Półwysep Iberyjski nie tylko na wakacje. Hiszpania drugim najpopularniejszym kierunkiem przeprowadzek Polaków
Aktualnie w Hiszpanii mieszka niemal 55 tysięcy Polaków – wynika z najnowszych danych hiszpańskiego rejestru Statista. Półwysep Iberyjski w ubiegłym roku był drugim pod względem popularności kierunkiem przeprowadzek naszych rodaków, co potwierdzają dane najświeższego raportu „Przeprowadzki 2024” opracowanego przez Clicktrans. Polacy coraz chętniej zakładają również w tej części Europy swoje biznesy.
Nasi rodacy nie tylko chętnie inwestują w nieruchomości na Półwyspie Iberyjskim, ale także przeprowadzają się tam na stałe. Potwierdzają to dane najświeższego raportu „Przeprowadzki 2024” Clicktrans, z których wynika, że Hiszpania w ubiegłym roku stała się drugim pod względem popularności krajem (tuż za Niemcami), do którego najczęściej przeprowadzali się Polacy. Udział w zleceniach przeprowadzkowych Półwyspu Iberyjskiego wzrósł o 4,5 punkty procentowe i osiągnął tym samym poziom 15,4 proc. Na Półwyspie Iberyjskim mieszka obecnie ponad 54,8 tys. Polaków – wynika z danych za 2024 rok zgromadzonych przez hiszpański rejestr Statista. Większość Polonii osiedla się na wybrzeżach i w dużych miastach.
- Liczba hiszpańskich nieruchomości kupowanych przez Polaków rośnie nieprzerwanie do pięciu lat i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu. Modyfikacjom ulega natomiast profil kupującego. O ile kilkanaście lat temu naszymi klientami byli głównie ludzie w wieku okołoemerytalnym, o tyle od kilku lat polscy inwestorzy to osoby w kwiecie wieku. Często to bardzo aktywni zawodowo ludzie, mający dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, którym zupełnie nie przeszkadza to w zrealizowaniu planów o zmianie kraju zamieszkania – wyjaśnia Tatiana Pękala, właścicielka Dream Property Marbella, polskiego biura obrotu nieruchomościami w Hiszpanii.
Hiszpańskie miasta słyną z przyjazności wobec ekspatów. W tegorocznym rankingu Forbes wytypowano 25 takich miast, w tym kilka hiszpańskich w ścisłej czołówce. Na podium znalazły się: Walencja, Malaga i Alicante, a Madryt zajął siódmą pozycję.

W poszukiwaniu słońca, satysfakcji z życia i… bezpieczeństwa
Polacy doceniają hiszpańską swobodę i radość życia. Na Półwysep Iberyjski przyciąga ich też gwarantowana, słoneczna pogoda przez 320 dni w roku, stosunkowo krótki lot z Polski, atrakcyjne ceny i bogaty asortyment nieruchomości. Coraz więcej osób decyzję o przeprowadzce podejmuje ze względu na bezpieczeństwo i większą odległość od Rosji, na wypadek eskalacji konfliktu za wschodnią granicą Polski. To również wynik postpandemicznego rynku pracy, gdzie wiele osób wykonuje swoje obowiązki w pełni zdalnie, a ci, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, nie widzą przeszkód, by założyć w Hiszpanii biznes.
Polska działalność gospodarcza w Hiszpanii – to możliwe
Imigranci coraz częściej zakładają swoje firmy na Półwyspie Iberyjskim. Przedsiębiorczość naszych rodaków wspierają także hiszpańskie przepisy, które są zbliżone do polskich. Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej obywatele Polski nie muszą składać wniosków o pozwolenie na pobyt lub prowadzenie działalności gospodarczej. Jedynym obowiązkiem jest uzyskanie NIE, czyli numeru identyfikacji podatkowej (hiszp. Número de Identificación de Extranjero) przed rozpoczęciem działalności oraz rejestracja działalności osoby fizycznej. Co istotne, rejestracja w hiszpańskim urzędzie skarbowym dotyczy również osób, które planują pracować jako freelancer. Polacy chętnie zakładają też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które czasem są lepszym rozwiązaniem ze względów podatkowych. Nasi rodacy są już w tej chwili obecni biznesowo w niemal wszystkich sektorach hiszpańskiej gospodarki.
Źródło: Dream Property Marbella
- 16.07.2025BiznesPrzetargiInfrastruktura
Oferta Budimexu za 174,1 mln zł netto wybrana na budowę obwodnicy Radomska
Oferta Budimexu, warta 174,1 mln zł netto, została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu, którego przedmiotem jest budowa obwodnicy Radomska w ciągu drogi krajowej nr DK42 i DK91 wraz z rozbudową DK 91 i budową mostu na rzece Warcie w województwie łódzkim (3 odcinki), podała spółka. Termin realizacji inwestycji to 39 miesięcy od dnia podpisania umowy.
- 15.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
BIG InfoMonitor: 45% przedsiębiorców planuje inwestować w rozwój biznesu w ciągu roku
W rozwój biznesu planuje inwestować ponad 45% przedsiębiorców w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy wobec 30% przed rokiem (w II kw. ub.r.), wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.
- 14.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
CBRE: Transakcje na rynku nieruchomości komercyjnych wzrosły do ok. 1 mld euro w II kw.
Inwestycje na polskim rynku nieruchomości komercyjnych przekroczyły 1 mld euro w II kwartale br., co oznacza wzrost o blisko połowę w ujęciu kwartalnym, wynika z danych CBRE. Najwyższą kwotę ulokowano w sektor magazynowy (48%), na kolejnych miejscach znalazły się sektory biurowy i handlowy.
- 09.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
KPMG: 7 na 10 Polaków regularnie korzysta z AI, 55% ukrywa to przed pracodawcą
Regularne użytkowanie sztucznej inteligencji deklaruje 69% Polaków, co plasuje nas powyżej średniej światowej, wynika z raportu KPMG. Jednocześnie 90% nie zna obowiązujących przepisów dotyczących AI, a ponad połowa pracowników wykorzystujących narzędzia oparte na sztucznej inteligencji w miejscu pracy ukrywa ten fakt przed pracodawcą.
- 04.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarki
Projekcja NBP: Wzrost PKB wyniesie 3,6% w br.; 3,1% w 2026 r., 2,5% w 2027 r.
Wzrost PKB sięgnie 3,6% w 2025 r., a następnie spowolni do 3,1% w 2026 r. oraz spowolni do 2,5% w 2027 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Bilans czynników niepewności dla dynamiki PKB oraz inflacji CPI w horyzoncie projekcji jest zbliżony do symetrycznego.