15.10.2024
BankiInformacje z gospodarki

PKO BP: Inflacja w szczycie sięgnie 5,5% r/r w 2025 r. przy utrzymaniu osłon cen energii

Inflacja konsumencka CPI w swoim lokalnym szczycie sięgnie 5,5% r/r w 2025 r., jeśli zostaną utrzymane przez rząd osłony cen energii, szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Brak utrzymania mrożenia cen energii podniesie wskaźnik CPI o 0,8 pkt proc. w szczycie w przyszłym roku do 6,3% r/r.

"Ceny nośników energii wzrosły o 11,4% r/r oraz o 0,2% m/m. Ceny prądu były stabilne, gaz zdrożał o 0,1% m/m, a energia cieplna o 0,6% m/m. Wzrost cen opału (0,3% m/m) był nieznacznie słabszy od wzorca sezonowego. Podtrzymujemy założenie, że częściowe zamrożenie cen energii zostanie przedłużone na 2025, na skutek czego swój szczyt inflacja osiągnie w okolicach 5,5% r/r (w przeciwnym scenariuszu będzie to ok. 0,8 pkt proc. więcej)" - czytamy w komentarzu banku do danych GUS o inflacji we wrześniu br.

"Spodziewamy się, że zarówno inflacja CPI, jak i inflacja bazowa utrzymają się w okolicach bieżących poziomów do końca 2024. Powrotu inflacji do szeroko rozumianego celu (1,5%-3,5%) oczekujemy dopiero w II poł. 2025" - czytamy dalej.

Po stronie towarów wyraźne przyspieszenie dynamiki obejmowało kategorie wyrobów farmaceutycznych (do 5,2% r/r po spadku o 0,7% r/r w sierpniu) ze względu na efekt bazy wynikający z wprowadzenia rok wcześniej darmowych leków dla wybranych grup, podał bank.

PKO BP zwrócił uwagę, że miesięczny wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych we wrześniu (+4,7% r/r wobec 4,1% r/r w sierpniu) był nieco wyższy niż wzorzec sezonowy. Ekonomiści spodziewają się, że w kolejnych miesiącach inflacja żywnościowa będzie nadal rosnąć.

W kierunku niższej inflacji CPI oddziaływały ceny paliw, które we wrześniu obniżyły się o 3,4% m/m, na tyle silnie, aby pomimo spadku cen paliw w analogicznym miesiącu 2023 przełożyć się na ujemną roczną dynamikę we wrześniu 2024 (-2% r/r), podano także.

Bank szacuje, że inflacja bazowa wzrosła do 4,3% r/r we wrześniu z 3,7% r/r w sierpniu.

"Po stronie usług wyraźne przyspieszenie dynamiki dotyczyło usług w zakresie rekreacji i kultury (z 0,3% r/r do 4,5% r/r). We wrześniu w centrum uwagi zwyczajowo znajdują się ceny w kategorii edukacja – te wzrosły o 4,5% m/m, słabiej niż w poprzednich dwóch latach w otoczeniu wyraźnie niższej niż wówczas inflacji ogółem, choć wciąż wyraźnie powyżej wzorca sezonowego" - czytamy dalej.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym we wrześniu 2024 r. wobec 4,3% r/r w sierpniu; w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,1%. Ceny towarów wzrosły o 4,2% r/r, cen usług - o 6,8% r/r.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii