30.09.2024
Banki

Prezes ZBP: Informacje ws. reformy wskaźnika referencyjnego w tym tygodniu

Narodowa Grupa Robocza w najbliższych dniach wyłoni wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR, zapowiedział prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.

"Jesteśmy na etapie wyboru wskaźnika alternatywnego wobec wskaźnika WIBOR. Nie należy liczyć się z tym, że WIRON będzie wskaźnikiem docelowym"  - powiedział Białek podczas spotkania online z dziennikarzami.

"Zakładam, że w tym tygodniu będzie komunikat [dot. reformy wskaźników referencyjnych] przygotowany przez Narodową Grupę Roboczą. Najprawdopodobniej to się wydarzy w środę" - dodał prezes.

Jak zaznaczył, jego zdaniem do nowego wskaźnika będzie musiał być dostosowana mapa drogowa reformy wskaźników referencyjnych.

"Te banki, które oferowały produkty oparte o WIRON już tego zaniechały. Nowym wskaźnikiem nie będzie WIRON. To oznacza też, że mapa drogowa [...] będzie musiała być rozpisana na nowo" - powiedział Białek.

Jak zaznaczył, nie oznacza to rewizji ostatecznego celu mapy drogowej.

"Jeśli chodzi o całość [mapy drogowej] to opóźnienia nie ma" - powiedział.

W 2022 r. Komitet Sterujący NGR zaproponował zamianę w przyszłości wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON: stopę referencyjną wolną od ryzyka opartą o depozyty rynku finansowego i przedsiębiorstw. Następnie prowadzono prace przygotowawcze, w tym prace analityczne nad zachowaniem się tego wskaźnika w różnych warunkach ekonomicznych, w szczególności na podstawie danych z poprzednich lat.

W październiku 2023 r. Komitet Sterujący KS NGR ds. reformy wskaźników referencyjnych zdecydował o przesunięciu finalnego momentu konwersji WIBOR na WIRON na koniec 2027 r. Poprzednia wersja mapy drogowej przewidywała koniec konwersji na 2025 r.

Odchodzenie od wskaźników typu IBOR i zastępowanie ich wskaźnikami wolnymi od ryzyka wynika z zaleceń organizacji międzynarodowych, w szczególności Międzynarodowej Organizacji Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions) oraz Rady Stabilności Finansowej (Financial Stability Board). Podążając śladem dojrzałych rynków, również Polska przeprowadza proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego typu RFR.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii