Wyniki sprzedaży deweloperów w I kw. 2023 r. z nadzieją na poprawę koniunktury
Początek bieżącego roku okazał się dla deweloperów mieszkaniowych, notowanych na rynku podstawowym i Catalyst warszawskiej GPW, wyraźnie lepszy sprzedażowo, jeśli zestawić wyniki pierwszego kwartału 2023 r. z ostatnim kwartałem roku ubiegłego. Podobnie kwartalne statystyki kontraktacji w relacji rok do roku zdają się potwierdzać tezę o zakończeniu procesu poszukiwania koniunkturalnego dna przez pierwotny segment krajowej mieszkaniówki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wyglądają wyniki sprzedażowe deweloperów w pierwszym kwartale 2023 roku
- które spółki osiągnęły najlepsze wyniki
- jakie są dalsze prognozy dla rynku mieszkaniowego
Spadek sprzedaży mieszkań zastopowany
Po około półtorarocznym ostrym hamowaniu koniunktury sprzedażowej na pierwotnym rynku mieszkaniowym, pierwszy kwartał br. wydaje się dawać nadzieję na powstrzymanie dalszego regresu deweloperskiej kontraktacji. Jej wyniki w wykonaniu notowanej na GPW piętnastki branżowych tuzów wydają się wyraźnie wskazywać na pierwsze symptomy koniunkturalnego odreagowania kilkunastomiesięcznego spowolnienia.
Prezentowana stawka deweloperów mieszkaniowych w pierwszych trzech miesiącach br. znalazła nabywców na 5 031 lokali. To o symboliczne 3 proc. mniej licząc rok do roku, jednocześnie jednak aż o ponad jedną piątą więcej w relacji do ostatniego kwartału 2022 r., kiedy to sprzedaż analizowanej grupy spółek osiągnęła poziom zaledwie 4 142 jednostek.
Na razie za wcześnie na euforię
Należy jednak mieć na uwadze, że pierwszy kwartał ubiegłego roku, będący bazą dla bieżącej analizy, uznany był za relatywnie słaby sprzedażowo, a porównywany statystycznie do drugiego kwartału 2020 r., czyli pamiętnego okresu pandemicznego lockdownu.
W tej sytuacji zbliżenie się wynikowo do okresu sprzed roku nie powinno wywoływać euforycznych reakcji. Tym bardziej, że niemal połowa prezentowanych firm w dalszym ciągu komunikuje sprzedażowy regres w relacji rok do roku.
W oczy rzuca się przede wszystkim słaby rezultat zakomunikowany przez dwójkę rynkowych potentatów - Atal oraz grupę Echo - Archicom, w przypadku których regres kontraktacji w relacji rdr osiągnął niemal połowę. Co prawda spółki zapowiadają znaczną poprawę w kolejnych okresach, kiedy to na ewentualnie oczekiwany rosnący popyt będą w stanie odpowiedzieć odpowiednio przygotowaną, zwiększoną ofertą.
Z drugiej strony wyniki kilku spółek, z których trzy z górą podwoiły kontraktację w relacji rok do roku, mogą budzić prawdziwy respekt. Wszystko wskazuje na to, że przy powoli odradzającym się popycie na nowe mieszkania, lepiej radzą sobie te spółki deweloperskie, które w ostatnich miesiącach koniunkturalnego spowolnienia łagodniej ograniczały uruchamianie nowych inwestycji. Pytanie, czy odradzanie się popytu mieszkaniowego rynku pierwotnego ma już charakter trwały, czy jedynie przejściowy.
Co najwyżej umiarkowany optymizm
Na pierwotnym rynku mieszkaniowym początek roku zaznaczył się umiarkowanym optymizmem. Jego źródła to bliska perspektywa wejścia w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% czy pierwsze symptomy odwilży na rynku mieszkaniowych hipotek po złagodzeniu przez KNF wymogów wyznaczania parametrów zdolności kredytowej.
W dalszym ciągu jednak deweloperzy przy okazji raportowania wyników sprzedażowych pierwszego kwartału komunikują wysoki, wciąż sięgający 60-70 proc. udział transakcji gotówkowych. A to oznacza, że niezmiennie parametry popytu na nowe lokale mieszkalne stymulowane są w pierwszym rzędzie przez kapitał inwestycyjny, uciekający przed inflacją na nieubłaganie drożejący rynek mieszkaniowy.
Z kolei do mniej optymistycznych, by nie powiedzieć niepokojących aspektów rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu rodzimej mieszkaniówki należy zaliczyć wyraźną absencję w minionym kwartale funduszy PRS, które jeszcze niedawno były główną nadzieją popytową deweloperów na trudne czasy cyklicznego spowolnienia.
Tym samym o ile osiągnięcie okolic koniunkturalnego dna przez statystyki sprzedażowe deweloperów mieszkaniowych wydaje się dość prawdopodobne, to spektakularne odbicie od niego do poziomów korespondujących z tymi z czasów niedawnej prosperity jest już zdecydowanie bardziej problematyczne. Pytanie, czy aby na pewno.
Uwaga na rok wyborczy
Tymczasem na rynek mieszkaniowy może mieć znaczący wpływ fakt trwania roku wyborczego. Może dzisiaj już mało kto o tym pamięta, ale cztery lata temu, w trakcie poprzedniej kampanii wyborczej do Sejmu RP, słabnąca i chyląca się ku spowolnieniu rodzima mieszkaniówka doznała nagle silnego, by nie powiedzieć cudownego ożywienia popytowo-cenowego. Wówczas stało się to za sprawą zapowiedzi rozszerzenia programu 500+ na pierwsze dziecko oraz solidnego windowania płacy minimalnej w kolejnych latach. A jak wiadomo już sama perspektywa większych pieniędzy w kieszeniach Polaków, to gwarancja rosnącego popytu na mieszkania oraz szybowania ich cen.
Tym samym jeżeli faktycznie efektywne oprocentowanie Bezpiecznego Kredytu 2% nie przekroczy szacowanego poziomu 3 procent, do tego tegoroczny wolumen kredytów preferencyjnych nie będzie podlegał jakimkolwiek ograniczeniom, a rząd w ramach wyborczych obietnic dorzuci jakiś nowy pakiet transferów socjalnych, to deweloperzy mogą mieć problem z uzupełnieniem oferty odpowiednich dla programu dopłat mieszkań, a ich ceny do końca roku poszybują o kilkanaście procent. Pytanie jednak, czy w razie materializacji podobnego scenariusza będziemy mieli do czynienia z kolejnym cyklicznym ożywieniem koniunktury, czy też może bardziej z koniunkturalnym wylaniem dziecka z kąpielą.
autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl
Autor: Jarosław Jędrzyński
Źródło: rynekpierwotny.pl
- 14.01.2025Deweloperzy
Nowe mieszkania na wrocławskich Krzykach
Żegiestowska 3 to nowa inwestycja od Temar Deweloper. Siedmiokondygnacyjny budynek wielorodzinny powstanie w pobliżu Parku Skowroniego i Południowego. Zakończenie budowy przewidziano na drugi kwartał 2027 roku.
- 14.01.2025Deweloperzy
W Łodzi powstanie kompleks mieszkaniowo-biznesowy ArtPark
ArtPark to wielofunkcyjny projekt składający się z trzech budynków realizowanych w ramach dwóch etapów. W premierowej fazie powstaną dwa budynki, w których znajdzie się 210 mieszkań, a także lokale usługowe i lokale użytkowe. Przestrzenie do życia zagwarantują od jednego do czterech pokoi na metrażach od prawie 29,5 do około 97 mkw. Wszystkie znajdą się w budynkach z ośmioma piętrami. Charakterystycznym elementem Art Parku będą rzeźby ustawione w strefach wejściowych do budynków. Na elewacji natomiast znajdą się antysmogowe murale. Za inwestycję odpowiada InHome Real Estate.
- 14.01.2025Deweloperzy
Nowe mieszkania w Chorzowie
Przy ul. Wandy 66 w Chorzowie powstanie kompleks wielorodzinnych apartamentowców - Vanda Park. W skład inwestycji wejdą trzy budynki. W pierwszej fazie zaplanowano dwa budynki z mieszkaniami posiadający dwa, trzy, cztery, a także pięć pokoi. Ich metraże zaczynać się mają od 36 mkw., a największe osiągną ponad 105 metrów. Wśród udogodnień znajdą się m.in.: komórki lokatorskie, wiaty rowerowe, naziemne miejsca parkingowe, place zabaw. Planowane zakończenie premierowego etapu inwestycji to listopad przyszłego roku. Za inwestycję odpowiada NEXX Developer.
- 14.01.2025Deweloperzy
Mieszkania na start 2025 roku. Po 25 lokali z nawet dwoma miejscami postojowymi GRATIS w 13 miastach
Dlaczego warto kupić mieszkanie na dobry początek 2025 roku? Zakup lokalu to decyzja, z którą wiążą się niemałe emocje i wydatki, tym bardziej w czasach dynamicznie zmieniającej się sytuacji na rynku nieruchomości. Mimo bardziej lub mniej sprzyjających warunków jedno jest pewne – własne mieszkanie to inwestycja w przyszłość. Czas to pieniądz, warto więc podjąć decyzję o zakupie już teraz. Tym bardziej, że w ramach noworocznej promocji Grupa Murapol oferuje po 25 mieszkań z nawet dwoma miejscami parkingowymi gratis w 13 miastach w Polsce, a w przypadku nieruchomości w Krakowie i Siewierzu pokrycie kosztów notarialnych aktów przenoszących własność.
- 14.01.2025Deweloperzy
Nowoczesna kamienica Na Okrzei już gotowa
Matexi Polska uzyskało pozwolenie na użytkowanie inwestycji Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Pierwsi mieszkańcy już odebrali klucze do swoich mieszkań. W ofercie pozostało jeszcze około 30 dostępnych mieszkań.