22.01.2025
Analizy i raportyBanki

Bank Millennium: Szczyt inflacji: 5,2-5,3% w marcu; obniżki stóp proc. - od połowy 2025 r.

Inflacja osiągnie swój szczyt na poziomie 5,2-5,3% r/r w marcu br., natomiast do celu inflacyjnego banku centralnego powróci w 2026 r., prognozuje Bank Millennium. Przestrzeń do obniżek stóp procentowych bank widzi w II połowie tego roku i oczekuje, że sięgną nie więcej niż 100 pb.

"W tym roku spodziewamy się, że inflacja wyniesie średnio 4,7%, więc nieco przyspieszy względem 2024 roku w dużej mierze ze względu na ceny energii. Natomiast w perspektywie roku 2026-2027 spodziewamy się powrotu inflacji do celu. Więc ten powrót inflacji do celu pozostaje ciągle odległą perspektywą. Wyzwaniem pozostaje wysoka uporczywość inflacji usług, bo ona ciągle przekracza 6%. Mamy wyraźną dezinflację na poziomie cen towarów, ale ceny usług ciągle rosną w dynamicznym tempie. Szczytu inflacji oczekujemy na poziomie około 5,2-5,3% w marcu. W kolejnych miesiącach inflacja zacznie spadać" - powiedział główny ekonomista banku Grzegorz Maliszewski podczas webinaru.

"Natomiast w październiku zakładamy, że zostaną odmrożone ceny energii, więc inflacja znowu przyspieszy nieznacznie. Aczkolwiek nie spodziewamy się wyraźnego wzrostu inflacji ze względu na odmrożenie cen energii, ponieważ obecnie hurtowe ceny energii są niższe niż ten poziom maksymalny, który jest obecnie ustalony" - dodał.

Ekonomista podkreślił, że bank spodziewa się "pewnego ruchu w górę", ale nie oczekuje, aby doprowadził on do radykalnego przyspieszenia inflacji.

"Inflacja w tym roku ciągle będzie pozostawała powyżej celu banku centralnego, natomiast w roku 2026 spodziewamy się powrotu inflacji do celu" - podsumował.

Inflacja konsumencka wyniosła 4,7% w ujęciu rocznym w grudniu 2024 r. Inflacja średnioroczna wyniosła 3,6% w 2024 roku (wobec 11,4% inflacji odnotowanej rok wcześniej).

"W takich uwarunkowaniach Rada Polityki Pieniężnej, w naszej ocenie, nie będzie śpieszyła się z obniżkami oprocentowania i zakładamy, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe będą utrzymywane na bieżącym poziomie. Natomiast widzimy przestrzeń do obniżek stóp procentowych w II połowie tego roku, po wyborach prezydenckich" - wskazał też Maliszewski.

Podkreślił, że Millennium "nie do końca zgadza się" z narracją prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adama Glapińskiego, który początek dyskusji o obniżkach stóp widzi w październiku.

"W naszej ocenie, ta przestrzeń do obniżek stóp procentowych może się pojawić już w połowie roku, kiedy dynamika płac będzie już jednocyfrowa, będzie stopniowo wyhamowywała, kiedy inflacja osiągnie swój szczyt i prognozy średnioterminowe - bo z punktu widzenia Rady Polityki Pieniężnej kluczowe będą prognozy średnioterminowe - będą pokazywały powrót inflacji do celu. Złoty będzie mocny, banki centralne globalne będą kontynuowały obniżki stóp procentowych - dlatego też w naszej ocenie ta przestrzeń obniżek stóp procentowych pojawi się w połowie tego roku" - powiedział główny ekonomista.

"Natomiast ich zakres nie będzie duży, bo w naszym scenariuszu zakładamy, że stopy procentowe spadną o nie więcej niż 100 pb. Zwracam uwagę na wysoką niepewność co do ścieżki stóp procentowych w tym roku. Ona jest odzwierciedlona w wysokich wahaniach kontraktów na stopę procentową. [...] Jest to związane z niejasną komunikacją i nieczytelną funkcją reakcji banku centralnego. W związku z tym niepewność, niepewność co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych pozostaje wysoka" - dodał.

Poinformował, że w warunkach spadających stóp procentowych, ale z taką odległą perspektywą, Bank Millennium widzi przestrzeń do spadku rentowności polskich obligacji, aczkolwiek będzie to spadek też odłożony w czasie, ponieważ na perspektywę spadku stóp procentowych w II połowie roku nakładają się wysokie potrzeby pożyczkowe.

"Przypomnę, że w tym roku potrzeby pożyczkowe budżetu są rekordowo wysokie - w ujęciu brutto 550 mld zł, w ujęciu netto niemal 370 mld zł. Więc o ile rentowności obligacji będą spadały, to dopiero większą przestrzeń do tego ruchu w dół widzimy w II połowie roku, kiedy rozładowane zostaną nieco podaże skoncentrowane na początku roku, a ta perspektywa obniżek stóp procentowych będzie już bardziej zauważalna. Wtedy też rynek stopy procentowej może zacząć bardziej agresywnie wyceniać łagodzenie polityki pieniężnej" - powiedział Maliszewski.

Zwrócił też uwagę, na to, że na polskim rynku papierów skarbowych udział inwestorów zagranicznych spada, natomiast rośnie udział inwestorów indywidualnych, gospodarstw domowych.

"Te dwie wartości niemal się zbliżyły, więc widać, że w ostatnich latach wysokie stopy procentowe zachęciły Polaków do lokowania oszczędności właśnie w obligacjach" - podsumował główny ekonomista.

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii