Grostal z NBP: Oczekiwania inflacyjne nie są dziś odkotwiczone, nie generują ryzyk inflac.
Warszawa, 11.04.2024 (ISBnews) - Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych i przedsiębiorstw silnie spadły, przestały być odkotwiczone i obecnie nie generują ryzyk inflacyjnych, poinformował zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Witold Grostal.
"Według statystyk bilansowych wykazanych przez GUS i NBP w szacowaniu oczekiwań inflacyjnych - w tej chwili [...] oczekiwania inflacyjne są nie tylko znacznie niższe niż długookresowa średnia, ale też w przypadku gospodarstw domowych - te poziomy są z okresów, kiedy w Polsce występowała deflacja. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa też mieliśmy bardzo silny spadek. W związku z tym - oprócz samej inflacji, która spadła - to jest bardzo ważny miernik tego, że polityka pieniężna nie tylko skutecznie walczyła z inflacją, ale skutecznie obniżyła oczekiwania inflacyjne i dzisiaj nie są one odkotwiczone i same w sobie nie generują ryzyk inflacyjnych" - powiedział Grostal podczas konferencji "Narodowy Bank Polski - nowy horyzont".
Grostal dodał, że "głównym kanałem, przez który inflacja mogłaby się utrwalić na wysokim poziomie, są oczekiwania inflacyjne".
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 29.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,3% r/r w listopadzie wg wst. danych
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,3% r/r w listopadzie 2024 r. wobec 2% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując wstępne dane. W ujęciu miesięcznym spadła o 0,3%.
- 29.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,6% r/r w listopadzie wg wstępnych danych; konsensus: 4,6% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%, podał też GUS.
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wzrósł do 99,1 pkt w listopadzie
Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 99,1 pkt w listopadzie 2024 r. wobec 98,4 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE).
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: PKB wzrósł o 2,7% r/r w III kwartale 2024 r. wg II szacunku
Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 2,7% r/r w III kw. 2024 r. wobec 0,5% wzrostu r/r w analogicznym kwartale 2023 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Wpływ popytu krajowego na PKB wyniósł +4,2 pkt proc. w III kw. 2024 r.
Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego w III kw. 2024 r. wyniósł +4,2 pkt proc. (wobec +4,5 pkt w poprzednim kwartale), natomiast wpływ popytu inwestycyjnego na wzrost PKB był neutralny wobec +0,5 pkt proc. w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).