NBP: Firmy oczekują poprawy koniunktury, sytuacji popytowej i ekonomicznej w II kw.
Warszawa, 25.04.2024 (ISBnews) - Przedsiębiorstwa oczekują dalszej poprawy koniunktury w II kw. w efekcie prognozowanej poprawy sytuacji popytowej i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP).
"Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) pozwala oczekiwać ożywienia koniunktury w II kw. 2024 r., wynikającego z prognozowanej poprawy sytuacji popytowej i ekonomicznej oraz lepszych perspektyw inwestycji. Po raz kolejny pogorszyły się natomiast perspektywy zatrudnienia. Wskaźnik sytuacji przyszłej był zbliżony lub wzrósł w stosunku do odczytów z poprzedniego kwartału we wszystkich analizowanych grupach przedsiębiorstw i wskazywał na dobre lub bardzo dobre perspektywy działających w nich firm" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Wyniki Szybkiego Monitoringu sugerują, że w I kw. 2024 r. sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw nieco się poprawiła, podkreślono.
"Ankietowane firmy oczekują także jej dalszej poprawy w II kw. br. Sprzyjać temu będzie prognozowane przez przedsiębiorstwa ożywienie popytu obejmujące zarówno rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne. Szczególnie wyraźny wzrost prognoz popytu - do poziomów przekraczających wieloletnią średnią - odnotowano w usługach konsumenckich i w budownictwie. Bardzo korzystne prognozy formułowały również przedsiębiorstwa świadczące usługi nierynkowe" - czytamy dalej.
Jednocześnie wyniki SM NBP wskazują, że w I kw. 2024 r. oceny sytuacji bieżącej formułowane przez przedsiębiorstwa były neutralne i nieco lepsze niż przed kwartałem, podano także w raporcie.
"Niewielki wzrost wskaźnika syntetycznego sytuacji bieżącej (SSB) wynikał z poprawy komponentów odnoszących się do sytuacji popytowej oraz ekonomicznej. We wszystkich grupach firm wyróżnionych według przeznaczenia produkcji i usług ocena koniunktury utrzymała się na zbliżonym poziomie jak przed kwartałem lub poprawiła się" - napisano w materiale.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 25.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 4,7% r/r w X; konsensus: +1,8% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 4,7% r/r w październiku 2024 r. wobec spadku 0,4% r/r (po rewizji) w poprzednim miesiącu, poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 10%.
- 25.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Ceny producentów spadły o 5,2% r/r w październiku: konsensus: -5,5%
Ceny producentów spadły o 5,2% r/r w październiku br., zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 25.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przemysłowa wzrosła r/r w październiku w 24 z 34 działów przemysłu
Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu (w ujęciu rocznym) w październiku 2024 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 25.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 2,1% r/r w październiku
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły o 2,1% r/r oraz wzrosły o 1,9% m/m w październiku br., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.11.2024Informacje z gospodarki
GUS: 32,2% firm przetwórstwa przemysł. oczekuje spadku inwestycji, 26,5% - wzrostu w br.
Odsetek firm przetwórstwa przemysłowego oczekującego spadku inwestycji w br. wynosi 32,2%, zaś wzrostu - 26,5%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).