IPAG: Wzrost PKB wyniesie 2,9% r/r w 2024 r., przyspieszy do 3,6% w 2025 r.
Wzrost PKB wyniesie 2,9% r/r w br. i przyspieszy do 3,6% w 2025 r., prognozuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Popyt krajowy będzie się zwiększać w szybszym tempie niż produkt krajowy brutto w br. i przyszłym roku wzrośnie odpowiednio o 4,9% i o 5,5%. Dynamika konsumpcji prywatniej wzrośnie o 4,2% w br. i o 3,5% w przyszłym roku.
"Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG), tempo wzrostu produktu krajowego brutto w drugim kwartale 2024 roku wyniosło 2,7%. Choć tempo to było niewysokie, to warto zwrócić uwagę, że był to czwarty kolejny kwartał, w którym tempo wzrostu gospodarczego było wyższe, niż odnotowane kwartał wcześniej. Było to również najwyższe kwartalne tempo wzrostu PKB od końca 2022 roku. W kolejnych kwartałach tempo wzrostu PKB będzie dalej stopniowo się zwiększać: do 3,3% w trzecim i 3,7% w ostatnim kwartale roku. W całym 2024 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 2,9%, a w 2025 roku zwiększy się do 3,6%" - czytamy w raporcie kwartalnym Instytutu.
Według IPAG, w całym 2024 roku pogorszy się zatem relacja nakładów brutto na środki trwałe do PKB (czyli stopa inwestycji w gospodarce narodowej).
"W całym 2024 roku spodziewać się należy wzrostu nakładów brutto na środki trwałe o 2,2%, a w 2025 - o 9,8%. W efekcie stopa inwestycji w przyszłym roku istotnie wzrośnie. Wzrostowi inwestycji sprzyjać będzie napływ środków finansowych z Unii Europejskiej (w ramach KPO, programu FEnIKS czy też na transformację energetyczną)" - czytamy dalej.
Według szacunków Instytutu, produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o 2% w br., a wartość dodana w przemyśle o 1,6%. W 2025 roku tempa te przyspieszą odpowiednio do 4,8 i 3,7%.
"Ważnym czynnikiem stymulującym wzrost inwestycji budowlanych będzie napływ do Polski środków z KPO" - napisano dalej.
Podkreślono, że znacznie lepszą koniunkturę niż w przemyśle i budownictwie odnotowano w II kw. 2024 r. w sektorze usług rynkowych.
"Według szacunków IPAG, wartość dodana wzrosła w tej części gospodarki o 3,9%. W kolejnych kwartałach tempa wzrostu wartości dodanej będą jeszcze wyższe, a w całym 2024 roku tempo wzrostu wyniesie 3,9%. W kolejnym roku spodziewać się należy przyspieszenia tempa wzrostu, do 4,3%. Sytuacja, a więc i tempa wzrostu, będzie przy tym zróżnicowana w zależności od segmentu usług" - podał IPAG.
W konwencji rachunków narodowych eksport w 2024 roku wzrośnie o 1,3%, a import o 5%. W roku następnym tempa wzrostu eksportu i importu wyniosą odpowiednio 5,6 oraz 6,2%.
"Saldo obrotów z zagranicą będzie miało zatem negatywny wpływ na krajowy wzrost gospodarczy. Sytuacja taka jest typowa w warunkach przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego i rozwoju szybszego w porównaniu z rozwojem najważniejszych partnerów handlowych" - czytamy dalej.
Według prognozy IPAG, stopa bezrobocia w III i IV kw. nieco wzrośnie i ukształtuje się na poziomie 5,2% na koniec 2024 roku, a więc nieco wyższym niż w końcu 2023 roku.
"W kolejnych kwartałach nie można jednak spodziewać się dalszych znaczących spadków stopy bezrobocia poniżej wyników notowanych rok wcześniej. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, stopa bezrobocia od dłuższego czasu znajduje się na obiektywnie niskim poziomie, jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Po drugie, utrzymywanie się przez kilka kwartałów złej koniunktury w przemyśle oraz wzrost kosztów funkcjonowania skłania przedsiębiorstwa przemysłowe do szukania oszczędności i racjonalizacji procesów wytwórczych" - wyjaśniono.
W całym 2024 roku tempo wzrostu przeciętnego zatrudnienia wyniesie -0,1%, a w roku następnym 0,5%.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.