11.08.2023
Informacje z gospodarki

NBP: Nastroje inwestycyjne firm pozostają osłabione, duże firmy ograniczają inwestycje

Warszawa, 11.08.2023 (ISBnews) - Nastroje inwestycyjne firm pozostają osłabione, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski (NBP) w czerwcu br. Pogorszyły się nastroje wśród większych przedsiębiorstw, które ograniczyły zainteresowanie nowymi inwestycjami i częściej rezygnują z rozpoczętych przedsięwzięć.

"Według wyników SM NBP nastroje inwestycyjne w SPN - mimo ponownej poprawy - pozostają osłabione. Wskaźnik OPTIN wzrósł drugi kwartał z rzędu, ale jego poziom nadal jest bardzo niski (3 decyl). Co prawda, odsetek firm planujących zwiększyć wielkość nakładów w perspektywie kwartalnej zrównał się z odsetkiem inwestorów zamierzających je obniżyć (por. Wykres 114), a w perspektywie rocznej przewaga tej pierwszej grupy firm wzrosła do poziomu wieloletniej średniej. Jednak dynamikę wzrostu inwestycji w kolejnych kwartałach może nadal ograniczać niskie zainteresowanie przedsiębiorstw podejmowaniem nowych przedsięwzięć (rozpocznie je ok. 20% firm)" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Podkreślono, że nastroje inwestycyjne pozostały zróżnicowane w ujęciu branżowym: w przetwórstwie przemysłowym i usługach poprawiły się, natomiast ich pogorszenie - choć z korzystnych poziomów - następowało w energetyce, górnictwie i dostarczaniu wody.

W III kwartale pogorszyły się nastroje inwestycyjne dużych przedsiębiorstw; udział inwestorów zatrudniających powyżej 2000 pracowników planujących rozpoczęcie nowych inwestycji obniżył się o 2,9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego kwartału (do 43,1%). Jednocześnie silnie - o 6,7 pkt proc. wobec poprzedniego kwartału - zwiększył się wśród nich udział przedsiębiorstw ograniczających bądź rezygnujących z rozpoczętych inwestycji, podał NBP.

"Natomiast ważone zatrudnieniem salda planowanych w najbliższym kwartale i roku zmian wielkości nakładów pozostały na wysokim poziomie, wskazując, że duże firmy nadal przewidują zwiększenie skali inwestycji. Plany zwiększania nakładów, przy ograniczaniu zakresu realizowanych inwestycji i mniejszej liczbie nowych projektów inwestycyjnych w części firm, mogą wynikać m.in. ze wzrostu nominalnych kosztów inwestycji, wymuszającego zmiany w strukturze i w rozkładzie w czasie tych przedsięwzięć" - czytamy dalej.

Ostatnie badanie SM odbyło się w czerwcu 2023 r. W badaniu SM wzięło udział 2 642 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz duże jednostki.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii