PROFBUD po zielonej stronie mocy. Pierwszy deweloper w Polsce z działającą farmą wiatrową
PROFBUD jest pierwszym deweloperem w Polsce, który zbudował i uruchomił własną farmę wiatrową. Pozyskiwana energia, o szacowanej produkcji 42 000 MWh w skali roku, przyczyni się do redukcji 31 962 ton CO₂ rocznie, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii w sektorze budowlanym. Będzie ona zasilać m. in. części wspólne inwestycji realizowanych przez PROFBUD, a także części wspólne nieruchomości zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz inne podmioty dopasowane względem profilu wytwórcy. Wyjątek stanowi miasteczko GAIA PARK, gdzie przez 20 lat właściciele lokali będą otrzymywać czynną energię elektryczną do swoich domów za symboliczną złotówkę.
To dopiero pierwszy, ale kluczowy krok w stronę zrównoważonej przyszłości. Firma ma ambitne plany dalszego rozwoju zielonej energii, w tym budowę instalacji fotowoltaicznej w pobliżu farmy wiatrowej oraz wybudowanie magazynu energii odnawialnej, który pozwoli na jeszcze efektywniejsze zarządzanie produkcją energii.
Farma wiatrowa Iłża Pakosław – nowy etap w rozwoju OZE
Green On Energy, spółka powiązana z warszawskim deweloperem PROFBUD, realizuje przełomowy projekt na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. W powiecie radomskim powstała farma wiatrowa Iłża Pakosław o mocy 14,8 MW, która stanie się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju firmy.
Proces przygotowawczy budowy farmy wiatrowej był rozwijany przez Horyzonty MK Sp. z o.o. i w fazie gotowości do budowy udziały ww. spółce zostały przejęte przez INFINITY SA. Spółka dalej pod firmą Green On Energy kontynuowała realizację inwestycji. Bezpośrednie prace budowlane rozpoczęły się w I kwartale 2024 roku, a produkcja energii wystartowała w drugiej połowie 2024 roku. Celem projektu jest m. in. zapewnienie sprzedaży zielonej energii do nowych inwestycji mieszkaniowych i biurowych realizowanych pod marką PROFBUD, co docelowo pozwoli na redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz zapewnienie stabilności cen energii niezależnie od sytuacji cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii czy geopolitycznej sytuacji na świecie, co pośrednio także wpływa na cenę energii elektrycznej w Polsce.

Proces budowy i technologia
Formalne rozpoczęcie budowy miało miejsce w 2016 roku, natomiast bezpośrednie roboty budowlane związane z przygotowaniem terenu pod transporty oraz instalację turbin wiatrowych ruszyły w lutym 2024 roku. Generalnym wykonawcą była firma MAL-BUD-1, która odpowiadała za prace budowlane i przygotowanie fundamentów. Montaż turbin powierzono firmie VESTAS, będącej również ich dostawcą, a instalacje elektroenergetyczne wykonały ISKRA ENERGETYKA oraz EL-MARK. Farma została wyposażona w siedem turbin wiatrowych VESTAS, o łącznej mocy sięgającej około 14,8 MW: 3 turbiny VESTAS 2.0 MW V90, h105 i 4 turbiny VESTAS 2.2 MW V110, h120.
Pierwsze podanie energii do sieci miało miejsce w październiku 2024 roku, a farma posiada już ostateczne i prawomocne pozwolenie na użytkowanie oraz koncesję na wytwarzanie energii. Produkowana energia będzie sprzedawana w ramach umów cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) do odbiorców końcowych, takich jak spółki Grupa Profbud sp. z o.o., City Level sp. z o.o., wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, zakłady produkcyjne, kliniki medyczne oraz inne nieruchomości komercyjne.
GAIA PARK z darmową energią przez 20 lat
Pierwszą inwestycją, która skorzysta z tej energii, jest ekologiczne miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. Koncepcja projektu opiera się na czterech filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Domy w GAIA PARK są wyposażone w gruntowe pompy ciepła oraz systemy rekuperacji, a zielona energia z farmy wiatrowej pozwoli niemal całkowicie wyeliminować koszty eksploatacji.
Co więcej, PROFBUD ogłosił, że przez kolejne 20 lat mieszkańcy GAIA PARK będą otrzymywać energię elektryczną niemal za darmo. To rozwiązanie bezprecedensowe w polskim budownictwie mieszkaniowym, wyznaczające nowy standard w zakresie zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej.
Zielona energia dla nieruchomości komercyjnych
Deweloper nie ogranicza się jednak tylko do sektora mieszkaniowego. Firma rozwija również segment wynajmu powierzchni biurowych, które także będą zasilane energią z farmy wiatrowej. To innowacyjne podejście docelowo pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości komercyjnych oraz zagwarantuje przewidywalne i stabilne ceny energii dla najemców, a ponadto będzie uprawniało najemców do wykazania się spełnienia wymogów ESG.
Przykładem takiego budynku jest Vector+, nowoczesny biurowiec zlokalizowany na warszawskiej Woli, który już dziś spełnia wysokie standardy zrównoważonego budownictwa, potwierdzone certyfikatem BREEAM Very Good. Dzięki dostępowi do zielonej energii, Vector+ wpisuje się w strategię firmy, dążącą do zmniejszenia śladu węglowego i docelowego obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości komercyjnych.
W planach firmy jest również dostarczenie zielonej energii do nowo powstających inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w przyszłości.
Strategia ekologiczna PROFBUD
Budowa farmy wiatrowej to dopiero pierwszy etap ekologicznej strategii PROFBUD. Deweloper planuje również realizację instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 MW w pobliskim rejonie oraz wybudowanie magazynu energii odnawialnej. Dzięki tym działaniom firma nie tylko zmniejszy emisję CO₂, ale także wyznaczy nowy standard zrównoważonego budownictwa w Polsce.
– Jesteśmy pierwszym deweloperem, który zdecydował się na budowę własnej farmy wiatrowej, a co więcej, energia z niej pochodząca będzie dostarczana zarówno do naszych inwestycji komercyjnych, jak i mieszkaniowych, a więc bezpośrednio do klientów. To rewolucyjne przedsięwzięcie ma niebagatelny wpływ na planetę, przeciwdziałając zmianom klimatycznym i wyznaczając tym samym nowe standardy deweloperskie. – podkreśla Paweł Malinowski, Prezes Zarządu PROFBUD i Green On Energy.
Dzięki tej inicjatywie PROFBUD nie tylko rewolucjonizuje branżę nieruchomości, ale również staje się liderem w zakresie ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań na rynku deweloperskim w Polsce.
Dodatkowe informacje:
https://www.profbud.pl/eko
http://greenonenergy.profbud.pl/
Źródło: OKK PR
- 08.05.2025Deweloperzy
Panoramiqa – wyróżniona inwestycja zaprasza na Dzień Otwarty!
Panoramiqa, poznańska inwestycja BPI Real Estate Poland, została uhonorowana 4. miejscem w Rankingu Inwestycji 2024 portalu RynekPierwotny.pl. A już w najbliższą sobotę 10 maja odbędzie się Dzień Otwarty dla wszystkich zainteresowanych zakupem mieszkania w gotowym do zamieszkania osiedlu.
- 08.05.2025Deweloperzy
Miasto Polskich Mistrzów Olimpijskich nabiera kształtów – olimpijki wmurowały kamień węgielny pod budowę 1. etapu inwestycji firmy PROFBUD i Roberta Lewandowskiego
Dnia 8 maja br. na terenie inwestycji odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszego etapu jednej z najbardziej wizjonerskich inwestycji w kraju – Miasta Polskich Mistrzów Olimpijskich. Partnerem biznesowym przedsięwzięcia jest Robert Lewandowski. W wydarzeniu wzięły udział medalistki Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – Julia Szeremeta i Daria Pikulik, osobiście wmurowując kamień węgielny pod budowę miejsca, które już niedługo stanie się ich nowym domem. Wśród gości nie zabrakło również innych znanych sportowców: Natalii Maliszewskiej czy Aidy Belli. Termin zakończenia budowy przewidziany jest na IV kwartał 2026 roku.
- 08.05.2025Deweloperzy
Najlepsza dzielnica do życia w Warszawie? Nowe miastotwórcze inwestycje zmieniają oblicze dawnego biurowego zagłębia miasta
Dzielnica, która jeszcze do niedawna kojarzyła się najbardziej z biurowcami i korporacjami, dziś dynamicznie zmienia swoje oblicze. Nie tylko warszawiacy na nowo odkrywają zalety Mokotowa, który staje się najmodniejszym i najwygodniejszym do życia obszarem stolicy. Przoduje on w mieście pod względem edukacji, kultury, handlu, opieki zdrowotnej, a nawet bliskości przyrody – czego można chcieć więcej od swojej dzielnicy? „Moko” to idealne miejsce do realizacji zdobywającej coraz większą popularność idei miasta 15-minutowego, czego przykładem jest Modern Mokotów – inwestycja, która tworzy pierzeję przy ulicy Wołoskiej.
- 08.05.2025Deweloperzy
Jedyny taki taras w mieście – na szczycie wieżowca ATAL Olimpijska
ATAL, ogólnopolski deweloper, zaprezentował koncepcję tarasu widokowego, wieńczącego najwyższy budynek mieszkalny na Górnym Śląsku. 35-piętrowy drapacz chmur o wysokości ponad 128 metrów powstaje przy ul. Olimpijskiej, w ścisłym centrum Katowic. Taras, podzielony na trzy funkcjonalne strefy, został zaprojektowany w designerskim stylu, w sposób, jak najlepiej wykorzystujący walory tej wyjątkowej przestrzeni. Zakończenie prac planowane jest na III kwartał tego roku.
- 08.05.2025Deweloperzy
Szukasz wsparcia w wyborze mieszkania? Porozmawiaj na żywo z doradcami dewelopera na Dniu Otwartym
W Grupie Murapol trwa Wielkie mieszkaniobranie! To najnowsza promocja, która uwzględnia nawet 20% rabatu na dowolne mieszkanie lub apartament inwestycyjny z oferty dewelopera. To doskonały temat do rozmowy na Mieszkaniowym Dniu Otwartym, który odbędzie się już w najbliższą sobotę, 10 maja, w biurach sprzedaży w 16 miastach.