Nowa odsłona systemu smart home w mieszkaniach Skanska
Według danych Statista, w 2022 roku 1,4 mln Polaków skorzystało z inteligentnych rozwiązań w swoich mieszkaniach. Zapotrzebowanie na coraz bardziej efektywne i energooszczędne zarządzanie domem wciąż rośnie. Dlatego Skanska, która od dawna oferuje swoim klientom automatykę mieszkaniową, poszukuje coraz lepszych technologii. Deweloper wprowadza więc do swojej inwestycji NU! Warszawa Wola udoskonaloną wersję systemu smart home. Nowości umożliwią większą kontrolę nad mieszkaniem, a tym samym – większe oszczędności.
Rozwój zaawansowanych technologii sprawia, że tzw. inteligentny dom, czyli rozwiązania zwiększające komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, zyskują dodatkowe funkcje. Rozszerzona wersja systemu Appartme – opracowanego przez firmę S-Labs – pojawi się w inwestycji zlokalizowanej w centrum stolicy.
Dwa razy „eko” – ekologicznie i ekonomicznie
Współpraca Skanska z S-Labs wpisuje się w aktualne potrzeby odpowiedzialnego zarządzania lokalem. System smart home pozwala zmniejszyć emisję CO2 aż o ok. 180 kg rocznie, czyli o taką ilość, jaką w tym samym czasie pochłania ponad 30 drzew.
Według badań przeprowadzonych przez AGH na zlecenie S-Labs, dzięki wykorzystaniu automatyki mieszkaniowej użytkownik może zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie. Przykładowo, dziennie zużycie energii elektrycznej jest w takim wypadku niższe o 7%, a energii cieplnej – o 23%.
Zrównoważone zarządzanie mieszkaniem
Skanska Residential Development od dawna korzysta z rozwiązań, które pomagają spółce realizować strategię środowiskową. Firma wykorzystuje m.in. technologie minimalizujące codzienny wpływ człowieka na otoczenie. Jednym ze sposobów pozwalających na optymalizację zużycia mediów jest system Appartme, który w rozszerzonej wersji pojawi się w mieszkaniach na osiedlu NU! Warszawa Wola.
– Dzięki Appartme użytkownicy mogą zarządzać głównymi parametrami i urządzeniami w mieszkaniu. W podstawowym wariancie można szybko wyłączyć oświetlenie i zasilanie gniazd w całym lokalu. W NU! Warszawa Wola pojawi się udoskonalona wersja z możliwością sterowania ogrzewaniem, co pozwoli mieć realny wpływ i kontrolę nie tylko nad zużyciem energii, ale i ciepła – mówi Łukasz Witek, Project Manager w spółce mieszkaniowej Skanska. – Możliwości rozszerzonego Appartme są jednak większe, ponieważ dodano do niego także funkcję odcinania zaworu wody, co zabezpiecza mieszkanie przed zalaniem i awariami sprzętów domowych podczas nieobecności właściciela. Smart home pozwala również na integrację innych urządzeń w pomieszczeniach i w budynku, np. sterowanie roletami w oknach czy obsługę systemu domofonowego – dodaje.
System smart a większa świadomość
Appartme pozwala użytkować mieszkanie w jeszcze bardziej odpowiedzialny sposób. Do dyspozycji użytkowników są przyciski szybkiego dostępu wbudowane w ścianę oraz aplikacja na smartfony. Dzięki temu można monitorować zużycie energii w czasie rzeczywistym. Połączenie oprogramowania z systemem liczników umożliwia z kolei kontrolowanie kosztów na bieżąco.
– Do wcześniejszych trzech klawiszy, odpowiadających za sterowanie ogrzewaniem, gniazdkami elektrycznymi i oświetleniem, dodano kolejny, który pozwala zamknąć zawory wody. Dzięki temu w prosty sposób można wyłączyć w lokalu wszystkie wspomniane funkcje, co ma uzasadnienie nie tylko w kontekście ekonomii, ale również bezpieczeństwa własnego i sąsiadów – dodaje Łukasz Witek.
Skanska wykorzysta inteligentną automatykę nie tylko w mieszkaniach, ale także w częściach wspólnych osiedla NU! Warszawa Wola. System domofonowy będzie zintegrowany z aplikacją systemu Appartme. Dzięki technologii NFC (z ang. komunikacja bliskiego zasięgu), drzwi do budynku będzie można otwierać za pomocą smartfona bez konieczności korzystania z kluczy, wpisywania kodu lub używania tokenów.
W mieszkaniach Skanska nowe funkcje zadebiutują jako standardowe wyposażenie lokali wraz z oddaniem do użytku inwestycji NU! Warszawa Wola w trzecim kwartale 2023 roku.
Źródło: Komunikacja Plus
- 10.01.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Inwestycja PROFBUD z Robertem Lewandowskim nabiera rozpędu – oficjalne rozpoczęcie budowy Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich
PROFBUD ogłosił oficjalne rozpoczęcie budowy Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich. Pierwszy etap jednej z najbardziej wizjonerskich inwestycji w kraju, której partnerem biznesowym jest Robert Lewandowski, uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. To właśnie tu, w pierwszym etapie, swoje mieszkania otrzymały zdobywczynie złotego i srebrnych medali igrzysk w Paryżu – Aleksandra Mirosław, Julia Szeremeta, Klaudia Zwolińska oraz Daria Pikulik.
- 10.01.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Hipoteczna Park – nową inwestycją w Łodzi ATAL rozpoczyna 2025 rok
ATAL, ogólnopolski deweloper, zaprezentował nową inwestycję, którą realizuje przy ul. Hipotecznej w Łodzi. Wprowadził w niej do sprzedaży 204 mieszkania i 15 lokali usługowych, które powstaną w 2 budynkach dwusegmentowych. Premierowy projekt Hipoteczna Park cechuje się nowoczesną architekturą, łączącą minimalizm z funkcjonalnością, oraz doskonałą lokalizacją w dobrze skomunikowanej części miasta. Położony na terenie inwestycji zaniedbany park zostanie zrewitalizowany i stanie się miejscem rekreacji. Ceny mieszkań w stanie deweloperskim: od 9 400 do 11 700 zł za mkw.
- 10.01.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Develia sprzedała 3197 lokali w 2024 r., przekraczając roczny cel
W 2024 r. Develia na podstawie umów deweloperskich i przedwstępnych sprzedała 3197 lokali, o 20 proc. więcej niż w 2023 r. i tym samym przekroczyła swój roczny cel, który wynosił 2900-3100 mieszkań. W minionym roku deweloper przekazał 2865 lokali wobec 2751 lokali w 2023 r. W samym IV kwartale 2024 r. spółka sprzedała 497 miesz-kań i przekazała 1068.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Deweloperzy
Między centrum a przedmieściami
Wybierając dom z ogrodem, czyli najpewniej miejsce do życia na stałe, zwracamy uwagę na każdy detal, który przeważy nad tym, czy mieszka nam się dobrze. Takim aspektem z pewnością jest lokalizacja inwestycji, gdzie powstanie nasz wymarzony dom. – Wielu klientów szuka złotego środka, ponieważ nie chcą rezygnować ani z życia w centrum, ani ze spokoju, jaki gwarantują przedmieścia. Odpowiadamy na tę potrzebę, realizując z powodzeniem kolejny etap Osiedla Przy Jeziorach w Poznaniu – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.