Powody najmu mieszkania - chodzi tylko o pieniądze?
Wbrew pozorom, brak środków na zakup lokum nie jest jedynym ważnym powodem najmu. Przyglądamy się wynikom ciekawej ankiety przeprowadzonej przez NBP.
Brak finansowej możliwości kupienia własnego lokum jest z pewnością ważnym powodem wynajmu. Ale czy jedynym? Ankieta niedawno przeprowadzona przez portal GetHome.pl przeczy tezie, że względy finansowe są praktycznie jedynym uzasadnieniem dla decyzji najemców. Teraz eksperci portalu GetHome.pl postanowili przyjrzeć się innemu badaniu ankietowemu – tym razem przeprowadzonemu przez NBP. Jego wyniki również wydają się bardzo ciekawe.
W ramach badania przeprowadzonego na terenie 16 miast wojewódzkich, zapytano najemców między innymi o powód ich obecnego statusu mieszkaniowego. Największa grupa respondentów (40,3%) zadeklarowała najem jako rozwiązanie wynikające z powodów finansowych, czyli braku środków na zakup lokum. Warto jednak zwrócić uwagę, że kolejne pozycje pod względem popularności wśród respondentów zajął najem z powodu wyprowadzki z domu rodzinnego (11,4% wskazań), a także najem z powodu przeprowadzki uzasadnionej pracą (10,5%). Można zastanawiać się, czy te motywy najmu również nie mają aspektu finansowego – zwłaszcza w przypadku osób, które już dość dawno zmieniły miejsce zamieszkania.
Podobna uwaga dotyczy odpowiedzi „zmieniam najmowane mieszkanie na większe, o lepszym standardzie lub w lepszej lokalizacji” (8,8%) oraz „zmieniam najmowane mieszkanie na mniejsze, tańsze w utrzymaniu” (4,9%). Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które zadeklarowały najem uzasadniony przeprowadzką ze względu na studia lub edukację (4,9%). Można bowiem przypuszczać, że są to bardzo młodzi respondenci. Jeżeli chodzi o inne odpowiedzi, to warto zwrócić uwagę na odsetek osób, które zadeklarowały, że wynajmują mieszkanie, ponieważ nie wiedzą, gdzie chcą mieszkać i pracować za kilka lat (7,7%). Jak widać, chęć zachowania mobilności jest ważna dla niektórych osób, choć nie można jej traktować jako dominującą przyczynę najmu.
Źródło: GetHome.pl
- 17.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Więcej nowych mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego. W Poznaniu już ponad 1,3 tys.!
Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, ile mieszkań do kupienia za kredyt bez wkładu własnego jest w ofercie deweloperów działających w największych miastach.
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jak wyglądał marzec na olsztyńskim rynku mieszkaniowym?
Średnio 11,6 tys. zł – tyle w marcu br. kosztował metr kwadratowy nowego mieszkania w Olsztynie. Co jeszcze warto wiedzieć o lokalnym rynku mieszkaniowym?
- 15.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Tak dużej oferty nowych mieszkań w największych miastach kupujący nie mieli nigdy!
Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł wzrost sprzedaży nowych mieszkań, ale deweloperzy wprowadzili ich na rynek jeszcze więcej. W efekcie we wszystkich metropoliach oferta lokali urosła do rekordowych rozmiarów. Z punktu widzenia potencjalnych nabywców równie ważne jest też i to, że wzrósł w niej udział segmentu popularnego, co skutkowało stabilizacją średniej ceny metra kwadratowego.
- 14.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Po najmie trzeba właścicielowi odremontować mieszkanie?
Spory pomiędzy właścicielami mieszkań i najemcami dotyczące zużycia lokalu, niestety są dość częste. Może je ograniczyć doprecyzowana umowa.
- 08.04.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jednak więcej gotowych mieszkań od deweloperów?
W niektórych miastach spadł udział gotowych mieszkań od deweloperów. Warto jednak pamiętać, że powiększyła się cała oferta.