19.09.2024
Informacje z gospodarki

PIE: Utrzymuje się umiarkowany popyt na pracę

Utrzymuje się umiarkowany popyt na pracę, a spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw pozostaje niewielki, choć silniejszy od oczekiwań, ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

"Popyt na pracę wciąż pozostaje umiarkowany. Na koniec II kw. w gospodarce narodowej wolnych było 110,8 tys. miejsc pracy - o 2,1% mniej niż rok wcześniej. Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają przedsiębiorstwa budowlane i z branży ICT. Ich popyt na pracę jest jednak wyraźnie niższy niż przed pandemią. Dane pozbawione wahań sezonowych wskazują, że firmy ograniczają rekrutację w podobnej skali od początku 2023 r." - czytamy w komentarzu do dzisiejszych danych GUS o płacach i zatrudnieniu w sierpniu br.

Ekonomiści wskazują, że płace rosną w dwucyfrowym tempie, głównie z uwagi na podwyżkę płacy minimalnej oraz w sektorze publicznym.

"Spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw pozostaje niewielki, choć silniejszy od oczekiwań. Firmy wciąż nie chcą zwiększać rekrutacji" - czytamy dalej.

Największe redukcje etatów w sierpniu br. nastąpiły w branżach mocniej dotkniętych niedawnym spowolnieniem – przemyśle i budownictwie - zatrudnienie spadło tam o odpowiednio 1,2 i 0,8% r/r.

"Lepiej radzą sobie branże usługowe związane z wypoczynkiem. Liczba etatów w firmach gastronomicznych i hotelarskich wzrosła o 4,8%r/r" - podsumowano.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) według wstępnych danych, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w sierpniu br. wzrosło o 11,1% r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,5% r/r.

W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,1% i wyniosło 8 189,74 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,3% m/m i wyniosło 6 470 tys. etatów.

(ISBnews)

Źródło: ISB news