PROFBUD po zielonej stronie mocy. Pierwszy deweloper w Polsce z działającą farmą wiatrową
PROFBUD jest pierwszym deweloperem w Polsce, który zbudował i uruchomił własną farmę wiatrową. Pozyskiwana energia, o szacowanej produkcji 42 000 MWh w skali roku, przyczyni się do redukcji 31 962 ton CO₂ rocznie, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii w sektorze budowlanym. Będzie ona zasilać m. in. części wspólne inwestycji realizowanych przez PROFBUD, a także części wspólne nieruchomości zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty oraz inne podmioty dopasowane względem profilu wytwórcy. Wyjątek stanowi miasteczko GAIA PARK, gdzie przez 20 lat właściciele lokali będą otrzymywać czynną energię elektryczną do swoich domów za symboliczną złotówkę.
To dopiero pierwszy, ale kluczowy krok w stronę zrównoważonej przyszłości. Firma ma ambitne plany dalszego rozwoju zielonej energii, w tym budowę instalacji fotowoltaicznej w pobliżu farmy wiatrowej oraz wybudowanie magazynu energii odnawialnej, który pozwoli na jeszcze efektywniejsze zarządzanie produkcją energii.
Farma wiatrowa Iłża Pakosław – nowy etap w rozwoju OZE
Green On Energy, spółka powiązana z warszawskim deweloperem PROFBUD, realizuje przełomowy projekt na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. W powiecie radomskim powstała farma wiatrowa Iłża Pakosław o mocy 14,8 MW, która stanie się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju firmy.
Proces przygotowawczy budowy farmy wiatrowej był rozwijany przez Horyzonty MK Sp. z o.o. i w fazie gotowości do budowy udziały ww. spółce zostały przejęte przez INFINITY SA. Spółka dalej pod firmą Green On Energy kontynuowała realizację inwestycji. Bezpośrednie prace budowlane rozpoczęły się w I kwartale 2024 roku, a produkcja energii wystartowała w drugiej połowie 2024 roku. Celem projektu jest m. in. zapewnienie sprzedaży zielonej energii do nowych inwestycji mieszkaniowych i biurowych realizowanych pod marką PROFBUD, co docelowo pozwoli na redukcję kosztów eksploatacyjnych oraz zapewnienie stabilności cen energii niezależnie od sytuacji cen energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii czy geopolitycznej sytuacji na świecie, co pośrednio także wpływa na cenę energii elektrycznej w Polsce.

Proces budowy i technologia
Formalne rozpoczęcie budowy miało miejsce w 2016 roku, natomiast bezpośrednie roboty budowlane związane z przygotowaniem terenu pod transporty oraz instalację turbin wiatrowych ruszyły w lutym 2024 roku. Generalnym wykonawcą była firma MAL-BUD-1, która odpowiadała za prace budowlane i przygotowanie fundamentów. Montaż turbin powierzono firmie VESTAS, będącej również ich dostawcą, a instalacje elektroenergetyczne wykonały ISKRA ENERGETYKA oraz EL-MARK. Farma została wyposażona w siedem turbin wiatrowych VESTAS, o łącznej mocy sięgającej około 14,8 MW: 3 turbiny VESTAS 2.0 MW V90, h105 i 4 turbiny VESTAS 2.2 MW V110, h120.
Pierwsze podanie energii do sieci miało miejsce w październiku 2024 roku, a farma posiada już ostateczne i prawomocne pozwolenie na użytkowanie oraz koncesję na wytwarzanie energii. Produkowana energia będzie sprzedawana w ramach umów cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) do odbiorców końcowych, takich jak spółki Grupa Profbud sp. z o.o., City Level sp. z o.o., wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, zakłady produkcyjne, kliniki medyczne oraz inne nieruchomości komercyjne.
GAIA PARK z darmową energią przez 20 lat
Pierwszą inwestycją, która skorzysta z tej energii, jest ekologiczne miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. Koncepcja projektu opiera się na czterech filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Domy w GAIA PARK są wyposażone w gruntowe pompy ciepła oraz systemy rekuperacji, a zielona energia z farmy wiatrowej pozwoli niemal całkowicie wyeliminować koszty eksploatacji.
Co więcej, PROFBUD ogłosił, że przez kolejne 20 lat mieszkańcy GAIA PARK będą otrzymywać energię elektryczną niemal za darmo. To rozwiązanie bezprecedensowe w polskim budownictwie mieszkaniowym, wyznaczające nowy standard w zakresie zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej.
Zielona energia dla nieruchomości komercyjnych
Deweloper nie ogranicza się jednak tylko do sektora mieszkaniowego. Firma rozwija również segment wynajmu powierzchni biurowych, które także będą zasilane energią z farmy wiatrowej. To innowacyjne podejście docelowo pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości komercyjnych oraz zagwarantuje przewidywalne i stabilne ceny energii dla najemców, a ponadto będzie uprawniało najemców do wykazania się spełnienia wymogów ESG.
Przykładem takiego budynku jest Vector+, nowoczesny biurowiec zlokalizowany na warszawskiej Woli, który już dziś spełnia wysokie standardy zrównoważonego budownictwa, potwierdzone certyfikatem BREEAM Very Good. Dzięki dostępowi do zielonej energii, Vector+ wpisuje się w strategię firmy, dążącą do zmniejszenia śladu węglowego i docelowego obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości komercyjnych.
W planach firmy jest również dostarczenie zielonej energii do nowo powstających inwestycji mieszkaniowych i komercyjnych w przyszłości.
Strategia ekologiczna PROFBUD
Budowa farmy wiatrowej to dopiero pierwszy etap ekologicznej strategii PROFBUD. Deweloper planuje również realizację instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 MW w pobliskim rejonie oraz wybudowanie magazynu energii odnawialnej. Dzięki tym działaniom firma nie tylko zmniejszy emisję CO₂, ale także wyznaczy nowy standard zrównoważonego budownictwa w Polsce.
– Jesteśmy pierwszym deweloperem, który zdecydował się na budowę własnej farmy wiatrowej, a co więcej, energia z niej pochodząca będzie dostarczana zarówno do naszych inwestycji komercyjnych, jak i mieszkaniowych, a więc bezpośrednio do klientów. To rewolucyjne przedsięwzięcie ma niebagatelny wpływ na planetę, przeciwdziałając zmianom klimatycznym i wyznaczając tym samym nowe standardy deweloperskie. – podkreśla Paweł Malinowski, Prezes Zarządu PROFBUD i Green On Energy.
Dzięki tej inicjatywie PROFBUD nie tylko rewolucjonizuje branżę nieruchomości, ale również staje się liderem w zakresie ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań na rynku deweloperskim w Polsce.
Dodatkowe informacje:
https://www.profbud.pl/eko
http://greenonenergy.profbud.pl/
Źródło: OKK PR
- 17.07.2025Deweloperzy
Unibep ma warunkową umowę za 53,5 mln zł netto na osiedle dla Vinci Immobilier Polska
Unibep zawarł umowę o wartości 53,5 mln zł netto z Vinci Immobilier Polska, podała spółka. Kontrakt dotyczy zadania pn. budowa zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z halą garażową. Termin zakończenia robót ustalony został na II kwartał 2027 r., z zastrzeżeniem, że umowa jest zawarta pod warunkiem zawieszającym, związanym z uzyskaniem przez zamawiającego zgód korporacyjnych na realizację umowy, którego spełnienie powinno nastąpić w terminie do 30 września 2025 r.
- 16.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Grupa TAG sprzedała 1080 lokali w I półr., planuje sprzedaż ok. 2800 mieszkań w całym br.
Grupa TAG podpisała ponad 1 080 umów przedwstępnych i deweloperskich w I poł. 2025 r. oraz dodatkowo około 160 umów rezerwacyjnych, które pozostały do sfinalizowania jako deweloperskie wkrótce, podała spółka. Grupa podtrzymała też plany, według których w całym 2025 r. celuje w sprzedaż na poziomie 2 800 mieszkań oraz zwiększenie portfela lokali na wynajem do ponad 3600 lokali.
- 15.07.2025Deweloperzy
Archicom Collection ciągle zaskakuje. W inwestycji M7 powstanie siedem kolekcjonerskich apartamentów unikalnych w skali światowej
W inwestycji M7 zlokalizowanej w nowym superkwartale Towarowa22, powstaną wyjątkowe, kolekcjonerskie apartamenty stworzone od początku do końca według autorskich koncepcji łączących je z wybitnymi postaciami ze świata sztuki lub prestiżowymi markami. Pierwsze trzy projekty są już gotowe do sprzedaży. To apartamenty „Helmut Newton and Sylvia Gobbel”, „M as Marylin” oraz „Guitar Heroes”. Posiadają swoje wyróżniki, a nawet – oryginalne dzieła wybitnych artystów w luksusowych wnętrzach.
- 15.07.2025BiznesGospodarkaInformacje z gospodarkiDeweloperzy
BIG InfoMonitor: 45% przedsiębiorców planuje inwestować w rozwój biznesu w ciągu roku
W rozwój biznesu planuje inwestować ponad 45% przedsiębiorców w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy wobec 30% przed rokiem (w II kw. ub.r.), wynika z badania wykonanego dla BIG InfoMonitor. Na rozwój nastawieni są przede wszystkim przedstawiciele sektora usług i produkcji.
- 14.07.2025Deweloperzy giełdowiDeweloperzy
Dom Development wprowadził do oferty 259 lokali w ramach Os. Wilno i Mokotowa Sportowego
Dom Development wprowadził do sprzedaży 259 lokali w dwóch warszawskich inwestycjach: Osiedle Wilno i Mokotów Sportowy, podała spółka. Nowy etap Mokotowa Sportowego obejmuje 63 mieszkania i 4 lokale usługowe w czteropiętrowym budynku. Zakończenie realizacji planowane jest na I kwartał 2027 roku. W przypadku Osiedla Wilno do oferty trafiły 192 mieszkania w trzypiętrowym budynku. Termin ukończenia to IV kwartał 2026 roku.