27.08.2024
Banki

Prezes ZBP: Decyzja w sprawie wskaźnika zastępującego WIBOR w najbliższym czasie

Narodowa Grupa Robocza jest blisko wyboru wskaźnika, który zastąpi obecnie stosowany WIBOR, zapowiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.

"Zakończyliśmy konsultacje i jesteśmy na etapie konkluzji wniosków wynikających z rekomendacji. W niedługim czasie - raczej licząc w dniach - będziemy publikować komunikat o dalszych działaniach. Jesteśmy blisko wyboru wskaźnika, który zastąpi wskaźnik WIBOR, a także wskaźnik WIRON, bo on też nie będzie obowiązujący" - powiedział Białek podczas telekonferencji z dziennikarzami.

"Harmonogram reformy zostanie utrzymany" – podkreślił.

Wcześniej prezes ZBP informował, że oprócz rozważanego wcześniej jako następcy WIBOR wskaźnika WIRON analizowane są również wskaźniki WRR i WIRF.

WIRF to Warszawski Indeks Rynku Finansowego, WRR to Warsaw Repo Rate. WIRF oparty jest o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych i finansowych.WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych (repo i buy-sell-back).

W końcu marca br. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych (Komitet Sterujący NGR) jednogłośnie podjął decyzję o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR typu Risk Free Rate (RFR). Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Wniosek w tej sprawie złożyło Ministerstwo Finansów.

W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.

W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na iny wskaźnik referencyjny na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.

Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii