PKO BP chce zakończyć temat kredytów frankowych w ciągu dwóch lat
PKO Bank Polski chce dzięki realizowanemu obecnie programowi ugód z kredytobiorcami frankowymi zakończyć temat kredytów frankowych w ciągu dwóch lat, podał bank. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyróżniła PKO Bank Polski jako "Instytucję finansową przyjazną mediacji" za zaangażowanie w polubowne rozwiązywanie sporów.
"PKO Bank Polski zawsze stawia na porozumienie i znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania dla wszystkich stron. Tak jest również w przypadku kredytów frankowych. Otrzymane wyróżnienie jest tego dowodem ale chciałbym zauważyć, że nie udałoby się nam osiągnąć tej pozycji gdyby nie profesjonalizm pracowników PKO Banku Polskiego oraz zaangażowanie KNF w prace nad programem ugód. Obecnie 73% ugód w banku kończy się pozytywnie dzięki indywidualnemu podejściu do procesu negocjacji. W ciągu dwóch najbliższych lat chcielibyśmy zakończyć całkowicie temat kredytów frankowych w naszym banku" - powiedział wiceprezes PKO BP nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur, cytowany w komunikacie.
Program ugód dla kredytobiorców frankowych w PKO BP wystartował jako pierwszy w Polsce w październiku 2021 roku. Obecnie w banku spośród wszystkich uprawnionych klientów 60% jest objętych postępowaniem ugodowym. PKO BP przyjął 60 tys. wniosków o mediacje, a 40 tys. zakończyło się do tej pory pozytywnie. Jednocześnie widać spadek liczby toczących się postępowań sądowych - na koniec I półrocza 2024 r. było ich o 20% mniej niż po sześciu miesiącach 2023 r., podano w materiale.
Ugoda polega na konwersji kredytu w CHF na kredyt w PLN, tak jakby od początku udzielony kredyt był kredytem złotowym oprocentowanym według stawki referencyjnej WIBOR powiększonej o stosowaną historycznie dla takich kredytów marżę. Ugody są proponowane w toku postępowań mediacyjnych prowadzonych przez Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy KNF. Bank na szeroką skalę proponuje też ugody w odniesieniu do kredytów objętych postępowaniami sądowymi.
PKO Bank Polski otrzymał od KNF wyróżnienie "Instytucja finansowa przyjazna mediacji". Największy polski bank został wyróżniony spośród innych podmiotów, które są zaangażowane w polubowne rozwiązywanie sporów.
KNF po raz kolejny wyróżnił instytucje finansowe polubownie rozwiązujące spory z odbiorcami ich usług. Wśród nagrodzonych znajdują się zarówno podmioty sektora ubezpieczeniowego, jak również sektora bankowego, zaangażowane w proces zawierania ugód dotyczących umów kredytów indeksowanych/denominowanych do waluty innej niż waluta polska, wskazano w informacji.
PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW; wchodzi w skład indeksu WIG20. Aktywa razem banku wyniosły 501,5 mld zł na koniec 2023 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.