16.08.2023
Informacje z gospodarki

Tyrowicz z RPP: Odkotwiczone oczekiwania inflacyjne zwiększą presję na CPI - wywiad

Warszawa, 16.08.2023 (ISBnews) - Oczekiwania inflacyjne firm i gospodarstw domowych pozostają nadal odkotwiczone, co zwiększy presję inflacyjną, gdy gospodarka w latach 2024-2025 będzie osiągać wyższe tempo wzrostu niż tegoroczne, ocenia w rozmowie z ISBnews członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

"Projekcje według NECMOD do tej pory były niewystarczająco optymistyczne, jeśli chodzi o gospodarkę realną. Pięć kolejnych projekcji ma wyższą ścieżkę inflacji, ale lepszą ścieżkę gospodarki realnej: niższe bezrobocie, wyższe zatrudnienie, wyższą dynamikę płac i wyższe PKB. Projekcje dotąd nie doceniały roli kanału oczekiwań, który utrzymuje gospodarkę realną w dobrej kondycji. Dlatego między innymi projekcja nie docenia tego, jak silnie ta mocna sfera realna będzie oddziaływać na ceny. Badania przedsiębiorstw wskazują na historycznie wysoką skłonność do zmian cen swoich produktów, oczekiwanie wzrostu kosztów oraz gotowość na podwyżki. W czasach wysokiej inflacji i odkotwiczonych oczekiwań to jest bardzo duży problem dla stabilizowania inflacji wokół celu" - powiedziała Tyrowicz w rozmowie z ISBnews.

Zwróciła uwagę, że z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o oczekiwania konsumentów pozostają o ok. 30% wyższe niż szacunki ekspertów, nadal w okolicach 10% na najbliższe 12 miesięcy. Oczekiwania przekraczają 16%, gdy w miejsce modelu skorzystamy wprost z deklaracji ankietowanych.

"Skuteczne negocjacje płacowe w oparciu o tak wysokie oczekiwania cenowe, przy relatywnie niskim wzroście wydajności nie są spójne z celem inflacyjnym" - wyjaśniła członkini Rady.

Podkreśliła, że wyniki Szybkiego Monitoringu NBP trzeba interpretować w kontekście konkretnego brzmienia pytania. W ostatnim badaniu odsetek odsetek firm oczekujących spadku inflacji konsumenckiej CPI w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy wzrósł do 59,6% w czerwcu z 51,5% w marcu.

"Pytanie w Szybkim Monitoringu dotyczy konkretnego wskaźnika inflacji, edycja czerwcowa podawała wysokość wskaźnika CPI w maju. Nadal ok. 30% przedsiębiorstw uważa, że inflacja na następne 12 miesięcy wyniesie 13% albo więcej. Wzrósł odsetek firm deklarujących oczekiwania niższe niż 13% na następne 12 miesięcy, ale nadal nie wiemy, ile z nich wierzy w cel inflacyjny i w jakim horyzoncie" - ocenia Tyrowicz.

Jak podał NBP w Szybkim Monitoringu, w czerwcu nastąpił także dalszy, silny spadek formułowanych przez firmy oczekiwań dotyczących inflacji cen konsumenta w horyzoncie najbliższych 12 miesięcy. Złożył się na to niższy niż w poprzednim badaniu udział przedsiębiorstw prognozujących wzrost inflacji CPI (11,8% wobec 14,9% w marcu br.) i wyraźnie wyższy udział podmiotów oczekujących jej spadku (59,6% wobec 51,5% w marcu).

Piąty kwartał z rzędu znacząco obniżyła się statystyka bilansowa tego wskaźnika (do 6,8 pkt z 14,5 pkt w poprzednim badaniu), kształtując się na poziomie wyraźnie niższym od wieloletniej średniej (33,2 pkt). Spadek oczekiwań nastąpił przy obniżającym się, nadal wysokim, poziomie referencyjnym (14,7% r/r wobec 17,2% r/r w poprzednim badaniu).

Renata Oljasz

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii