03.06.2024
Informacje z gospodarki

Erste Group: PKB wzrośnie o 2,8% r/r w br., inwestycje przyspieszą pod koniec br.

Warszawa, 03.06.2024 (ISBnews) - Analitycy Erste Group podtrzymali prognozę wzrostu polskiej gospodarki o 2,8% r/r w br. Ekonomiści zwracają uwagę, że głównym motorem wzrostu w pierwszych miesiącach roku była konsumpcja, a aktywność inwestycyjna wzrośnie pod koniec roku wspierana funduszami z Unii Europejskiej (UE).

"Podsumowując, utrzymujemy naszą prognozę rocznego wzrostu gospodarczego na poziomie 2,8% w 2024 r., opierając się na trwałym wpływie wydatków gospodarstw domowych i wydatków publicznych jako głównych czynników napędzających wzrost gospodarczy" - czytamy w komentarzu Erste Group "Poland: Strong public sector expenditure pushes growth up in Q1 " do danych GUS o PKB w I kw. br.

Erste Group prognozuje, że bilans handlowy pozostanie stabilny w 2024 r., podczas gdy negatywny wpływ zapasów prawdopodobnie ulegnie dalszemu zmniejszeniu.

"Przewiduje się, że aktywność inwestycyjna odbije się w II połowie roku, a główne wykorzystanie RRP rozpocznie się w 2025 roku" - podkreślono.

Bank ocenił, że konsumpcja gospodarstw domowych "wykazała silny wzrost" na poziomie 4,6% r/r, przyczyniając się do ekspansji gospodarczej o 2,7 pkt proc.

W strukturze PKB w I kw. najbardziej znaczący spadek zaobserwowano w zapasach, wraz ze spadkiem inwestycji w środki trwałe w ujęciu rocznym, wskazał Erste.

"Nakłady brutto na środki trwałe odnotowały spadek o 1,8% r/r, ponieważ inwestycje pozostałych środków unijnych z poprzedniego okresu finansowania miały miejsce już w 2023 roku. Podczas gdy w nadchodzących latach spodziewany jest napływ środków z kolejnego okresu finansowania, oczekuje się, że aktywność inwestycyjna wzrośnie pod koniec roku, wspierana przez fundusze RRP" - podsumowano.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 2% r/r w I kw. 2024 r. wobec 0,4% spadku r/r w analogicznym kwartale 2023 r. Wpłynęło na to dodatnie saldo obrotów handlu zagranicznego oraz zwiększenie popytu krajowego o 1,7%. Złożył się na to spadek akumulacji brutto o 19,8% oraz wzrost spożycia ogółem o 5,9% (wobec wzrostu w IV kw. 2023 r. o 2%). Spożycie w sektorze gospodarstw domowych zwiększyło się o 4,6%. Nakłady brutto na środki trwałe zmniejszyły się o 1,8%.

Według szybkiego szacunku (opublikowanego w połowie maja), wzrost PKB w tym ujęciu w I kw. wyniósł 1,9%.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii