GUS: Indeks kosztów zatrudnienia IKZ wzrósł o 12,8% r/r w IV kw. ub.r.
Warszawa, 25.04.2024 (ISBnews) - Indeksu kosztów zatrudnienia (IKZ) wzrósł o 12,8% r/r w IV kw. ub.r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Polska znajdowała się wśród państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) o najwyższych wartościach indeksu kosztów zatrudnienia w IV kw. ub.r.
"W czwartym kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9% względem trzeciego kwartału 2023 r., a w stosunku do ostatniego kwartału 2022 r. był wyższy o 12,8%" - czytamy w w komunikacie.
"W 2023 r. w Polsce wzrosły koszty pracy i nieznacznie zmniejszyła się liczba przepracowanych godzin. W czwartym kwartale 2023 r. liczba godzin przepracowanych była o 0,4% niższa niż rok wcześniej, a koszty pracy w tym samym czasie wzrosły o 13,1%. Pomiędzy pierwszym a czwartym kwartałem 2023 r. nastąpił wzrost indeksu kosztów zatrudnienia o 8,7%. Najniższe wartości IKZ osiągnął w pierwszym kwartale 2023 roku. W drugim i trzecim kwartale wartości wskaźnika były o 4,7% oraz 6,7% wyższe niż w pierwszym kwartale" - podał GUS.
Z danych za 2023 r. wynika, że w czwartym kwartale indeks kosztów zatrudnienia w Polsce był o 22,8% wyższy niż średnia dla całej UE. Najniższą wartość IKZ odnotowano we Włoszech - 103,4, a najwyższą w Bułgarii – 148,1, podano także.
"W IV kwartale 2023 r. najwyższy indeks kosztów zatrudnienia w Unii Europejskiej (UE) oraz w Polsce odnotowano w sekcji górnictwo i wydobywanie. Najniższe natomiast wartości omawiany indeks przyjmował w Polsce w sekcji edukacja, a w UE w sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Największa różnica wartości indeksu kosztów zatrudnienia pomiędzy Polską a Unią Europejską wystąpiła w sekcji Transport i gospodarka magazynowa - w Polsce odnotowano wartość 155,0, a w UE 116,2" - czytamy dalej.
Indeks kosztów zatrudnienia jest jednym z eurowskaźników PEEI (ang. Principal European Economic Indicators), które opisują bieżącą sytuację makroekonomiczną Unii Europejskiej. Indeks kosztów zatrudnienia (IKZ, ang. Labour Cost Index – LCI) to indeks Laspeyresa godzinowych kosztów pracy odnotowanych w kwartale referencyjnym w odniesieniu do godzinowych kosztów w roku bazowym.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.