Dobra sprzedaż mieszkań w pierwszym półroczu 2023 r. Martwi mała podaż
W pierwszym półroczu br. deweloperzy mieszkaniowi znaleźli chętnych w 10 największych miastach na blisko 33,6 tys. mieszkań. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 53%. W tym samym czasie na rynek wprowadzono niecałe 18,8 tys. lokali.
Decyzja KNF pozytywnie wpłynęła na rynek mieszkaniowy. Po dobrym pierwszym kwartale 2023 r. także w drugim firmom deweloperskim udało się utrzymać wysokie tempo sprzedaży, choć nie było ono już tak imponujące jak na początku roku. Mimo to, był on dużo lepszy niż poszczególne kwartały 2022 r. i porównywalny z wynikami kwartalnymi z 2021 r. Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w porównaniu z II kw. ubiegłego roku wzrost przekracza 47%!
Jeszcze bardziej spektakularny jest wzrost sprzedaży liczony w okresie sześciomiesięcznym. W pierwszym półroczu deweloperzy znaleźli chętnych w 10 największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań, Aglomeracja Katowicka, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin) na blisko 33,6 tys. mieszkań. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 53%. W ostatnich pięciu latach lepszy był tylko w 2021 r., gdy odnotowano w pierwszym półroczu sprzedaż 35 tys. lokali.
Za wysoką sprzedażą nie idzie podaż
Jednak nawet perspektywa ożywienia popytu także w drugim półroczu na skutek uruchomienia programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie przekonała deweloperów do radykalnego zwiększenia podaży. Co prawda w 10 analizowanych metropoliach wprowadzili oni na rynek łącznie ponad 10,4 tys. lokali, czyli o 25% więcej niż w I kw. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nowa podaż była mniejsza aż o 32%. Co gorsza, z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że niemal we wszystkich metropoliach (wyjątkiem była Łódź) liczba mieszkań wprowadzonych na rynek była dużo mniejsza niż sprzedanych.
Duży wzrost aktywności inwestycyjnej deweloperów w II kwartale zaobserwowano przede wszystkim w Łodzi, Wrocławiu oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Warto dodać, że są to miasta, w których sprzedaż mieszkań wyraźnie wzrosła w tym roku. Więcej lokali niż w I kwartale wprowadzili do sprzedaży także krakowscy, lubelscy i szczecińscy deweloperzy. Spadek nowej podaży miał miejsce w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Bydgoszczy. Tam do wprowadzania na rynek mniejszej niż w I kwartale liczby mieszkań mógł przyczynić spadek sprzedaży.
Niepokoić może szczególnie sytuacja w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, gdzie już od początku tego roku podaż nie nadąża za popytem. W efekcie dramatycznie kurczy się tam oferta nowych mieszkań. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ofercie krakowskich firm deweloperskich było ich pod koniec czerwca aż o 28% mniej niż jeszcze sześć miesięcy temu. W stolicy oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 23%, a w Trójmieście – o 18%.
We wszystkich 10 metropoliach firmy deweloperskie oferowały pod koniec czerwca łącznie ok. 54,7 tys. lokali, czyli o 15% mniej niż w końcówce ubiegłego roku.
Autor: Marek Wielgo
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 21.11.2024BankiAnalizy ekspertów
BOŚ: Stopniowa poprawa produkcji budowlano-montażowej nastąpi w II poł. 2025 r.
Segmentem stabilizującym sektor produkcji budowlano-montażowej jest rynek mieszkaniowy, gdzie sytuacja stopniowo poprawia się wraz z lekkim wzrostem liczby mieszkań w budowie, oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, biorąc pod uwagę dużą zmienność danych z budownictwa, w tym odsezonowanych, nie nastąpi głębszy spadek aktywności w kolejnych miesiącach i od II połowy przyszłego roku sytuacja będzie stopniowo poprawiać się.
- 21.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesienne ożywienie w danych GUS budownictwa mieszkaniowego
Najnowsza informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w październiku oraz dziesięciu miesiącach bieżącego roku, zakomunikowała dość niespodziewane przełamanie trwającego od tegorocznego marca korekcyjnego trendu nowych inwestycji deweloperskich, czyli najważniejszych statystyk z punktu widzenia oceny bieżącego stanu koniunktury. Pytanie, czy październikowa aktywność inwestycyjna deweloperów, najwyższa od czerwca 2022 roku, oznacza coś więcej niż przypadkowe jednorazowe wybicie statystyk.
- 20.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Mieszkanie nie dla nauczyciela? Kogo w Polsce stać na własne “M”?
Pensje Polaków mocno się różnią. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili je porównać z przeciętną ogólnopolską ceną nowego mieszkania.
- 15.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Jesteśmy mocno zadłużeni względem dochodów?
Krajowe media ostatnio dość często zwracają uwagę, że pod względem średniego oprocentowania spłacanych i udzielanych kredytów mieszkaniowych, Polska niestety przoduje w UE. Co więcej, od 2012 r. do 2023 r. wyższą średnią stawką oprocentowania nowych kredytów mieszkaniowych niż Polska (5,06%) cechowały się tylko Węgry (6,66%). Są jednak też dobre wiadomości. Chodzi o poziom zadłużenia mieszkaniowego wobec dochodów gospodarstw domowych, który analizują eksperci RynekPierwotny.pl.
- 13.11.2024Analizy ekspertówRaportyTrendy rynkowe
Rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach. Poprawia się, czy pogarsza?
W ciągu ostatnich 10 lat wyraźnie poprawił się standard mieszkań w naszym kraju: są większe, lepiej wyposażone i mniej przeludnione. Z okazji Światowego Dnia Miast eksperci portalu GetHome.pl zbadali, czy ten postęp widoczny jest we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.