MRPiPS: Nie ma sygnałów pogorszenia sytuacji na rynku pracy w przyszłości
Warszawa, 09.05.2024 (ISBnews) - Obecnie sytuacja na rynku pracy jest dobra, nie ma żadnych sygnałów, by w przyszłości miała ulec pogorszeniu, poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Jarosław Gajewski. Podkreślił, że do urzędów pracy zgłoszono mniej zapowiedzi zwolnień grupowych niż w latach poprzednich.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w środę, że - według jego szacunków - stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1% w końcu kwietnia 2024 r. (wobec 5,3% miesiąc wcześniej).
"Bezrobocie jest po pierwsze - niskie, po drugie - maleje, po trzecie - oscyluje wokół tzw. bezrobocia naturalnego, które występuje w każdej gospodarce, także w tej której są bardzo dobre wskaźniki" - powiedział Gajewski podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Gospodarki i Rozwoju.
W jego ocenie, dobra sytuacja na rynku pracy utrzyma się także w przyszłości.
"Brakuje na aktualnym rynku pracy niepokojących zjawisk, które mogłyby być sygnałem pogorszenia sytuacji na rynku pracy albo mogłyby sugerować zwiększenie w przyszłości bezrobocia czy spadek aktywności zawodowej. W szczególności trzeba wskazać, że w tej chwili nie notujemy wzmożonej liczby w stosunku do poprzednich lat zgłoszeń jeśli chodzi o zwolnienia grupowe" - podkreślił wiceminister.
Przyznał, że w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o planowanych zwolnieniach grupowych.
"Ale po pierwsze - ten wolumen planowanych zwolnień grupowych jest mniejszy niż w poprzednich latach niż w analogicznych okresach […]. Po drugie - są to planowane zwolnienia grupowe, których wolumeny wynikają z zawiadomień, które są kierowane do urzędów pracy, a praktyka, wieloletnie doświadczenie pokazuje, że pracodawcy z reguły zwalniają mniej lub znacznie mniej pracowników niż pierwotnie zgłaszają do właściwych urzędów pracy" - wskazał Gajewski.
W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 5,2% na koniec 2024 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 29.11.2024Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,3% r/r w listopadzie wg wst. danych
Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 2,3% r/r w listopadzie 2024 r. wobec 2% r/r miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat, prezentując wstępne dane. W ujęciu miesięcznym spadła o 0,3%.
- 29.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,6% r/r w listopadzie wg wstępnych danych; konsensus: 4,6% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,4%, podał też GUS.
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
KE: Wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce wzrósł do 99,1 pkt w listopadzie
Wskaźnik koniunktury gospodarczej (ESI) w Polsce wyniósł 99,1 pkt w listopadzie 2024 r. wobec 98,4 pkt w poprzednim miesiącu, podała Komisja Europejska (KE).
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: PKB wzrósł o 2,7% r/r w III kwartale 2024 r. wg II szacunku
Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 2,7% r/r w III kw. 2024 r. wobec 0,5% wzrostu r/r w analogicznym kwartale 2023 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.
- 28.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Wpływ popytu krajowego na PKB wyniósł +4,2 pkt proc. w III kw. 2024 r.
Wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego w III kw. 2024 r. wyniósł +4,2 pkt proc. (wobec +4,5 pkt w poprzednim kwartale), natomiast wpływ popytu inwestycyjnego na wzrost PKB był neutralny wobec +0,5 pkt proc. w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).