Dobra sprzedaż mieszkań w pierwszym półroczu 2023 r. Martwi mała podaż
W pierwszym półroczu br. deweloperzy mieszkaniowi znaleźli chętnych w 10 największych miastach na blisko 33,6 tys. mieszkań. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 53%. W tym samym czasie na rynek wprowadzono niecałe 18,8 tys. lokali.
Decyzja KNF pozytywnie wpłynęła na rynek mieszkaniowy. Po dobrym pierwszym kwartale 2023 r. także w drugim firmom deweloperskim udało się utrzymać wysokie tempo sprzedaży, choć nie było ono już tak imponujące jak na początku roku. Mimo to, był on dużo lepszy niż poszczególne kwartały 2022 r. i porównywalny z wynikami kwartalnymi z 2021 r. Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w porównaniu z II kw. ubiegłego roku wzrost przekracza 47%!
Jeszcze bardziej spektakularny jest wzrost sprzedaży liczony w okresie sześciomiesięcznym. W pierwszym półroczu deweloperzy znaleźli chętnych w 10 największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań, Aglomeracja Katowicka, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin) na blisko 33,6 tys. mieszkań. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 53%. W ostatnich pięciu latach lepszy był tylko w 2021 r., gdy odnotowano w pierwszym półroczu sprzedaż 35 tys. lokali.
Za wysoką sprzedażą nie idzie podaż
Jednak nawet perspektywa ożywienia popytu także w drugim półroczu na skutek uruchomienia programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie przekonała deweloperów do radykalnego zwiększenia podaży. Co prawda w 10 analizowanych metropoliach wprowadzili oni na rynek łącznie ponad 10,4 tys. lokali, czyli o 25% więcej niż w I kw. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nowa podaż była mniejsza aż o 32%. Co gorsza, z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że niemal we wszystkich metropoliach (wyjątkiem była Łódź) liczba mieszkań wprowadzonych na rynek była dużo mniejsza niż sprzedanych.
Duży wzrost aktywności inwestycyjnej deweloperów w II kwartale zaobserwowano przede wszystkim w Łodzi, Wrocławiu oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Warto dodać, że są to miasta, w których sprzedaż mieszkań wyraźnie wzrosła w tym roku. Więcej lokali niż w I kwartale wprowadzili do sprzedaży także krakowscy, lubelscy i szczecińscy deweloperzy. Spadek nowej podaży miał miejsce w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Bydgoszczy. Tam do wprowadzania na rynek mniejszej niż w I kwartale liczby mieszkań mógł przyczynić spadek sprzedaży.
Niepokoić może szczególnie sytuacja w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, gdzie już od początku tego roku podaż nie nadąża za popytem. W efekcie dramatycznie kurczy się tam oferta nowych mieszkań. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ofercie krakowskich firm deweloperskich było ich pod koniec czerwca aż o 28% mniej niż jeszcze sześć miesięcy temu. W stolicy oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 23%, a w Trójmieście – o 18%.
We wszystkich 10 metropoliach firmy deweloperskie oferowały pod koniec czerwca łącznie ok. 54,7 tys. lokali, czyli o 15% mniej niż w końcówce ubiegłego roku.
Autor: Marek Wielgo
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 20.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówDeweloperzy giełdowi
Ostre hamowanie sprzedaży deweloperów giełdowych w 2024 r.
Tradycyjnie z początkiem nowego roku notowane na GPW spółki deweloperskie publikują raporty ze sprzedaży mieszkań za ostatni kwartał oraz cały miniony rok. Zaprezentowane przez zdecydowaną większość giełdowych tuzów statystyki zakomunikowały znaczny spadek kontraktacji rdr zarówno w ostatnim kwartale jak i całym 2024 roku. To dość oczywisty skutek wyraźnego osłabienia ubiegłorocznej koniunktury sprzedażowej nowych mieszkań.
- 17.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz bliżej końca korekty cen materiałów budowlanych
Umiarkowana korekta cen na krajowym rynku materiałów budowlanych trwa już nieprzerwanie od września 2023 roku. W ubiegłorocznym grudniu spadkowy trend był kontynuowany, jednak już w zdecydowanie symbolicznym wymiarze. Tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł zaledwie 0,3 procent, z kolei miesiąc do miesiąca zmiana praktycznie nie nastąpiła. Tego typu sytuacja jednoznacznie wskazuje na bliski już koniec obowiązującej tendencji.
- 15.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Jaka podwyżka czynszu w 2025 r.? To zależy na jak długo została zwarta umowa najmu
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizyInformacje z gospodarkiDeweloperzy
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – grudzień 2024
W 2024 r. mieszkania z drugiej ręki podrożały, ale mniej niż deweloperskie. Grudzień był kolejnym miesiącem stabilizacji średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście i Łodzi. W Poznaniu i miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii średnia poszła w dół już drugi miesiąc z rzędu – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 09.01.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertówRaporty i analizy
2024 rok na rynku mieszkaniowym. Słabsza sprzedaż. Rekordowa oferta [ANALIZA]
Kurczący się popyt na mieszkania po wygaśnięciu programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie zniechęcił deweloperów do rozpoczynania inwestycji. Efektem tego jest duża, a w niektórych metropoliach wręcz rekordowa oferta nowych mieszkań. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl podsumowali 2024 rok na największych rynkach mieszkaniowych.