Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
"Przyjmuję, że jeżeli nic zaskakującego się nie wydarzy - procesy dezinflacyjne będą prowadziły nas do celu NBP w 2026 roku: w połowie przyszłego roku powinniśmy być blisko tego celu. Po dostosowawczych obniżkach w maju i lipcu, do końca bieżącego roku widzę przestrzeń do cięć stóp procentowych od 25 pb do 50 pb. Z mojej perspektywy korzystniejsze byłoby rozważanie kontynuacji decyzji o charakterze dostosowawczym - nie opowiadam się za deklarowaniem cyklu luzowania monetarnego w br." - powiedział Kochalski w rozmowie z ISBnews.
"Nie jestem 'zamknięty' na dyskusję i ewentualną decyzję o cięciu stóp we wrześniu. Uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne - moim zdaniem - nie wykluczają scenariusza obniżki we wrześniu. Zestawiając własne oceny, co może wydarzyć się we wrześniu z lipcową decyzją - przyznaję, że, miałem większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym. Jeśli analizy eksperckie we wrześniu pokażą korzystne procesy dezinflacyjne = może pojawić się przestrzeń do dostosowawczej obniżki we wrześniu" - dodał.
Jednocześnie zastrzegł, że możliwość kolejnej obniżki stóp we wrześniu nie jest przesądzona na bazie obecnie dostępnych informacji.
"Wkraczamy w trzeci kwartał - w miesiące, kiedy odczyty będą coraz bliższe celu inflacyjnego NBP, co oznacza, że przy stopach procentowych sprzed lipca - polityka byłaby zbyt restrykcyjna. Natomiast dzisiaj uważam, w świetle obecnych informacji i na siedem tygodni przed kolejnym decyzyjnym posiedzeniem Rady - że niekoniecznie taka decyzja we wrześniu musiałaby być podjęta " - podkreślił Kochalski.
Zwrócił uwagę, że w ogólnym obrazie postępującej dezinflacji dynamika płac i polityka fiskalna nadal stanowią obszary niepewności co do tego, jak powinna być dostosowywana polityka pieniężna w kolejnych miesiącach br.
"Wciąż w grze pozostają istotne czynniki niepewności. Przed obniżką stóp procentowych w lipcu podkreślana była niepewność związana z cenami energii i jej wpływ na procesy cenowe - dziś ta niepewność raczej maleje. W kolejnych miesiącach czekam na potwierdzenie, że dynamika wynagrodzeń rzeczywiście będzie słabła - dziś wiele wskazuje, że tak będzie" - powiedział członek RPP.
Ocenił, że brak obniżki we wrześniu mógłby zwiększyć prawdopodobieństwo obniżki w październiku, jego zdaniem ciągle dostosowawczej, nie wykluczył nawet o 50 pb.
"Będziemy wiedzieli wtedy już zdecydowanie więcej o polityce fiskalnej – pojawi się projekt budżetu, o dynamice płac, o stopie skłonności do oszczędzania. Nie miałbym zahamowania, o ile nie zaszkodzi to sprowadzeniu inflacji do celu, by dokonać cięcia dostosowawczego o 50 pb w październiku" - podkreślił Kochalski.
Wskazał jednocześnie, że projekcja listopadowa da odpowiedź na możliwy scenariusz luzowania monetarnego w przyszłym roku.
"Jeżeli w obszarze rynku pracy i polityki fiskalnej nie wydarzy się nic nadzwyczajnego i zakładając że zrealizuje się scenariusz obniżek stóp procentowych w skali 25-50 pb, o którym mówiłem - to w listopadzie będzie dobry moment do ewentualnej zapowiedzi co do kroków Rady w 2026 r. Ponadto projekcja listopadowa będzie musiała uwzględnić zagadnienia ETS-2" - zapowiedział członek RPP.
Wskazał, że ważną barierą wejścia w cykl obniżek stóp procentowych w 2025 r. jest kształtowanie się inflacji bazowej powyżej 3% r/r do III kw. przyszłego roku zgodnie z projekcją lipcową.
"Projekcja listopadowa powinna rozstrzygnąć o możliwym momencie wejścia w cykl obniżek stóp procentowych - obecnie powstrzymam się od szerszych deklaracji w temacie cyklu" - powiedział Kochalski.
Członek Rady ocenił, że obecny kształt polityki fiskalnej determinuje wyższą stopę docelową.
"Niewiele wskazuje na to, że będzie prowadzona twardsza polityka fiskalna. Ile będzie przestrzeni na obniżki stóp procentowych w przyszłym roku trudno odpowiedzialnie i konkretnie stwierdzić dzisiaj w świetle dostępnych informacji, zależy to także od tego m.in., jak zakończymy ten rok z poziomem stóp" - podsumował Kochalski.
RPP obniżyła w tym miesiącu stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do 5% w przypadku (głównej) stopy referencyjnej. Konsensus rynkowy zakładał brak zmiany stóp proc.
Renata Oljasz
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
ING BSK: Inflacja spadnie poniżej 3% r/r VII; RPP może obniżyć stopy proc. o 50 pb we IX
Inflacja konsumencka spadnie do poniżej 3% r/r w lipcu (z 4,1% r/r w czerwcu), co pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dalej obniżać stopy procentowe - być może o 50 pb we wrześniu i o kolejne 25 pb w listopadzie, oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4,1% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%.