Kotłowski z NBP: Wycofanie osłon daje niższą inflację bazową w całym horyzoncie projekcji
Warszawa, 11.03.2024 (ISBnews) - Wycofanie osłon antyinflacyjnych daje niższą inflację bazową (bez cen energii i żywności) w całym horyzoncie projekcji, poinformował p.o. dyrektora Departamentu Analiz i Badań Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Jacek Kotłowski. Wskazał, że w marcowej projekcji NBP jest wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji konsumenckiej powyżej ścieżki centralnej.
"Naszym zdaniem, jest wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej ścieżki centralnej, ale przypominam, że ta ścieżka zakłada utrzymanie działań osłonowych. Natomiast wydaje nam się, że ten rozkład dla PKB - jest w miarę symetryczny" - powiedział Kotłowski podczas prezentacji projekcji NBP.
"Gdyby chcieć te dwa scenariusze porównać - i w jednym, i w drugim inflacja utrzymuje się relatywnie nisko, ale z inną dekompozycją. W scenariuszu utrzymania działań osłonowych mamy wyższy wkład inflacji bazowej, niższą dynamikę cen surowców rolnych i energetycznych. Natomiast w scenariuszu puszczenia cen energii i żywności mamy niższą inflację bazową w całym horyzoncie projekcji" - podkreślił Kotłowski.
Kotłowski podkreślił, że scenariusz drugi dla przebiegu inflacji, w którym zniesione są wszystkie tarcze antyinflacyjne "powoduje automatycznie wzrost inflacji i spadek dochodu do dyspozycji w stosunku do tego pierwszego scenariusza".
"Spadek dochodu do dyspozycji przekłada się niższe PKB, niższą konsumpcję i niższą lukę popytową. W tym drugim scenariuszu - luka popytowa kształtuje się na ujemnym poziomie w całym horyzoncie projekcji i skutkiem jest tego niższa inflacja bazowa" - podkreślił Kotłowski.
Jak podał dziś NBP, inflacja bazowa (CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniesie - według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej - w scenariuszu zakładającym, że antyinflacyjne działania osłonowe będą kontynuowane w całym horyzoncie projekcji: 4,7% w 2024 r., 4,5% w 2025 r. i 4,1% w 2026 r. Natomiast w scenariuszu wycofania działań antyinflacyjnych wskaźniki średnioroczne kształtowałyby się następująco: 4,7% w 2024 r., 4,5% w 2025 r. i 3,8% w 2026 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.