31.01.2025
GospodarkaBiznesInformacje z gospodarki

NBP: Firmy oczekują poprawy rentowności, ale w mniejszej skali niż kwartał wcześniej

Przedsiębiorstwa oczekują wzrostu rentowności w perspektywie najbliższych 12 miesięcy oczekiwany jest, ale skala prognozowanej poprawy uległa obniżeniu, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

"W perspektywie najbliższych 12 miesięcy oczekiwany jest wzrost rentowności, ale skala prognozowanej poprawy uległa obniżeniu (do 21,5 pkt proc. z 23,1 pkt proc. przed kwartałem, przy średniej wynoszącej 17,3 pkt proc.). Dotyczyło to m.in. budownictwa oraz energetyki, w której spodziewany jest spadek rentowności. W niektórych branżach - m.in. w sektorze usługowym oraz górnictwie - prognozy rentowności zostały natomiast podwyższone" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

"W świetle wyników SM NBP w IV kw. 2024 r. udział firm oceniających rentowność sprzedaży krajowej jako satysfakcjonującą spadł poniżej wieloletniej średniej (45,4% wobec 47,3% w III kw., przy średniej wynoszącej 47,2%). Z kolei w przypadku rentowności sprzedaży zagranicznej udział ten osiągnął historyczne minimum (44,2% wobec 49,1% w III kw., przy średniej 54,3%), w szczególności wśród firm wyspecjalizowanych w eksporcie (43,9% wobec 46,3% w III kw., przy średniej 56,3%). Jest to częściowo związane z rosnącymi trudnościami z przenoszeniem wzrostu kosztów produkcji na ceny oferowanych produktów i usług" - czytamy dalej.

W IV kw. 2024 r. odsetek firm deklarujących brak problemów z utrzymaniem płynności lekko spadł (do 81% z 81,7% w III kw.), ale pozostał powyżej wieloletniej średniej (78,6%), wskazał bank centralny.

"Na pogorszenie ocen sytuacji płynnościowej szczególnie często wskazywali importerzy. Natomiast wśród przedsiębiorstw sprzedających i zaopatrujących się wyłącznie na rynku krajowym udział podmiotów dobrze oceniających swoją płynność lekko wzrósł i był wyższy od wieloletniej średniej. Gorzej niż przed kwartałem swoją płynność oceniły firmy handlowe oraz budowlane, w tym przedsiębiorstwa zajmujące się wznoszeniem budynków oraz budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej" - napisano w raporcie.

Przedsiębiorstwa nadal częściej spodziewały się poprawy niż pogorszenia sytuacji płynnościowej w horyzoncie 12 miesięcy, ale ich optymizm po raz kolejny lekko osłabł. Szczególnie pesymistyczne oczekiwania w tym zakresie formułowały firmy zatrudniające powyżej 2000 osób, które prognozują spadek płynności. Natomiast w sektorze MSP utrzymywała się przewaga firm oczekujących poprawy płynności w perspektywie 12 miesięcy, podano także.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii