Na rynku materiałów budowlanych dynamika cen w utrwalonym horyzoncie
Coraz silniej utrwalona stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie potwierdziła swoją moc także w najnowszej analizie Grupy PSB z danymi za kwiecień. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w ubiegłym miesiącu spadkowy trend na poziomie ułamka procenta w relacji rok do roku został utrzymany. W tej sytuacji przewidywanie jakichkolwiek znaczących zmian średniej stawek materiałów budowlanych wydaje się coraz trudniejsze.
Publikowana przez Grupę PSB średnia dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku w kwietniu zanotowała kolejny raz wartość ujemną, tym razem na poziomie -0,6%. W kanale detalicznym spadek wyniósł 0,5%, z kolei w kanale hurtowym o 0,6%.

Wzrost cen w kwietniu 2025 r. w porównaniu do kwietnia 2024 r. odnotowano w 5 grupach towarowych, bez zmian pozostały ceny w 4 kategoriach, natomiast spadki wystąpiły w 11 grupach.
Największy spadek cen wystąpił w przypadku izolacji termicznych (-6%) oraz wykończeń, suchej zabudowy, izolacji wodochronnych i oświetlenia, elektryki (po -3%). Z kolei największe podwyżki dotyczyły kategorii: płyty OSB, drewno (+8%) oraz otoczenie domu (+4%).
W obecnej sytuacji wszystko zdaje się wskazywać na to, że dopóki zapowiadany szumnie boom inwestycyjny w ramach krajowej gospodarki w segmentach budownictwa drogowego, kolejowego, energetycznego, wojskowego czy nieco później nawet mieszkaniowego nie stanie się faktem dokonanym, tak długo ceny na rodzimym rynku materiałów budowlanych pozostaną stabilne z lekką tendencją spadkową.
Tymczasem, jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl, najnowsze dane GUS budownictwa mieszkaniowego w kwietniu ponownie potwierdziły słabnięcie koniunktury inwestycyjnej pierwotnego rynku mieszkaniowego. O ile inwestorzy indywidualni pozostają relatywnie aktywni na budowach domów jednorodzinnych, to deweloperzy dość wyraźnie ograniczają wolumeny nowych inwestycji, natomiast wynik nowych pozwoleń deweloperskich w kwietniu osiągnął jeden z najniższych historycznie poziomów. Tego typu sytuacja nie najlepiej wróży popytowi na materiały budowlane w przewidywalnej przyszłości ze strony budownictwa mieszkaniowego.
Do tego dochodzą aktualne wciąż czynniki ograniczające presję cenową na materiały budowlane, czyli wciąż mocny złoty, relatywnie niski poziom wycen surowców, zwłaszcza energetycznych na światowych giełdach, i w końcu nie mająca końca niepewna i napięta sytuacja geopolityczna.
A ta ostatnia ponownie dała o sobie znać przez zapowiedź prezydenta Trumpa o zamiarze nałożenia 50-proc. cła na produkty pochodzące z UE. Polski eksport materiałów budowlanych do USA może nie jest specjalnie imponujący, ani tym bardziej decydujący dla rodzimych producentów, jednak w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie eksport na rynek amerykański w krajowym segmencie stolarki otworowej, obejmującym okna i drzwi. Jeśli zapowiadane cła zostaną wprowadzone, nie tylko rodzimi producenci stolarki budowlanej mogą odczuć w negatywny sposób kolejny kontrowersyjny krok administracji amerykańskiej, ale w pośredni sposób także producenci i eksporterzy innych grup towarowych materiałów budowlanych.
Autor: Jarosław Jędrzyński
- 28.05.2025Trendy rynkoweRaporty
BIG InfoMonitor: Branża remontowa wykończona długami i malejącą liczbą zleceń
Rosnące koszty materiałów budowlanych i usług sprawiają, że coraz więcej Polaków rezygnuje z remontów i modernizacji. W 2024 roku aż 85 proc. ankietowanych odłożyło planowane prace ze względu na wysokie ceny, a jedynie 5 proc. uwzględniło tego typu wydatki w budżetach na 2025 rok – wynika z badań. To niepokojący sygnał dla firm z sektora wykończeniowego, które jednocześnie zmagają się z wyraźnym spadkiem sprzedaży mieszkań, ograniczającym napływ nowych zleceń. W rezultacie – jak pokazują dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy BIK – zaległe zadłużenie przedsiębiorstw świadczących usługi wykończeniowe wzrosło w ciągu roku o ponad 9,5 mln zł, osiągając na koniec marca poziom 498,5 mln zł.
- 27.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Deweloperzy budują coraz wyższe bloki?
Dzięki GUS-owi wiemy, jaką wysokość miały bloki wybudowane w 2024 r. Warto porównać najnowsze statystyki ze starszymi danymi o liczbie kondygnacji.
- 26.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Rynek najmu budzi się z zimowego letargu. Najemców przybyło, a oferta zaczęła się kurczyć
W kwietniu zmniejszył się wybór mieszkań na wynajem, bo ich podaż okazała się niewystarczająca, żeby zaspokoić rosnący popyt. Jak wpłynęło to na przeciętne stawki czynszów? Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wygląda sytuacja na rynkach najmu w siedmiu największych miastach.
- 22.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiGospodarkaDeweloperzy
W kwietniu kolejny sygnał osłabienia koniunktury budownictwa mieszkaniowego (Dane GUS)
Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła słabnącą od początku roku kondycję segmentu inwestycyjnego pierwotnego rynku mieszkaniowego. Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl, to efekt dość wyraźnie postępującej ostrożności inwestycyjnej deweloperów i skomplikowanej sytuacji geopolitycznej.
- 21.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Mieszkania „pozadeweloperskie” – będzie ich więcej?
W następnych latach ma mocno wzrosnąć liczba mieszkań budowanych przez gminy i TBS-y/SIM-y. Na razie warto jednak przyjrzeć się informacjom z I kw. 2025 r.