PKO BP: Obniżki stóp powinny zacząć się w lipcu, ale jest ryzyko ich startu w I kw. 2025
PKO Bank Polski zakłada powrót do obniżek stóp procentowych w lipcu 2025 r., choć widzi ryzyko, że powrót do obniżek mógłby nastąpić już przed końcem I kw. 2025 r.
"Choć dostrzegamy oznaki złagodzenia stanowiska części RPP, sądzimy, że jest ono spójne z naszym dotychczasowym scenariuszem, zakładającym powrót do obniżek stóp procentowych w lipcu 2025. W naszej ocenie, scenariusz ten stanowi złoty środek pomiędzy uwarunkowaniami makroekonomicznymi, które uzasadniałyby obniżki na początku 2025 (uwzględniając w szczególności normalizację polityki pieniężnej w USA i strefie euro), a wyrażaną dotychczas niechęcią większości RPP do obniżania stóp procentowych (przy braku znaczących zmian w komunikatach po posiedzeniach RPP). Widzimy jednak ryzyko, że powrót do obniżek mógłby nastąpić już przed końcem I kw. 2025" - czytamy w "Kwartalniku Ekonomicznym" banku.
Ekonomiści banku oceniają, że polityka pieniężna w Polsce pozostaje wyraźnie restrykcyjna na tle historycznym.
"Po okresie niskiej, oscylującej w pobliżu celu, inflacji w I poł. 2024, latem odnotowano jej wyraźny wzrost na skutek częściowego odmrożenia cen energii. Do końca 2024 inflacja pozostanie w okolicy 5% r/r i osiągnie szczyt w I kw. 2025. Deklaracje ze strony przedstawicieli rządu pozwalają zakładać, że zamrożenie cen energii zostanie przedłużone na 2025, w związku z czym w najwyższym punkcie inflacja wyniesie ok. 5,5%, o blisko 1 pkt proc. mniej niż w scenariuszu alternatywnym bez mrożenia cen energii" - wskazali w raporcie.
Wyraźnie niższa niż w 2024 skala wzrostu płacy minimalnej oraz waloryzacji płac w sferze budżetowej w 2025, będą osłabiać presję płacową w całej gospodarce, dodali.
"Powyższe czynniki oddziałują korzystnie na perspektywy inflacyjne. Większe ryzyko dla procesów inflacyjnych widoczne jest natomiast po stronie polityki fiskalnej, która zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2025 ma być bardziej ekspansywna niż wcześniej zakładano. Jednocześnie zmianie uległy warunki stawiane przez Prezesa NBP, które mogłyby uzasadniać dyskusję o obniżkach stóp procentowych. Jest to teraz zakończenie wzrostu inflacji oraz jej trwały spadek widoczny w projekcji NBP - wcześniejszym warunkiem był powrót lub bliska perspektywa powrotu inflacji do celu" - napisali w "Kwartalniku".
Prezes NBP zasugerował, że do pierwszej obniżki mogłoby dojść w połowie 2025, natomiast przedłużenie działań osłonowych w zakresie cen energii przyspieszyłoby dyskusję na ten temat, wskazali także.
Główne czynniki niepewności dla prognozy stóp procentowych to: (1) kształt funkcji reakcji RPP; (2) skala wzrostu inflacji w II poł. 2024, a następnie tempo dezinflacji w 2025; (3) obniżki stóp Fed i EBC; (4) kształtowanie się kursu PLN, wymieniono też w raporcie.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 07.05.2025Banki
BFG: Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym pogorszył się r/r do 4,15% w III 2025
Wskaźnik jakości kredytów w sektorze bankowym wyniósł 4,15% w marcu 2025 r. (wobec 4,18% miesiąc wcześniej) w porównaniu do 4,5% rok wcześniej, podał Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
RPP: Obniżka stóp proc. wynika m.in. z niższej bieżącej i prognozowanej inflacji
Niższa bieżąca i prognozowana inflacja, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadniły dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025BankiInformacje z gospodarki
NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły o 10,8% r/r do 213,18 mld euro w kwietniu
Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 213,18 mld euro w kwietniu 2025 r., podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 10,8% r/r (i spadek o 2,8% w ujęciu miesięcznym).
- 07.05.2025Banki
ZBP: Zyski banków mogą być nominalnie zbliżone w 2025 r. do poziomu z ub.r.
Związek Banków Polskich (ZBP) oczekuje, że w 2025 r. zyski osiągane przez banki mogą być na poziomie nominalnym zbliżonym do wyników ostatniego roku, podała organizacja. Będą one bardziej wynikiem wzrostu sumy bilansowej banków niż poprawy dochodowości poszczególnych produktów, podkreślono.