Precertyfikat ZIELONY DOM dla inwestycji Przystanek Ursus
Inwestycja budownictwa mieszkaniowego Przystanek Ursus w Warszawie, realizowana przez Milestone Real Estate, otrzymała precertyfikat ZIELONY DOM na poziomie STANDARD, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Inwestycja obejmuje 14 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat ZIELONY DOM na poziomie STANDARD dla inwestycji Przystanek Ursus przy ul. Piastowskiej w Warszawie. To projekt budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, obejmujący 14 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Inwestorem jest Milestone Real Estate, architektem prowadzącym – URBA Architects.
Przystanek Ursus powstaje w zgodzie ze standardami zrównoważonego budownictwa. Projekt obejmuje szereg ekologicznych rozwiązań, które nie tylko ograniczają wpływ na środowisko, ale także przekładają się na realne korzyści dla przyszłych mieszkańców. Łączy nowoczesne technologie z proekologicznymi rozwiązaniami, wpływającymi na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, poprawę jakości powietrza i dostosowanie przestrzeni do różnych potrzeb użytkowników.
Za audyt certyfikacji ZIELONY DOM odpowiedzialna była akredytowana audytorka – Dorota Mogielnicka. Proces certyfikacji będzie monitorowany w całym okresie realizacji inwestycji. Przyjęte założenia projektowe i rozwiązania deklarowane przez inwestora będą ponownie weryfikowane. Zrealizowana inwestycja poddana będzie kolejnej ocenie przez PLGBC.
- Przygotowanie inwestycji do certyfikacji ma kilka kluczowych elementów składowych. Przede wszystkim liczy się sama inwestycja, jej lokalizacja i zastosowane technologie. Ale równie istotne jest podejście dewelopera, jego otwartość i chęć wprowadzania zmian, tworzenia trochę lepszej rzeczywistości. Przy Przystanku Ursus pracowało się świetnie. Sama inwestycja jest bardzo dobra: zlokalizowana blisko przystanków autobusowych i kolejowych. Warto podkreślić, iż posiada nowoczesne systemy, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy ogniwa fotowoltaiczne na dachu. Deweloper zdecydował się też na wprowadzenie dużej ilości zieleni w częściach wspólnych, mamy tu łąki kwietne, dużo gatunków rodzimych drzew i krzewów – podkreśla Dorota Mogielnicka, akredytowana audytorka certyfikatu ZIELONY DOM.
W projekcie założono wykorzystanie drewna z certyfikatem FSC i wykorzystanie minimum 10 rodzajów materiałów z deklaracją EPD. Inwestor zadeklarował wykonanie analizy i raportu LCA z instalacjami oraz analizy akustycznej.
Zadbano o energooszczędność i komfort cieplny. Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne będą stanowić efektywne i ekologiczne źródło ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, zmniejszające zużycie paliw kopalnych i emisję CO₂.
Projekt przewiduje energooszczędne źródła światła w częściach wspólnych, zapewniające niższe zużycie energii i dłuższą żywotność instalacji. Zamontowane zostaną także urządzenia umożliwiające precyzyjną kontrolę temperatury, co zwiększy komfort użytkowników i ograniczy straty energii.
Nowoczesny system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła pozwala na stały dopływ świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła i zużycia energii.
Montaż filtrów w urządzeniach dostarczających powietrze skutecznie ochroni przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami, co przełoży się na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowszy mikroklimat.
Architekci wprowadzili do projektu rozwiązania architektoniczne obiektu bez barier – wybrane elementy projektu uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami, co sprawia, że osiedle będzie bardziej funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich użytkowników.
- Przystanek Ursus to projekt, który od początku powstawał z myślą o komforcie życia mieszkańców,
ale także trosce o środowisko. Precertyfikacja ZIELONY DOM to potwierdzenie, że idziemy w dobrym kierunku, tworząc nowoczesne i zrównoważone przestrzenie do życia. Naszym celem jest nie tylko spełnianie norm, ale przede wszystkim realne podnoszenie jakości życia przyszłych mieszkańców poprzez zrównoważone i energooszczędne rozwiązania, które przekładają się nie tylko na jakość życia na co dzień, ale także na oszczędności w użytkowaniu domu – mówi Roland Caban, Dyrektor ds. Planowania Inwestycji w Milestone Real Estate.
Inwestycja jest wpisana do Bazy Zrównoważonych Certyfikowanych Budynków w Polsce:
https://baza.plgbc.org.pl/building/przystanek-ursus-14-budynkow/
- Inwestycja realizowana przez Milestone Real Estate wpisuje się w zrównoważone budownictwo, łączące ekologię, oszczędność i komfort. Takie budynki zużywają mniej energii i wody, ograniczają emisję CO₂, a także wykorzystują ekologiczne materiały, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Dzięki nowoczesnym technologiom mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi rachunkami, lepszą jakością powietrza i większym komfortem życia. Inwestowanie w zrównoważone rozwiązania to także sposób na zwiększenie wartości nieruchomości i dostosowanie się do przyszłych wyzwań klimatycznych. To krok w stronę bardziej ekologicznej i oszczędnej przyszłości – podsumowuje dr inż. Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC, autorka i koordynatorka certyfikatu wielokryterialnego dla budownictwa mieszkaniowego ZIELONY DOM.
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Więcej informacji o certyfikacie ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/
Źródło: Milestone Real Estate
- 03.04.2025Wyniki finansoweDeweloperzy
Dom Development sprzedał klientom detal. 1 033 lokale, przekazał 984 w I kw. 2025
Dom Development sprzedał 1 033 lokale na rynku detalicznym w I kwartale br. wobec 1 011 rok wcześniej, a przekazał w tym czasie 984 wobec 921 w I kwartale 2024 r., podała spółka. Ocenia, że pierwsze trzy miesiące roku zakończy satysfakcjonującymi rezultatami pod względem przychodów, a także zysków.
- 03.04.2025Deweloperzy
Nowy etap Osiedla Synteza w Gdańsku
Osiedle Synteza, realizowane przez Euro Styl należący do Grupy Dom Development, wzbogaca gdańską Morenę o kolejny etap nowoczesnej zabudowy mieszkaniowej. W dwóch nowych budynkach znajdą się 153 mieszkania. Ich metraż będzie oscylował od 34 do 103 m kw. oddanie budynków do użytku zaplanowano na luty 2027 roku.
- 03.04.2025Deweloperzy
Grupa Echo-Archicom osiąga kolejne strategiczne cele ESG
Grupa Echo-Archicom – jedna z największych firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w Polsce – opublikowała podsumowanie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju, które realizowała w 2024 roku. Grupa osiągnęła większość celów strategicznych, w tym redukcję emisji z zakresu 1 i 2 o 35%. Po raz pierwszy obliczyła też pełen zakres emisji 3, co otwiera drogę do opracowania strategii dekarbonizacji w 2025 roku.
- 03.04.2025Deweloperzy
Gliwice: nowe mieszkania w inwestycji Ogrody Andersa od ATAL
ATAL, ogólnopolski deweloper, rozbudowuje gliwickie Osiedle Andersa i poszerzył ofertę w nim o 193 mieszkania, które powstaną w dwóch 4-piętrowych budynkach. Inwestycję cechuje doskonała lokalizacja w pobliżu centrum i terenów zielonych oraz rekreacyjnych. Międzysąsiedzkiej integracji sprzyjać będą specjalnie zaprojektowane strefy. Zakres cenowy mieszkań w stanie deweloperskim: od 8 700 do 10 600 zł za mkw. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2026 r.
- 03.04.2025Wyniki finansoweDeweloperzy
Lokum Deweloper sprzedał 31 lokali, przekazał 14 w I kw. 2025 r.
Lokum Deweloper sprzedał 31 lokali w I kw. 2025 r. wobec 70 rok wcześniej, a rozpoznał w wyniku 14 (rok wcześniej: 138), podała spółka. Ponadto na koniec okresu grupa miała zawarte 19 umów rezerwacyjnych, 385 lokali w ofercie i 740 w realizacji.