NBP: Firmy oczekują stabilizacji koniunktury w I kw. br. w większości branż
Przedsiębiorstwa oczekują stabilizacji koniunktury w większości grup według przeznaczenia dóbr i usług, poprawy - wśród producentów dóbr zaopatrzeniowych i trwałych dóbr konsumpcyjnych, pogorszenia - jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
"Syntetyczny wskaźnik sytuacji przyszłej (SSP) wskazuje na oczekiwaną przez przedsiębiorstwa stabilizację koniunktury w I kw. 2025 r., tj. pogorszenie perspektyw względem poprzedniego kwartału we wszystkich analizowanych obszarach. Stabilizacji koniunktury można oczekiwać w większości analizowanych grup przedsiębiorstw według przeznaczenia dóbr i usług, poprawy - wśród producentów dóbr zaopatrzeniowych i trwałych dóbr konsumpcyjnych, pogorszenia - jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
W IV kw. 2024 r. oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw były zbliżone do neutralnych i nieco gorsze niż przed kwartałem, podał bank centralny.
"Niewielki spadek wskaźnika syntetycznego sytuacji bieżącej (SSB) był wypadkową silnego obniżenia się ocen w obszarze płynności i obsługi zadłużenia, umiarkowanego pogorszenia się ocen w obszarze akceptacji wniosków kredytowych oraz stabilizacji komponentów odnoszących się do sytuacji popytowej i ekonomicznej. W prawie wszystkich grupach firm wyróżnionych według przeznaczenia dóbr i usług ocena koniunktury była neutralna lub dobra, jedynie wśród producentów dóbr inwestycyjnych była ona niekorzystna" - czytamy dalej.
NBP zwrócił uwagę, że do obniżenia syntetycznego wskaźnika sytuacji ekonomiczno-finansowej w III kw. 2024 r. przyczyniły się prawie wszystkie jego składowe, za wyjątkiem rentowności, gdzie odczyty ustabilizowały się na bardzo niskich poziomach. Jednocześnie szczególnie niekorzystna kondycja ekonomiczno-finansowa utrzymuje się wśród producentów dóbr konsumpcyjnych, natomiast dobra pozostaje jedynie sytuacja producentów dóbr inwestycyjnych.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 18.04.2025Informacje z gospodarki
MF zaoferuje obligacje za 7-12 mld zł na przetargu sprzedaży w środę
Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 23 kwietnia, obligacje skarbowe o wartości 7-12 mld zł, podał resort.
- 17.04.2025Informacje z gospodarki
GUS skorygował wzrost PKB w IV kw. ub.r. do 3,4% z 3,2% r/r, wzrost w całym 2024 bez zmian
Główny Urząd Statystyczny (GUS) zrewidował dane o wzroście Produktu Krajowego Brutto (niewyrównanego sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) w II kw. ub.r. o 0,1 pkt proc. w górę do 2,2%, w II kw pozostawił bez zmian na poziomie 3,2%, w III kw. podwyższył o 0,1 pkt proc. do 2,8% i w IV kw. - o 0,2 pkt proc. do 3,4%.
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
Indeks WIG20 spadł o 0,10% na zamknięciu w środę
Indeks giełdowy WIG20 spadł o 0,10% wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2 615,84 pkt w środę, 16 kwietnia.
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
NBP: Inflacja bazowa wyniosła 3,6% r/r w marcu; konsensus: 3,5% r/r
Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w marcu 2025 r. w ujęciu rocznym wobec 3,6% r/r w lutym br., podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 16.04.2025Informacje z gospodarki
Eurostat: Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4% r/r w marcu
Inflacja HICP w Polsce wyniosła 4,4% r/r w marcu 2025 r. wobec 4,3% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,3%.