Na rynku materiałów budowlanych kontynuacja korekty cen
Średnia dynamika cen materiałów budowlanych po spadku we wrześniu w relacji rok do roku poniżej zera, w październiku utrzymała wartość ujemną na poziomie -0,3 proc. Z kolei w odniesieniu do poprzedzającego września spadek cen wyniósł symboliczne 0,1 proc. Choć na krajowym rynku materiałów budowlanych korekta stała się faktem, to jednak jej intensywność wyraźnie maleje już na samym początku jej trwania. Jakie stąd wypływają wnioski?
Po wrześniowym spadku liczonej rdr dynamiki cen materiałów budowlanych do wartości ujemnej rzędu 0,6 proc., w minionym miesiącu korekta cen była kontynuowana, jednak w wymiarze już tylko 0,3 proc. Analogicznie wyhamował średni spadek cen liczony miesiąc do miesiąca, z 0,9 proc. we wrześniu do 0,1 proc. w październiku. Już tylko te wartości nie najlepiej wróżą trwałości tendencji spadkowej cen na omawianym rynku.
Odczyt październikowej dynamiki cen materiałów budowlanych autorstwa Grupy PSB Handel tym razem niczym nie zaskoczył, a obserwowany zaledwie miesiąc wcześniej wzrost tempa spadków wyraźnie stracił na aktualności. W dalszym ciągu na szczycie tabeli samotnie przoduje cement-wapno jako pozycja najmocniej zwyżkująca rok do roku o niespełna jedną piątą. Kolejne dodatnie wskaźniki mają już wartości jednocyfrowe, do tego z jednym wyjątkiem znacznie poniżej aktualnej wartości inflacji.
Co więcej, trend rosnącego wolumenu pozycji z ujemnym wskaźnikiem zmiany cen, czyli rok do roku taniejących, także wydaje się nieaktualny. We wrześniu grupa PSB doliczyła się tuzina takich przypadków, w październiku zaś liczba ta spadła do dziesięciu, czyli dokładnie połowy monitorowanych grup towarowych. Wśród nich tak jak przed miesiącem wyróżniają się płyty OSB z drewnem oraz izolacje termiczne, tym razem z cenowym regresem rzędu odpowiednio 26 proc. i niespełna 9 proc.
Na podstawie najnowszych danych można przyjąć ostrożne założenie, że zasadnicza przyczyna sytuacji na krajowym rynku materiałów budowlanych, jakim do tej pory był postępujący spadek popytu w stosunku do lat ubiegłych, powoli ulega odwróceniu. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl dynamika sprzedaży w październiku br. wykazała relatywnie silny wzrost w wybranych kategoriach, takich jak: motoryzacja (+43%), cement, wapno (+29%), farby, lakiery (+28%), otoczenie domu (+27%) czy sucha zabudowa (+25%). Z kolei największy spadek popytu to 23% w przypadku pozycji ogród, hobby oraz 17% w przypadku płyt OSB i drewna.
Czynnikami dość mocno ograniczającymi prawdopodobieństwo dalszych istotnych statystycznie spadków cen materiałów budowlanych, jest systematycznie rosnąca liczba budów nowych mieszkań oraz pozwoleń deweloperskich, zdecydowanie potwierdzona danymi GUS za wrzesień. W głównej mierze jest to efekt wciąż dość silnie stymulującego popyt na nowe mieszkania programu kredytów Bezpieczny Kredyt 2%. Poza tym w najbliższych miesiącach deweloperzy najprawdopodobniej będą uruchamiali nowe inwestycje w mniej lub bardziej przyśpieszonym tempie, tak by zdążyć przed wejściem w życie, z początkiem kwietnia przyszłego roku, nowych warunków technicznych.
Do tego produkcja budowlano-montażowa we wrześniu choć nieoczekiwanie, to zdecydowanie mocno odbiła od dna, sygnalizując możliwość trwalszej poprawy koniunktury nie tylko w budownictwie mieszkaniowym. Pełna materializacja tego typu prognozy nastąpi zapewne w momencie napływu do kraju środków z KPO, co uruchomi na ogólnokrajową skalę inwestycje samorządowe, dziś zamrożone lub odłożone w czasie z racji braku funduszy, a będące wielkiej miary potencjalnym rezerwuarem popytu na materiały i usługi budowlane.
Autor: Jarosław Jędrzyński
Źródło: RynekPierwotny.pl
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 20.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Mieszkanie nie dla nauczyciela? Kogo w Polsce stać na własne “M”?
Pensje Polaków mocno się różnią. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je porównać z przeciętną ogólnopolską ceną nowego mieszkania.
- 15.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesteśmy mocno zadłużeni względem dochodów?
Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach. Poprawia się, czy pogarsza?
W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie poprawił się standard mieszkań w naszym kraju: są większe, lepiej wyposażone i mniej przeludnione. Z okazji Światowego Dnia Miast eksperci portalu GetHome.pl zbadali, czy ten postęp widoczny jest we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.