Santander Bank Polska zawarł ponad 11 tys. ugód dot. kredytów CHF do końca I poł. 2024 r.
Warszawa, 24.07.2024 (ISBnews) - Santander Bank Polska zawarł ponad 11 tys. ugód dotyczących kredytów hipotecznych denominowanych we frankach do końca czerwca br., a tempo ich zawierania przyspiesza, poinformował prezes Michał Gajewski.
"Na koniec czerwca podpisaliśmy w grupie łącznie z Santander Consumer Bank już ponad 11 tysięcy ugód. Rzeczywiście bardzo ładnie ten proces nam się rozwijał. W I półroczu podpisaliśmy 1,8 tysiąca ugód, z czego w samym II kwartale to było 1,2 tys." - powiedział Gajewski podczas telekonferencji.
"Zawsze uważaliśmy, że ugoda jest lepsza niż spór sądowy. Konsekwentnie realizujemy nasz plan, jeżeli chodzi o zawieranie porozumień z klientami. Pochodzimy do tego bardzo indywidualnie, chcemy znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony" - dodał.
Jak wyjaśnia bank w sprawozdaniu finansowym, ugody oferowane przez Santander Bank Polska uwzględniają elementy konwersji zaproponowane przez przewodniczącego KNF w 2020 r., jak również rozwiązania własne banku. Skłonność klientów do akceptacji przyszłych ugód zależy od wielu czynników, w tym od wysokości oprocentowania kredytów w PLN, kursu przewalutowania CHF/PLN, rozwoju linii orzecznictwa sądowego oraz czasu trwania postępowań.
Gajewski poinformował również, że propozycje ugód skierowano już do 98% klientów banku.
Zaznaczył, że portfel kredytów CHF jest pokryty rezerwami w 100%.
Santander Bank Polska należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 276,65 mld zł na koniec 2023 r.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.