi (poziomki, borówki, jagody).
Jakub Tamborowski, regionalny kierownik sprzedaży Echo Investment
Echo Investment jest deweloperem kładącym duży nacisk na proekologiczny oraz zrównoważony charakter swoich projektów mieszkaniowych. W tym celu opracowaliśmy autorski standard zrównoważonego budynku Eko Echo. Inwestycje mieszkaniowe rozłożyliśmy na czynniki pierwsze pod kątem np. ich wpływu na ekologię i zdrowie, a 6-stopniowa skala ocen pozwala porównać jak proekologicznie zaawansowany jest dany budynek. W naszych realizacjach montujemy systemy fotowoltaiczne do zasilania części wspólnych, eliminujemy wyspy ciepła poprzez stosowanie jasnej kolorystyki, a także zielonych dachów oraz zapewniamy na terenie osiedli minimum 30% powierzchni biologicznie czynnej. Ponadto projektujemy łąki kwietne, zielone dziedzińce i systemy zbierania wody deszczowej i wykorzystania jej do m.in. podlewania roślinności w częściach wspólnych. W budynkach montujemy energooszczędne oświetlenie LED i odnawialne źródła energii do zasilania części wspólnych. Już na etapie budowy 90% odpadów poddawanych jest segregacji, a wszystkie przewidziane do zachowania drzewa, stanowiska zwierząt itp. są odpowiednio chronione.
Jeszcze przed wakacjami uruchomimy pionierskie rozwiązanie na rynku, czyli pierwszy hub elektromobilności przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców łódzkiej inwestycji Zenit. Pierwsza stacja powstanie na terenie osiedla przy ulicy Widzewskiej, a do dyspozycji lokatorów będą m.in. elektryczne hulajnogi, rowery, a nawet „zielone” samochody pomagające przewieźć duże gabaryty i ułatwiające w ten sposób np. przeprowadzkę. Hub będzie w pełni zasilany energią pochodzącą z systemów fotowoltaicznych. Podobne udogodnienia planujemy stosować w przyszłości w kolejnych naszych projektach mieszkaniowych.
Piotr Łopatka, członek zarządu spółki Proxin
Staramy się być blisko ekologii. Realizując dwie poznańskie inwestycje, tj. Słowackiego 7 i Nowe Ogrody etap 8, zastaliśmy starsze drzewa, które przesadziliśmy. Z kolei mniejsza, dotychczasowa roślinność została na swoim miejscu. Zadbaliśmy o dodatkowe nasadzenia roślin w obu inwestycjach, a w przypadku projektu Słowackiego 7 zaprojektowaliśmy otwarty dla mieszkańców Jeżyc zielony dziedziniec. Niezmiennie otwieramy się na proekologiczne postawy naszych mieszkańców, dając im spore możliwości, czego przykładem może być stacja do ładowania aut elektrycznych na osiedlu, możliwość wykonania indywidualnych przyłączy do ładowania takich aut w hali garażowej. Ponadto zachęcamy mieszkańców, by przesiadali się na 2 koła, więc tworzymy stacje do naprawy rowerów oraz rowerownie i stojaki na rowery. Nasze inwestycje realizujemy tak, by podczas użytkowania utraty ciepła i zużycie energii elektrycznej były jak najmniejsze. Służą temu wysokiej klasy materiały budowlane. Wierzymy, że naszymi działaniami zainspirujemy też innych.
Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place
Aktualnie realizujemy Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu, gdzie dostępny jest szereg rozwiązań proekologicznych, z których mogą skorzystać przyszli mieszkańcy. Wysokiej jakości materiały, izolacja zapewniająca małe utraty ciepła z budynku, opcje dodatkowe, w tym rozwiązania eko, np. panele fotowoltaiczne – to proponujemy naszym klientom.
Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park
W inwestycji Bajkowy Dopiewiec realizujemy parterowe EcoVille w zabudowie bliźniaczej. Dużym, a jednocześnie pożądanym udogodnieniem naszej propozycji są zaawansowane rozwiązania w zakresie ekologii, a jednocześnie energooszczędności. W cenie nieruchomości zawarta jest nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która zapewnia stałe i niskie koszty ogrzewania, prądu, a także ciepłą wodę. Z pewnością jest to dla klientów wartość dodana i między innymi dlatego nasza oferta spotkała się z tak dobrym przyjęciem.
Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży inwestycji Nowa Murowana
Część działań już jakiś czas temu wdrożyliśmy do naszych inwestycji, a część przed nami. Projektujemy nasze osiedla tak, by ograniczyć do minimum utraty ciepła z budynku, a także ograniczyć zużycie energii elektrycznej. By osiągnąć ten pierwszy cel, wykorzystujemy do budowy tylko materiały zapewniające dobrą izolację cieplną całego budynku mieszkalnego, w tym nowoczesną stolarkę okienną i drzwiową. Natomiast by osiągnąć drugi cel, czyli ograniczyć zużycie prądu, mamy zainstalowane oświetlenie led w budynku mieszkalnym inwestycji Nowa Murowana. Stosujemy skuteczną wentylację hybrydową w budynku, a na terenie nieruchomości rozwinęliśmy sporo terenów zielonych, co wpływa pozytywnie na eko system. Ponadto warto podkreślić, że inwestycja Nowa Murowana znajduje się niedaleko stacji szynobusa, a jak wiemy transport zbiorowy sprzyja ekologii. Do takich postaw zachęcamy naszych mieszkańców.
Marcin Ostojski, KDM Deweloper
KDM Deweloper jest członkiem Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, co oznacza, że zawsze działamy w duchu społecznej odpowiedzialności i ekologii. Już prawie dwa lata temu z ramienia Polskiego Związku Firm Deweloperskich powstał specjalny Ekoprzewodnik, czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. Część zaleceń nasza firma już wdrożyła, część wdraża. Na Osiedlu Poznań Malarska zaplanowaliśmy szereg rozwiązań ekologicznych: specjalna strefa zieleni, panele fotowoltaiczne na domach i budynkach wielorodzinnych, stację ładowanie samochodów elektrycznych, ławki solarne oraz domki dla owadów. Wiemy, że obecność terenów zielonych na obszarach intensywnie zabudowanych sprzyja retencjonowaniu wód opadowych i stanowi zielone płuca dla okolicznych terenów. Stąd strefa zieleni na naszej inwestycji. Kolejne działania i plany przed nami.
Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest
Jako lider w gronie rzetelnych deweloperów, wierzymy w zrównoważony rozwój. Budujemy nowocześnie, spełniając wyśrubowane normy w kontekście dwóch zagadnień – budownictwa i wpływu na środowisko. Realizując inwestycje, używamy materiałów budowlanych, które pozwalają ograniczać utraty ciepła, spełniają normy ekologiczne. W przypadku nowej inwestycji na poznańskich Podolanach – Jasielska 8c – planujemy stacje ładowania aut elektrycznych. Kolejne działania w tym kierunku przed nami.
Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building
Jesteśmy świadomi potrzeby wprowadzania rozwiązań wpływających pozytywnie na środowisko. Od 2021 roku, w ramach rozbudowy osiedla Rodzinny Zakątek, wszystkie nasze domy w zabudowie szeregowej mają przygotowaną instalacji pod system fotowoltaiczny, a klienci coraz częściej z tego korzystają. Kolejnym krokiem w kierunku ekologii jest wyposażenie domów w system sterowania ogrzewaniem podłogowym dla każdego pokoju osobno. Dzięki temu możemy liczyć na oszczędności w użytkowaniu domu. System ten będzie pozwalał na sterowanie ogrzewaniem za pomocą smartfona.
Źródło: RynekPierwotny.pl
- 15.01.2025Deweloperzy
Bouygues Immobilier Polska oferuje 52 mieszkania w kameralnej inwestycji Vivre we Wrocławiu
Bouygues Immobilier Polska rozpoczął właśnie sprzedaż mieszkań w najnowszej inwestycji, realizowanej w jednej z lepiej skomunikowanych części Wrocławia – na osiedlu Gaj, w dzielnicy Krzyki. W ramach Vivre powstanie kameralny budynek o wysokim standardzie wykończenia, wyposażony w nowoczesne, ekologiczne rozwiązania.
- 15.01.2025Deweloperzy
W stolicy powstanie luksusowy apartamentowiec Villa Bogoria
Przy ul. Długiej w Warszawie powstanie luksusowy apartamentowiec Villa Bogoria. W inwestycji znajdzie się zaledwie 35 mieszkań. W podziemiu powstanie dwukondygnacyjny garaż na 73 stanowiska. W parterze zaplanowano przestrzeń pod lokale komercyjne. Za projekt odpowiada biuro architektoniczne Juvenes-Projekt. Budowa rozpoczęła się w połowie 2024 roku. Obecnie prowadzone są prace budowlane w części podziemnej. Inwestycja będzie gotowa pod koniec 2026 roku. Generalnym wykonawcą jest firma Strabag. Villa Bogoria to nowa inwestycja spółki Serenus, powiązanej z giełdową firmą deweloperską BBI Development,
- 14.01.2025Deweloperzy
Nowe mieszkania na wrocławskich Krzykach
Żegiestowska 3 to nowa inwestycja od Temar Deweloper. Siedmiokondygnacyjny budynek wielorodzinny powstanie w pobliżu Parku Skowroniego i Południowego. Zakończenie budowy przewidziano na drugi kwartał 2027 roku.
- 14.01.2025Deweloperzy
W Łodzi powstanie kompleks mieszkaniowo-biznesowy ArtPark
ArtPark to wielofunkcyjny projekt składający się z trzech budynków realizowanych w ramach dwóch etapów. W premierowej fazie powstaną dwa budynki, w których znajdzie się 210 mieszkań, a także lokale usługowe i lokale użytkowe. Przestrzenie do życia zagwarantują od jednego do czterech pokoi na metrażach od prawie 29,5 do około 97 mkw. Wszystkie znajdą się w budynkach z ośmioma piętrami. Charakterystycznym elementem Art Parku będą rzeźby ustawione w strefach wejściowych do budynków. Na elewacji natomiast znajdą się antysmogowe murale. Za inwestycję odpowiada InHome Real Estate.
- 14.01.2025Deweloperzy
Nowe mieszkania w Chorzowie
Przy ul. Wandy 66 w Chorzowie powstanie kompleks wielorodzinnych apartamentowców - Vanda Park. W skład inwestycji wejdą trzy budynki. W pierwszej fazie zaplanowano dwa budynki z mieszkaniami posiadający dwa, trzy, cztery, a także pięć pokoi. Ich metraże zaczynać się mają od 36 mkw., a największe osiągną ponad 105 metrów. Wśród udogodnień znajdą się m.in.: komórki lokatorskie, wiaty rowerowe, naziemne miejsca parkingowe, place zabaw. Planowane zakończenie premierowego etapu inwestycji to listopad przyszłego roku. Za inwestycję odpowiada NEXX Developer.