Kotecki z RPP: Wzrost PKB to ok. 2% w I kw., dynamikę hamuje w br. gosp. niemiecka -wywiad
Warszawa, 13.05.2024 (ISBnews) - Obserwowane ożywienie gospodarcze w Polsce w I kw. br. przyspieszyło do około 2% r/r - nie jest tak dynamiczne, jak byśmy chcieli, głównie z uwagi na naszego głównego partnera gospodarczego, gospodarkę niemiecką, która znajdzie się w tym roku w stanie stagnacji, ocenia w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.
"Jeśli chodzi o spodziewane ożywienie gospodarcze, już w II kw. ubiegłego roku szykowaliśmy się na pewne przyspieszenie aktywności gospodarczej w Polsce. Ono następuje w tym roku, ale wciąż dość wolno - nie jest dynamiczne. Oceniam, że PKB w I kw. tego roku będzie jednak dużo poniżej oczekiwań i wyniesie około 2%. Wskazałbym głównie na czynniki zewnętrzne za to odpowiedzialne, a w szczególności na gospodarkę niemiecką. Prognoza PKB dla Polski na ten rok na poziomie 3% nie jest bardzo konserwatywna - może być wyżej, ale nie dużo wyżej; przynajmniej patrząc na to, co do tej pory wiemy o gospodarce" - powiedział Kotecki w rozmowie ISBnews.
Dodał, dodatkowo złoty umocnił się od jesieni, co eksporterom nie pomaga. Według niego, mocny złoty wciąż bardzo nie przeszkadza, ale z pewnością nie pomaga we wzroście eksportu.
"Gospodarka niemiecka jest recesyjna - taka była w zeszłym roku. W tym roku spodziewana jest w Niemczech stagnacja gospodarcza, a my bardzo zależymy od Niemiec. Dodatkowo złoty umocnił się od jesieni i eksporterom nie pomaga - złoty mocny może jeszcze bardzo nie przeszkadza, ale nie pomaga we wzroście eksportu. Obserwowane ożywienie gospodarcze w Polsce jest w związku z tym wciąż niezbyt dynamiczne, poniżej oczekiwań. Ale ciągle wierzę, że w całym roku 2024 PKB wzrośnie w Polsce o ok. 3% r/r, ale nie ujrzymy dużo więcej niż 3%. Dwa miesiące temu oczekiwałem, także na pewnej fali optymizmu na rynku, że wzrost PKB wyniesie ok. 3,5% lub więcej, ale bieżące dane płynące z gospodarki nie nastrajają tak optymistycznie, żeby mówić o wzroście gospodarczym rzędu 3,5-4% r/r w tym roku" - ocenił Kotecki.
Spodziewane obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) i niższy koszt pieniądza nie odblokują tak szybko koniunktury u zachodnich sąsiadów Polski.
"Czy obniżki stóp procentowych przez EBC odblokują gospodarkę niemiecką - trochę tak, ale nie w krótkim okresie. Spodziewam się, że EBC wkroczy na ścieżkę obniżania stóp procentowych już całkiem niedługo, ale w umiarkowanej skali, gdyż inflacja bazowa w strefie euro w swym obniżaniu się utknęła w okolicach 3%, głównie za sprawą uporczywości inflacji cen usług" - wyjaśnił Kotecki.
PKB wzrósł o 1% r/r w IV kwartale 2023 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje szybki szacunek PKB za I kwartał br. 15 maja.
Renata Oljasz
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 17.07.2025GospodarkaAnalizy ekspertówRaportyInformacje z gospodarki
Experis: AI nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta wg 35% firm
Sztuczna inteligencja nie zastąpi kompetencji ludzkich w obsłudze klienta według 35% firm ankietowanych przez firmę rekrutacyjną Experis z rodziny marek ManpowerGroup, zaś umiejętności zarządzania zespołem - 33 firm. Jednocześnie 3% polskich firm uważa, że AI jest w stanie całkowicie zastąpić wszystkie osiem kompetencji pracowników uwzględnionych w badaniu.
- 16.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,4% r/r w czerwcu; konsensus: 3,4% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,4% w czerwcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,3% r/r w maju br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.07.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarkiAnalizy i raporty
Kochalski z RPP: Pozostało 25-50 pb cięć stóp w br., obniżka we IX niewykluczona - wywiad
Pogłębienie procesów dezinflacyjnych mogłoby stanowić argument za dostosowawczym cięciem stóp procentowych we wrześniu, ocenił w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Cezary Kochalski. Wskazał, że miał większe przekonanie o tym, iż w lipcu powinna nastąpić obniżka stóp niż przekonanie o konieczności cięć stóp na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym (tj. we wrześniu). Według niego, łączna przestrzeń do luzowania monetarnego może wynosić jeszcze 25-50 pb do końca br., ale nie postrzega go w kategoriach cyklu obniżek stóp procentowych.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
MF: Deficyt w budżecie to 119,7 mld zł na koniec czerwca, tj. 41,5% planu wg wst. danych
W budżecie państwa odnotowano 119,7 mld zł deficytu na koniec czerwca br., co oznacza wykonanie 41,5% planu na cały rok, podało Ministerstwo Finansów, prezentując szacunkowe dane.
- 15.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Pekao: Inflacja 'runie w dół' poniżej 3% w VII, co skłoni RPP do obniżki stóp proc. we IX
Inflacja konsumencka "runie w dół" w lipcu poniżej 3% r/r (z 4,1% r/r w czerwcu), co skłoni Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym we wrześniu, oceniają ekonomiści Banku Pekao.