Stały Komitet RM przyjął projekty ustawy deregulacyjnej i o wsparciu mieszkalnictwa społ.
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekty ustawy deregulacyjnej oraz ustawy wspierającej społeczne formy rozwoju mieszkalnictwa, poinformował poinformował szef Komitetu Maciej Berek.
"Ustawa deregulacyjna obejmuje trzy główne komponenty zmian:
1. ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie;
2. prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej;
3. reguły stanowienia prawa gospodarczego przyjaznego przedsiębiorcom.
Szczegółowe propozycje obejmują m. in.:
- ułatwienia prowadzenia działalności nierejestrowej,
- skrócenie maksymalnego czasu kontroli mikroprzedsiębiorców (z 12 do 6 dni),
- elektronizację postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą,
- wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów, których udostępnienia w toku kontroli oczekuje organ kontroli,
- wprowadzenie w przepisach dodatkowych bodźców zachęcających do zainicjowania procedury mediacyjnej w sprawach administracyjnych,
- a także wiele innych zmian korzystnych dla przedsiębiorców i całej gospodarki" - napisał Berek na swoim profilu na platformie X.
"Ustawa wspierająca społeczne formy rozwoju mieszkalnictwa - dokument zakłada wzmocnienie instrumentów wsparcia samorządów i inwestorów w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego oraz programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego. Projekt znacząco zwiększa limity wydatków na program budownictwa socjalnego i komunalnego w kolejnych latach. Ponadto zaproponowano przepisy, które umożliwią finansowanie ze środków Funduszu Dopłat w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego inwestycji służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych studentów i doktorantów" - dodał.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
Państwa UE zaakceptowały opóźnienia w zakresie raportowania dot. zrównoważonego rozwoju
Państwa członkowskie poparły wniosek Komisji Europejskiej dotyczący opóźnienia stosowania przyszłych wymogów w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju i należytej staranności, podała Komisja.
- 14.04.2025Zmiany w przepisach
MRPiPS powołało zepsół ds. reformy PIP, która może wejść w życie 30 VI 2026 r.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powołała zespół, którego zadaniem będzie opracowanie rozwiązań służących reformie Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), podał resort. Jeżeli Komisja Europejska (KE) zgodzi się na proponowane zmiany, będą one musiały wejść w życie do 30 czerwca 2026 r.
- 08.04.2025Zmiany w przepisach
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze klucze”
W wykazie prac rządu pojawił się projekt ustawy o inwestycjach i kredycie mieszkaniowym „Pierwsze Klucze”. Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał br. Nowy program mieszkaniowy ma ruszyć już od 2026 r.
- 01.04.2025Zmiany w przepisach
Pełczyńska-Nałęcz jest 'prywatnie' za podatkiem katastralnym płaconym od 3. mieszkania
W umowie koalicyjnej nie przewidziano wprowadzenia podatku katastralnego, ale minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ocenia "prywatnie", że taka danina powinna obowiązywać posiadaczy co najmniej trzech mieszkań.
- 21.03.2025BiznesZmiany w przepisach
BIG InfoMonitor: Nowe regulacje wpływają na kondycję branży drzewnej i meblarskiej. Kto na nich zyska, a kto straci?
Marzec to miesiąc, w którym warto przyjrzeć się drzewom. Nie tylko dlatego, że wraz z początkiem wiosny budzą się do życia, ale też z powodu Światowego Dnia Lasu i Dnia Stolarza, które przypadają właśnie w tym miesiącu. Branża drzewna i meblarska odgrywa kluczową rolę w polskiej gospodarce, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i wartości produkcji. W ostatnich latach jednak mierzy się z licznymi wyzwaniami ekonomicznymi. Szczególnie nad producentami mebli zebrały się czarne chmury. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowej BIK zaległe zobowiązania producentów mebli wzrosły w rok o 23 proc. do blisko 336 mln złotych.