
W zeszłym roku na rynku mieszkań królowała „gotówka”?
Trudno zaprzeczyć, że ostatnie półtora roku było bardzo zróżnicowane na rynku mieszkaniowym. Od spowolnienia z początku I kw. oraz wyraźnego „dołka” w III kw. 2022 r. przeszliśmy bowiem do wyraźnego ożywienia, które jest widoczne obecnie. Pojawiające się informacje potwierdzają, że miniony rok był bardzo nietypowy pod względem sytuacji rynku mieszkaniowego. W tym kontekście eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili najnowsze dane na temat sposobu finansowania zakupów nowych mieszkań.
Warto wiedzieć, że Narodowy Bank Polski regularnie przeprowadza ankiety wśród firm deweloperskich. Badanie ankietowe z końca 2022 r. objęło mniej więcej co czwartą firmę deweloperską w Polsce. Co więcej, NBP zadbał o reprezentatywność próby ankietowej poprzez uwzględnienie deweloperów o różnej skali działania. Jedno z pytań zadawanych inwestorom mieszkaniowym dotyczyło sposobu finansowania zakupów nowych lokali przez klientów.
Po sprawdzeniu odpowiedzi deweloperów można stwierdzić, że odsetek transakcji finansowanych wyłącznie przy pomocy środków własnych zmieniał się następująco przy zakupie mieszkania na potrzeby własne lub członka rodziny:
- 2019 r. - 20%
- 2020 r. - 22%
- 2021 r. - 18%
- 2022 r. - 35%
Jak wskazują eksperci portalu RynekPierwotny.pl analogiczny odsetek zakupów „gotówkowych” w przypadku nowych lokali kupowanych na wynajem też wzrósł znacząco w 2022 roku:
- 2019 r. - 49%
- 2020 r. - 50%
- 2021 r. - 51%
- 2022 r. - 68%
Jeszcze wyższy odsetek transakcji bez zaangażowania kredytu już tradycyjnie można było zaobserwować przy zakupach mających na celu odsprzedaż „M” w korzystnym okresie. Mowa o następujących odsetkach zakupów u dewelopera wyłącznie za środki własne:
- 2019 r. - 67%
- 2020 r. - 63%
- 2021 r. - 59%
- 2022 r. - 81%
Powyższe informacje potwierdzają, że rok 2022 okazał się bardzo specyficzny pod względem sposobu finansowania zakupów nowych mieszkań. Podobna sytuacja dotyczyła rynku wtórnego, gdzie udział transakcji inwestycyjnych też był ponadprzeciętny. Można przypuszczać, że analogiczne dane z 2023 r. będą przypominać statystyki dotyczące lat 2019 - 2021. Wszystko za sprawą lepszej dostępności kredytów mieszkaniowych, która poprawiła się nie tylko dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2%.
Autor: Andrzej Prajsnar
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Kolejny miesiąc korekty cen materiałów budowlanych
Trwająca już półtora roku stabilizacja dynamiki cen materiałów budowlanych na niewielkim minusie zdaje się nie mieć końca. W lutym spadkowy trend został wprawdzie przełamany w symbolicznym wymiarze jednego promila, jednak już miesiąc później sytuacja wróciła do normy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym prognozowany średni wzrost stawek wciąż przesuwa się w czasie, co jednak w obecnej sytuacji rynkowej ma swoje uzasadnienie.
- 09.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Coraz więcej mieszkań w rękach Białorusinów i Rosjan, ale liderami są wciąż Ukraińcy
Kraje sąsiadujące z Rosją i Białorusią, w trosce o własne bezpieczeństwo, ograniczają lub wręcz zakazują sprzedaży nieruchomości obywatelom tych krajów. Tymczasem w Polsce, pomimo rosyjskiej agresji na Ukrainę, zakupów dokonywanych przez Białorusinów i Rosjan przybywa – ustalił portal GetHome.pl.
- 08.05.2025Trendy rynkoweRaportyAnalizy ekspertów
Średnie ceny ofertowe mieszkań z rynku wtórnego – kwiecień 2025
W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego. Jednak w Łodzi poszła ona w górę o 2% a w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - o 1% – wynika z danych portalu GetHome.pl.
- 07.05.2025BankiTrendy rynkoweAnalizy ekspertówAnalizy i raporty
Wiosenna obniżka stóp NBP – czy nie przeceniamy jej wpływu?
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Kredytobiorcy odczują ratalną ulgę. Czy jednak nie przeceniamy jej skali? Na to pytanie odpowiadają eksperci portalu RynekPierwotny.pl przedstawiając obliczenia.
- 07.05.2025Trendy rynkoweAnalizy ekspertów
JLL/RynekPierwotny.pl: Sprzedaż mieszkań nadal niska, ale przybywa zapytań od nabywców
Sprzedaż nowych mieszkań w największych polskich miastach była niska, ale stabilna w I kw. tego roku. Jednocześnie zainteresowanie nabywców zwiększyło się, o czym świadczy wzrost liczby zapytań do rekordowego poziomu, o 31% wyższego niż w najbardziej aktywnym miesiącu trwania programu "Bezpieczny Kredyt 2%", wynika z danych firmy JLL i portalu RynekPierwotny.pl.