21.11.2023
Informacje z gospodarki

Rząd zajmie się dzisiaj projektem przedłużenia cen maks. energii elektr. i gazu na 2024 r.

Warszawa, 21.11.2023 (ISBnews) - Rząd zajmie się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, zakładającym przedłużenie maksymalnych cen energii elektrycznej i gazu w przyszłym roku na poziomie z tego roku, wynika z porządku obrad Rady Ministrów.

Projekt zakłada stosowanie cen energii elektrycznej i opłat dystrybucyjnych z 2022 r. w rozliczeniach z odbiorcami za dostawy w 2024 r. w ramach limitu wynoszącego 3 MWh.

Nowelizacją z sierpnia br. limit preferencyjnego zużycia energii elektrycznej zwiększono o 1 MW; dla gospodarstw domowych z 2 MW do 3 MW,  dla prowadzących działalność rolną i posiadaczy Karty Dużej Rodziny z 3 MW do 4 MW, a także rodzin z osobą niepełnosprawną z 2,6 MW do 3,6 MWh.

Projekt zakłada, że podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na realizację zadań publicznych, producenci rolni, tzw. odbiorcy wrażliwi oraz mikro-, małych i średnie przedsiębiorstwa niezależnie od wzrostu cen energii elektrycznej na rynku hurtowym w roku 2024 w rozliczeniach będą mogli stosować cenę za obrót energią elektryczną nie wyższą niż tzw. cena maksymalna ustalona na poziomie 693 zł/MWh.

Cena maksymalna 693 zł/MWh będzie również miała zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich ustawowych limitów. Projektowana regulacja zawiera również procedurę określającą m.in. termin, zakres i tryb składania wniosków o wypłatę rekompensaty oraz zasady ich weryfikacji przez Zarządcę Rozliczeń.

Projekt ustawy zakłada przedłużenie funkcjonującego w 2023 r. mechanizmu obejmującego:
- Zagwarantowanie ceny maksymalnej paliw gazowych oraz stawek opłat usług dystrybucji paliw gazowych na niezmienionym względem 2023 r. poziomie dla odbiorców objętych ochroną taryfową.
- Utrzymanie mechanizmu rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych oraz operatorów systemu dystrybucyjnego, służącego zrekompensowaniu im skutków przedłużenia obowiązywania na 2024 r. ceny maksymalnej paliw gazowych oraz zamrożonych stawek i opłat związanych z dystrybucją paliw gazowych.

Zaproponowano także przedłużenie mechanizmów służących zabezpieczeniu i utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się obrotem paliwami gazowymi oraz ich dystrybucją.

Projekt zakłada także utrzymanie wysokości ponoszonych przez odbiorców cen i stawek opłat za dostarczone ciepło systemowe na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat stosowane wobec odbiorców ciepła 30 września 2022 r., powiększonych o 40% w każdej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym. Dla odbiorcy ciepła oznacza to zachowanie przez cały rok 2024 cen i stawek za dostarczone ciepło na poziomie nie wyższym niż określony przepisami ustawy pułap.

Projekt zakłada także wyrównanie dla przedsiębiorstw, które ma być wypłacane przez:
1) Zarządcę Rozliczeń - w przypadku przedsiębiorstwa energetycznego posiadającego koncesję i wykonującego działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ciepła;
2) wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce siedziby podmiotu uprawnionego - w przypadku przedsiębiorstwa energetycznego, które prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży ciepła, które nie wymaga uzyskania koncesji lub zwolnione jest z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzania prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii