01.07.2025
DeweloperzyDeweloperzy giełdowi

Architektoniczna perełka w centrum Warszawy. Najwyższe okna w Polsce, a tuż za nimi - oaza zieleni

W rozwijającym się superkwartale Towarowa22, tuż obok legendarnego pawilonu Domu Słowa Polskiego, powstaną Apartamenty Gutenberga. Zgodnie z planami, luksusową inwestycję będzie wyróżniać wiele nieoczywistych elementów, w tym największe w Polsce, panoramiczne przeszklenia o wysokości sześciu metrów, zapewniające spektakularne widoki – nie tylko na warszawski skyline, ale także na wyjątkowy park, który sam w sobie będzie stanowił olbrzymią wartość dla całej okolicy.

Zielona enklawa w biznesowym centrum Warszawy? Ten plan ma zmaterializować się w superkwartale Towarowa22, którego inwestorami są AFI, Echo Investment i Archicom. Sam superkwartał to konstrukt składający się z kilku miejskich kwartałów wyznaczonych naturalnie przez układ komunikacyjny, wielofunkcyjną zabudowę i inne istotne elementy przestrzeni publicznej. Idea, którą można zobaczyć m.in. w Barcelonie, teraz znajdzie zastosowanie na warszawskiej Woli. To właśnie tu zadano sobie trud stworzenia bezpiecznej, spójnej i wygodnej dla ruchu pieszych i rowerzystów przestrzeni, która będzie sprzyjać integracji społecznej.

Superkwartał Towarowa22_zieleń

Symbioza historii, nowoczesnego miasta i natury

Apartamenty Gutenberga – tak nazywa się luksusowa inwestycja Archicom Collection, która przyciąga osoby poszukujące znakomitej lokalizacji, a przy tym komfortu, relaksu i bliskości natury w ścisłym, biznesowym centrum miasta. To, co jeszcze niedawno mogło brzmieć niemal jak utopia, może się ziścić dzięki unikalnemu projektowi zieleni. Tuż pod oknami Apartamentów Gutenberga powstanie wielofunkcyjny park, składający się z dwóch części połączonych zabytkowym pawilonem Domu Słowa Polskiego. Historyczny budynek nie pozostał zresztą bez wpływu na zaproponowany projekt zieleni. Zdaniem ekspertów, odpowiedzialne projektowanie polega bowiem na maksymalnym wykorzystaniu obecnego potencjału lokalizacji – dostrzeganiu jej istniejących zalet jako podstawy dla nowych, spektakularnych obiektów.

- Takie działanie nazywamy recyklingiem przestrzennym i właśnie zgodnie z tą ideą przekształcimy dawne hale Domu Słowa Polskiego. Wypełnią go różnorodne rodzaje zieleni – od leśnego krajobrazu sosen i świerków, po płytkie stawy i podniebne mosty pomiędzy liśćmi. Stalowe kratownice zawieszone nad parkiem zamkną przestrzeń i stworzą wrażenie przebywania w pomieszczeniu, zacierając granicę między tym, co zewnętrzne, a tym, co wewnętrzne – tłumaczy Maciej Rydz z pracowni JEMS Architekci. - Poprzez takie interwencje, niezaburzające oryginalnej formy budynku, nowe tereny zielone rozciągną się na trzy, przenikające się wzajemnie kondygnacje dawnej drukarni. Miejsce maszyn zajmą drzewa i krzewy, kratownice pokryją pnącza, a dach zmieni się kwietną łąkę.

Apartamenty Gutenberga_zieleń_2

Motywów inspirowanych elementami Domu Słowa Polskiego nie zabrakło także przy projektowaniu różnorodnych i angażujących stref rekreacji. Projekt zakłada harmonijne zagospodarowanie terenów zielonych przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności miejsca. To samo można powiedzieć o samych Apartamentach Gutenberga, które nie tylko będą sąsiadować z okoliczną zielenią, ale same w sobie będą stanowić przedłużenie spójnego projektu roślinności.

- Nabywcy Apartamentów Gutenberga z pewnością docenią „zielone” elementy inwestycji, takie jak starannie zaprojektowane, wypełnione niską roślinnością tarasy czy dziedziniec. Wiele osób marzy, by w mocno zurbanizowanej Warszawie mieć gdzieś obok zieloną oazę, ale… niewiele osób może ją mieć niemal na wyciągnięcie ręki! Tu będzie to możliwe. System różnorodnych skwerów i parkowej zieleni zajmie łącznie 2 hektary i przyczyni się do poprawy mikroklimatu i zmniejszenia odczuwalności efektu miejskiej wyspy ciepła – mówi Dawid Wrona, Chief Operating Officer w Archicom.

Mają w tym pomóc starannie dobrane rośliny. W parku zasadzone zostaną m.in. dęby, graby, sosny, wiśnie jedońskie i ptasie, klony polne, miłorząb dwuklapowy czy ambrowce balsamiczne. Od strony ulicy Miedzianej zaprojektowano - wkomponowane między drzewa i bujne krzewy - ścieżki spacerowe, miejsca odpoczynku i atrakcyjny plac zabaw.

Pierwsze w Polsce 6-metrowe okna z widokiem na naturę

Okoliczną roślinność będzie można również obserwować z samego budynku. Elementem charakterystycznym Apartamentów Gutenberga będą bowiem także imponujące, sześciometrowe przeszklenia w wybranych apartamentach, przechodzące przez dwie kondygnacje – to pierwsze takie rozwiązanie wśród polskich inwestycji stricte mieszkaniowych. Panoramiczne okna wypełnią wnętrza naturalnym światłem i otworzą je na spektakularny widok – tętniącą życiem panoramę miasta oraz właśnie przylegający park, stanowiący zieloną oazę dzielnicy.

Tworząc ten projekt dążyliśmy do stworzenia przestrzeni, która zachwyca skalą, jakością, ale też redefiniuje standard życia w centrum metropolii. 6-metrowe okna to nie tylko efektowny detal architektoniczny – to świadoma decyzja, by otworzyć wnętrza na otoczenie i park, pozwalając mieszkańcom doświadczać Warszawy w zupełnie nowy sposób – podkreśla Dawid Wrona.

W Apartamentach Gutenberga łącznie znajdzie się 160 apartamentów o powierzchniach od 40 do aż 350 m²! Wnętrza natomiast wyróżniać się będą ponadczasową elegancją i najwyższą jakością użytych materiałów – dominować będą szlachetny kamień, naturalne drewno oraz metal w wyrafinowanym wykończeniu. Projekt architektoniczny przygotowała renomowana pracownia JEMS Architekci, znana z realizacji, które harmonijnie łączą nowoczesną formę z funkcjonalnością i szacunkiem dla otoczenia.

Źródło: Archicom Collection

Najnowsze z tej kategorii