ZBP: Banki opracowały moratorium odraczające spłaty kredytów dla powodzian
W obliczu klęski żywiołowej jaka dotknęła południowo-zachodni region Polski, banki przygotowały programy mające na celu wsparcie klientów na obszarach objętych skutkami powodzi, podał Związek Banków Polskich (ZBP). Sektor bankowy podjął działania zmierzające do opracowania moratorium pozaustawowego przewidującego odroczenie spłaty kredytu na wniosek dla klientów dotkniętych tym razem skutkami powodzi, podano.
"Sektor bankowy korzystając z doświadczeń z okresu pandemii Covid-19 po raz kolejny podjął działania zmierzające do opracowania analogicznego jak wówczas moratorium pozaustawowego przewidującego odroczenie spłaty kredytu na wniosek dla klientów dotkniętych tym razem skutkami powodzi. Wprowadzone wówczas moratorium stanowiło doskonale funkcjonujące rozwiązanie, z którego skorzystało łącznie ponad 1,2 mln kredytobiorców" - czytamy w komunikacie.
Zasady moratorium kredytowego dla powodzian będą inne, podobnie jak jego skala i ograniczony terytorialnie zasięg. Niemniej w ogólnym zarysie moratorium będzie wzorowane na działaniach, które z sukcesem podjęto w 2020 r., podkreślono.
"Prace nad projektem moratorium zostały już sfinalizowane. Formalnie moratorium dla powodzian będzie podlegać zatwierdzeniu przez EBA - analogiczne jak moratorium i jego kolejne edycje wprowadzone w związku z pandemią Covid-19. Jesteśmy na etapie złożenia wniosku do EBA. W oczekiwaniu na formalne zatwierdzenie przez EBA banki będą już indywidualne uruchomiać pomoc na bazie przygotowanego moratorium" - czytamy dalej.
"W odniesieniu do kredytów hipotecznych będziemy starali się tak ułożyć propozycję sektora bankowego, żeby byłe one spójne z programem rządowym w zakresie procedowanych zmian w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, które przewidują odrębny tryb pomocy dla powodzian posiadaczy kredytów hipotecznych" - napisano także.
(ISBnews)
Źródło: ISB news
- 09.05.2025Banki
Pekao prognozuje kolejne obniżki stóp procentowych w lipcu i wrześniu - po 25 pb
Bank Pekao podtrzymał prognozę, że w tym roku stopy procentowe w Polsce zostaną obniżone łącznie o 100 pb, ale obecnie zakłada, że kolejne kroki to cięcia po 25 pb w lipcu i wrześniu, zamiast "50-tki" w czerwcu, jak prognozował wcześniej, podał bank. Według niego stopa docelowa to w dalszym ciągu 3,5% i zostanie osiągnięta pod koniec przyszłego roku.
- 08.05.2025BankiInformacje z gospodarki
Glapiński: Kolejna obniżka stóp w czerwcu wątpliwa, część członków RPP liczy na lipiec
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu jest wątpliwa, ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Jednocześnie poinformował, że część członków RPP liczy na możliwość obniżenia stóp w lipcu.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Spadek stóp proc. o 1 pkt proc. to spadek wypływów z budżetu o 6,3 mld zł
Spadek stóp procentowych o 1 pkt proc. oznacza zmniejszenie wypływu środków z budżetu o 6,3 mld zł, szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
NBP: Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. i do 3,4% r/r w III kw. 2025 r.
Inflacja CPI spadnie do 4,3% r/r w II kw. (z 4,9% r/r w I kw. br.) i do 3,4% r/r w III kw. tego roku, po czym wzrośnie do 4,1% w IV kw. 2025 r., wynika z prognozy przedstawionej przez Narodowy Bank Polski (NBP) podczas konferencji prasowej prezesa Adama Glapińskiego.
- 08.05.2025BankiAnalizy i raporty
Glapiński: Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż +3,4% r/r w IV kw. 2024 r.
Wzrost PKB w I kw. br. może być niższy niż 3,4% r/r zanotowane w IV kw. ub.r., szacuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński.