28.06.2024
Analizy ekspertówTrendy rynkowe

NBP: Ożywienie aktywności deweloperów w I kw. br. da zwiększoną liczbę budowanych mieszkań

W aktywności deweloperów mieszkaniowych w I kw. br. zaszły korzystne zmiany - m.in. zwiększenie nowej produkcji w toku - które będą skutkować zwiększoną liczbą budowanych mieszkań, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Dane sprzedażowe deweloperów za I kw. 2024 r. pokazują stabilizację popytu i sprzedaży na nieco niższym poziomie niż w drugiej połowie poprzedniego roku. Wyniki finansowe raportowane przez większe firmy deweloperskie (zatrudniające powyżej 49 osób) w sprawozdaniach F01 za okres od stycznia do marca 2024 r. wykazały osłabienie wskaźników rentowności sprzedaży. Ożywienie w budownictwie mieszkaniowym w tym okresie, tj. zwiększenie nowej produkcji w toku spowodowało wzrost bieżącego notowania kosztów ogólnych, które wpłynęło obniżająco na raportowane wyniki finansowe. Są to zmiany korzystne, ponieważ zwiększył się rozmiar budownictwa mieszkaniowego, co będzie skutkowało zwiększoną liczbą budowanych mieszkań" - czytamy w "Informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2024 r.".

Według danych finansowych większych deweloperów za okres od stycznia 2023 r. do marca 2024 r., wzrost podstawowych wskaźników ekonomicznych (przychodów i kosztów ogółem oraz wyniku finansowego) wystąpił głównie w IV kw. 2023 r. Znacząco wyższa ich wartość pod koniec roku wynikała z zakończenia budów i przekazań większej liczby mieszkań niż w pozostałych kwartałach. Potwierdzeniem są dane GUS, według których liczba mieszkań oddanych na sprzedaż lub wynajem w IV kw. 2023 r. wzrosła o 12% kw/kw, a w całym 2023 r. spadła o 4% r/r. Biorąc pod uwagę średnio dwuletni okres produkcji mieszkań liczba lokali oddawanych do użytkowania zależy od liczby mieszkań rozpoczętych we wcześniejszych okresach. Znaczące wyhamowanie nowej produkcji w 2022 r. będzie oddziaływało przez najbliższy rok spadkiem statystyk w zakresie liczby mieszkań oddanych. Jednakże lokale wybudowane w 2023 r. w zdecydowanej większości były sprzedane przed ich oddaniem do użytkowania (sprzedaż kontraktów na budowę mieszkań) i miały niewielki wpływ na zmiany poziomu ofert na rynku, napisał NBP.

W efekcie utrzymującego się wzrostu kosztów budowy, w tym cen materiałów budowlanych oraz wzrostu nowej produkcji w ostatnim kwartale 2023 r. w grupie większych firm deweloperskich uwidoczniło się niewielkie osłabienie wskaźnika rentowności sprzedaży. Na koniec 2023 r. zarejestrowano 13,6% rentowności sprzedaży (ROS), 4,3% rentowności kapitału własnego (ROE) i 2,3% rentowności aktywów (ROA) wobec lepszych wyników na koniec 2022 r. (16,5% ROS, 4% ROE i 2,4% ROA). Mimo pogorszenia średniej rentowności w grupie, w niewielkim stopniu zwiększył się r/r udział podmiotów z dodatnim wynikiem finansowym netto (87% firm na koniec 2023 r., wzrost o 1 pkt proc.). W I kw. 2024 r. pogłębienie się spadku wskaźników rentowności, w tym głównie ze sprzedaży zarówno kw/kw, jak i r/r wynikało ze spadku wartości raportowanego księgowo wyniku finansowego netto. Przy wzroście produkcji w toku i jednocześnie niewielkiej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania na ostateczny poziom wyniku finansowego duży  wpływ mają bieżące koszty ogólne budowy. W I kw. 2024 r. zarejestrowano 9% ROS, 2% ROE i 1,1% ROA, osiągając najniższe indeksy od III kw. 2022 r., czytamy dalej.

"Pierwsze trzy miesiące 2024 r. były kolejnym kwartałem poprawy aktywności inwestycyjnej deweloperów po długotrwałym spadku wartości projektów w trakcie realizacji w okresie od II kw. 2022 r. do III kw. 2023 r. Wartość projektów w toku wzrosła w IV kw. 2023 r. i I kw. 2024 r. odpowiednio o 16% i 12% w odniesieniu do kwartałów poprzednich oraz odpowiednio o 8% i 24% r/r. Potwierdzeniem poprawy aktywności są dane GUS w zakresie liczby mieszkań rozpoczętych przez deweloperów (wzrost kw/kw o 9%, 5%, 31%, 6% i 22% odpowiednio w I, II, III i IV kw. 2023 r. i w I kw. 2024 r.). Na stopniowe odbudowywanie możliwości produkcyjnych deweloperów wskazywała także rosnąca z kwartału na kwartał liczba pozwoleń wydanych na budowę mieszkań na sprzedaż lub wynajem (wzrost kw/kw o 13%, 5%, 15% i 6% odpowiednio w II, III i IV kw. 2023 r. oraz w I kw. 2024 r.). Jednakże liczba pozwoleń wydanych w całym 2023 r. pozostała o 20% niższa niż w 2022 r." - napisał też bank centralny.

Większe firmy deweloperskie raportowały wzrost banku ziemi o 7% w IV kw. 2023 r. i o 7% w I kw. 2024 r. po jego spadkach w trzech pierwszych kwartałach 2023 r., co potwierdza problemy deweloperów ze zwiększeniem podaży nowych ofert z powodu niewystarczających możliwości produkcyjnych. Raportowana wartość banku ziemi na koniec marca 2024 r. była wyższa od stanów wykazanych na koniec poszczególnych kwartałów 2023 r., ale nadal poniżej stanów na koniec poszczególnych kwartałów 2022 r., podano także.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii
  • [SONDA] Zakup mieszkania latem: czy to wciąż się opłaca?
    27.06.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    [SONDA] Zakup mieszkania latem: czy to wciąż się opłaca?

    Lato to okres, w którym wielu z nas dysponuje większą ilością wolnego czasu, co sprzyja zarówno wypoczynkowi, jak i poszukiwaniu nowego mieszkania. Kiedyś sezon letni kojarzył się z możliwością korzystniejszego zakupu nieruchomości – czy tak jest i teraz? Czy deweloperzy nadal oferują atrakcyjne rabaty w okresie wakacji? Na jakie promocje mieszkaniowe mogą obecnie liczyć kupujący? Portal RynekPierwotny.pl zapytał o to przedstawicieli firm deweloperskich.

  • Mieszkania na przeciętną kieszeń – maj 2024 r.
    26.06.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Mieszkania na przeciętną kieszeń – maj 2024 r.

    Na jaki kredyt mieszkaniowy mogą liczyć przeciętnie zarabiający single, bezdzietne pary i rodziny? Jaki mają one wybór nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach? Eksperci portali Rankomat.pl i RynekPierwotny.pl prześwietlili pod tym kątem ofertę banków i firm deweloperskich.

  • 24.06.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego

    Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego.

  • 24.06.2024
    Trendy rynkowe

    EY: Odsetek polskich firm wskazujących zmianę technologiczną jako priorytet wzrósł do 84%

    Warszawa, 24.06.2024 (ISBnews) - Odsetek polskich przedsiębiorstw wskazujących zmianę technologiczną jako swój wysoki priorytet wzrósł w ciągu 4 lat o 46 pkt proc. - z 38% do 84%, wynika z badania EY. Zmiana percepcji przekłada się również na aspekty budżetowe - 67% przebadanych organizacji przeznaczy na proces cyfrowej transformacji do 10% swoich przychodów.

  • 20.06.2024
    Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów

    Wakacje na swoim, czyli… ile trzeba wydać na nowy apartament nad morzem, jeziorem lub w górach? [RAPORT]

    Myli się ten, kto sądzi, że najdroższe nowe mieszkania są w Warszawie czy Krakowie. Często o wiele więcej trzeba zapłacić za tzw. wakacyjny apartament w nadmorskich czy górskich miejscowościach wypoczynkowych. W jednym z kurortów ceny oscylują nawet powyżej 28 tys. zł za m kw.! Skąd tak wysokie ceny? Jak wygląda oferta deweloperów w atrakcyjnych turystycznie miastach? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić.