
Dobra sprzedaż mieszkań w pierwszym półroczu 2023 r. Martwi mała podaż
W pierwszym półroczu br. deweloperzy mieszkaniowi znaleźli chętnych w 10 największych miastach na blisko 33,6 tys. mieszkań. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 53%. W tym samym czasie na rynek wprowadzono niecałe 18,8 tys. lokali.
Decyzja KNF pozytywnie wpłynęła na rynek mieszkaniowy. Po dobrym pierwszym kwartale 2023 r. także w drugim firmom deweloperskim udało się utrzymać wysokie tempo sprzedaży, choć nie było ono już tak imponujące jak na początku roku. Mimo to, był on dużo lepszy niż poszczególne kwartały 2022 r. i porównywalny z wynikami kwartalnymi z 2021 r. Wg danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w porównaniu z II kw. ubiegłego roku wzrost przekracza 47%!
Jeszcze bardziej spektakularny jest wzrost sprzedaży liczony w okresie sześciomiesięcznym. W pierwszym półroczu deweloperzy znaleźli chętnych w 10 największych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, Poznań, Aglomeracja Katowicka, Bydgoszcz, Lublin, Szczecin) na blisko 33,6 tys. mieszkań. To wynik lepszy od ubiegłorocznego aż o 53%. W ostatnich pięciu latach lepszy był tylko w 2021 r., gdy odnotowano w pierwszym półroczu sprzedaż 35 tys. lokali.
Za wysoką sprzedażą nie idzie podaż
Jednak nawet perspektywa ożywienia popytu także w drugim półroczu na skutek uruchomienia programu „Bezpieczny Kredyt 2%” nie przekonała deweloperów do radykalnego zwiększenia podaży. Co prawda w 10 analizowanych metropoliach wprowadzili oni na rynek łącznie ponad 10,4 tys. lokali, czyli o 25% więcej niż w I kw. Jednak w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nowa podaż była mniejsza aż o 32%. Co gorsza, z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że niemal we wszystkich metropoliach (wyjątkiem była Łódź) liczba mieszkań wprowadzonych na rynek była dużo mniejsza niż sprzedanych.

Duży wzrost aktywności inwestycyjnej deweloperów w II kwartale zaobserwowano przede wszystkim w Łodzi, Wrocławiu oraz w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Warto dodać, że są to miasta, w których sprzedaż mieszkań wyraźnie wzrosła w tym roku. Więcej lokali niż w I kwartale wprowadzili do sprzedaży także krakowscy, lubelscy i szczecińscy deweloperzy. Spadek nowej podaży miał miejsce w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i Bydgoszczy. Tam do wprowadzania na rynek mniejszej niż w I kwartale liczby mieszkań mógł przyczynić spadek sprzedaży.
Niepokoić może szczególnie sytuacja w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, gdzie już od początku tego roku podaż nie nadąża za popytem. W efekcie dramatycznie kurczy się tam oferta nowych mieszkań. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w ofercie krakowskich firm deweloperskich było ich pod koniec czerwca aż o 28% mniej niż jeszcze sześć miesięcy temu. W stolicy oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 23%, a w Trójmieście – o 18%.
We wszystkich 10 metropoliach firmy deweloperskie oferowały pod koniec czerwca łącznie ok. 54,7 tys. lokali, czyli o 15% mniej niż w końcówce ubiegłego roku.

Autor: Marek Wielgo
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.