Kosiniak-Kamysz: Chcemy różnych form wsparcia mieszkalnictwa, w tym kredytobiorców
Określenie zapisanej w projekcie budżetu na 2025 r. kwoty na mieszkalnictwo - o 1,5 mld zł wyższej r/r - sprawi, że możliwe będzie finansowanie różnych form wsparcia, w tym wsparcia kredytobiorców mieszkaniowych, wynika z wypowiedzi wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza.
"Mi się najbardziej podoba pogląd ministra [rozwoju i technologii] Paszyka...], że na mieszkalnictwo, na budownictwo mieszkaniowe, jest 1,5 mld więcej niż w budżecie 2024 r. To jest ogromny sukces ministra Paszyka. Jego strategia [to] 3 obszary: budownictwo społeczne, budownictwo spółdzielcze i budownictwo własnościowe. Wszystkie się powinny rozwijać i to będzie wspólny mianownik. Moim zdaniem, to jest osiągnięcie kompromisu, bardzo mi się ten pomysł ministra Paszyka podoba i tam też się mieści wsparcie dla kredytobiorców. [...] Chcemy wsparcia możliwości zaciągnięcia kredytu" - powiedział Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej na XXXIII Forum Ekonomicznym.
Pytany, czy wobec sprzeciwu Polski-2050 przyjęcie Kredytu "naStart" może przejść głosami PiS, wskazał, że jest optymistą w tej sprawie.
"Ja jestem optymistą. Patrzę z nadzieją, że program formułowany przez ministra Paszyka - budownictwo społeczne, spółdzielcze i własnościowe - to jest połączenie wszystkich wrażliwości w koalicji. Jeżeli go tak sformułujemy, to będzie miejsce na wsparcie i dla kredytobiorców, i dla budownictwa spółdzielczego, i na pomoc tym, którzy chcą w TBS-ie, i na pomoc dla samorządów, które budują mieszkania komunalne. To jest możliwe. Już mamy mamy wielki wspólny sukces: 1,5 mld więcej na budownictwo mieszkaniowe" - podkreślił.
W projekcie ustawy budżetowej na 2025 r., w układzie zadaniowym, zapisano, że na zadanie priorytetowe "Budownictwo i mieszkalnictwo" celem jest "zwiększenie dostępności mieszkań", a "prognozowana skonsolidowana kwota wydatków na realizację zadania w latach 2025-2027 wynosi 8,74 mld zł, w tym planowana skonsolidowana kwota wydatków na 2025 r. wynosi 3,33 mld zł".
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 15.11.2024Informacje z gospodarki
Domański: Plan mrożenia cen energii na cały 2025 r. przedstawię w przyszłym tygodniu
Plan mrożenia cen energii zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu premierowi Donaldowi Tusk, poinformował minister finansów Andrzej Domański. Wskazał, że chce, by rozwiązania były tak skonstruowane, "aby przez cały 2025 rok ceny energii dla Polaków co najmniej nie rosły" i taryfy zostały uelastycznione.
- 15.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 5% r/r w październiku; konsensus: 5% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 5% w ujęciu rocznym w październiku 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,3%.
- 15.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Eksport w euro spadł o 1,8% r/r, import wzrósł o 0,3% r/r w styczniu-wrześniu br.
Eksport spadł o 1,8% r/r do 260,1 mld euro w styczniu-wrześniu 2024 r., zaś import wzrósł w tym okresie o 0,3% r/r i wyniósł 257,1 mld euro, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 14.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 1,3% r/r we wrześniu
Produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 1,3% r/r we wrześniu 2024 r. wobec spadku o 0,5% r/r w poprzednim miesiącu, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja spadła o 0,5%.
- 14.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2% m/m we wrześniu
Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 2% m/m we wrześniu 2024 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej UE produkcja spadła o 2% w tym ujęciu.