NBP: Nastroje inwestycyjne firm pozostają osłabione, duże firmy ograniczają inwestycje
Warszawa, 11.08.2023 (ISBnews) - Nastroje inwestycyjne firm pozostają osłabione, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski (NBP) w czerwcu br. Pogorszyły się nastroje wśród większych przedsiębiorstw, które ograniczyły zainteresowanie nowymi inwestycjami i częściej rezygnują z rozpoczętych przedsięwzięć.
"Według wyników SM NBP nastroje inwestycyjne w SPN - mimo ponownej poprawy - pozostają osłabione. Wskaźnik OPTIN wzrósł drugi kwartał z rzędu, ale jego poziom nadal jest bardzo niski (3 decyl). Co prawda, odsetek firm planujących zwiększyć wielkość nakładów w perspektywie kwartalnej zrównał się z odsetkiem inwestorów zamierzających je obniżyć (por. Wykres 114), a w perspektywie rocznej przewaga tej pierwszej grupy firm wzrosła do poziomu wieloletniej średniej. Jednak dynamikę wzrostu inwestycji w kolejnych kwartałach może nadal ograniczać niskie zainteresowanie przedsiębiorstw podejmowaniem nowych przedsięwzięć (rozpocznie je ok. 20% firm)" - czytamy w raporcie "Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".
Podkreślono, że nastroje inwestycyjne pozostały zróżnicowane w ujęciu branżowym: w przetwórstwie przemysłowym i usługach poprawiły się, natomiast ich pogorszenie - choć z korzystnych poziomów - następowało w energetyce, górnictwie i dostarczaniu wody.
W III kwartale pogorszyły się nastroje inwestycyjne dużych przedsiębiorstw; udział inwestorów zatrudniających powyżej 2000 pracowników planujących rozpoczęcie nowych inwestycji obniżył się o 2,9 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego kwartału (do 43,1%). Jednocześnie silnie - o 6,7 pkt proc. wobec poprzedniego kwartału - zwiększył się wśród nich udział przedsiębiorstw ograniczających bądź rezygnujących z rozpoczętych inwestycji, podał NBP.
"Natomiast ważone zatrudnieniem salda planowanych w najbliższym kwartale i roku zmian wielkości nakładów pozostały na wysokim poziomie, wskazując, że duże firmy nadal przewidują zwiększenie skali inwestycji. Plany zwiększania nakładów, przy ograniczaniu zakresu realizowanych inwestycji i mniejszej liczbie nowych projektów inwestycyjnych w części firm, mogą wynikać m.in. ze wzrostu nominalnych kosztów inwestycji, wymuszającego zmiany w strukturze i w rozkładzie w czasie tych przedsięwzięć" - czytamy dalej.
Ostatnie badanie SM odbyło się w czerwcu 2023 r. W badaniu SM wzięło udział 2 642 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem, oba sektory własności, przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz duże jednostki.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 01.07.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
BGK: Dezinflacja ulegnie utrwaleniu, RPP obniży stopy o 75-100 pb do końca 2025 r.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniży stopy procentowe o 75-100 pb do końca 2025 r., prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Według nich, ścieżka inflacji w lipcowej projekcji NBP będzie wyraźnie niższa niż w poprzedniej, marcowej projekcji, która zakładała, że inflacja powróci do pasma odchyleń dopiero w II poł. 2026 r. i w efekcie zwiększa się przestrzeń do redukcji stóp procentowych
- 30.06.2025GospodarkaFinanse i kredytyInformacje z gospodarki
NBP: J. Tyrowicz za podwyżką stóp o 200 pb, przeciw obniżce o 50 pb na posiedzeniu RPP w V
Warszawa, 30.06.2025 (ISBnews) - Złożony podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb nie uzyskał większości głosów, podał Narodowy Bank Polski (NBP).
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
Domański: Inflacja spada, wyniesie ok. 3% r/r w lipcu
Inflacja konsumencka spada i wyniesie ok. 3% r/r w lipcu (wobec 4,1% r/r w czerwcu), ocenia minister finansów Andrzej Domański. Podkreślił, że w Polsce mamy realne stopy procentowe "jedne z najwyższych w Europie".
- 30.06.2025BankiGospodarkaInformacje z gospodarki
PKO BP: Czerwiec był ostatnim miesiącem z podwyższoną inflacją, spadnie poniżej 3% w VII
Inflacja konsumencka CPI obniży się do poniżej 3% r/r w lipcu i pozostanie w przedziale 2-3% r/r do końca 2026 r., szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego.
- 30.06.2025GospodarkaInformacje z gospodarki
GUS: Inflacja wyniosła 4,1% r/r w czerwcu; konsensus: 4% r/r
Inflacja konsumencka wyniosła 4,1% w ujęciu rocznym w czerwcu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,1%, podał też GUS.