15.04.2025
Analizy i raportyBanki

Bank Pekao: Inflacja może obniżyć się nawet do poniżej 3% r/r na koniec 2025 r.

Inflacja konsumencka CPI może obniżyć się do nawet poniżej 3% r/r na koniec br., szacują ekonomiści Banku Pekao. Według nich Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na najbliższych dwóch posiedzeniach, w maju i w czerwcu, obniży stopy po 50 pb na każdym z nich.

"Od września ubiegłego roku inflacja CPI utrzymywała się w okolicach 5% formując solidny płaskowyż, ale kolejne miesiące przyniosą już wyraźny spadek inflacji. Mocno pomoże w tym efekt wysokiej bazy z roku ubiegłego na towarach z inflacji niebazowej (żywność, energia). Już w kwietniu inflacja obniży się poniżej 4,5% r/r. Z kolei z początkiem drugiego półrocza zaliczymy przez kolejne efekty bazowe tąpnięcie w dół do blisko 3,0% r/r. Na koniec 2025 r. inflacja może zejść nawet poniżej tego poziomu. Okazało się to wystarczające do wzbudzenia chęci obniżek stóp procentowych przez RPP. Spodziewamy się cięć stóp na najbliższych dwóch posiedzeniach - zarówno w maju jak i w czerwcu - każde o 50 pb" - czytamy w komentarzu do danych GUS o inflacji.

"W finalnym odczycie GUS potwierdził marcową inflację konsumencką (CPI) na poziomie 4,9% r/r. Piątki z przodku nie zobaczyliśmy i już nie zobaczymy. Teraz czas na solidną dezinflację" - podał bank.

Za niższy od wcześniejszych oczekiwań marcowy odczyt inflacji odpowiada inflacja bazowa (bez cen energii i żywności), która obniżyła się w marcu zdaniem ekonomistów banku do ok. 3,5% r/r.

"Tym samym pierwszy raz od połowy 2021 r. wpadła do przedziału dopuszczalnych wahań od celu inflacyjnego" - czytamy dalej.

Niższej inflacji CPI pomogły też ceny paliw, które spadły o 2% m/m w wyniku wojny handlowej.

Wskazano, że "dalej proinflacyjnie wpływały ceny żywności, które w marcu wzrosły o kolejne 0,2%. Najbardziej problematyczna jest ciągle sytuacja na rynku jaj".

Jak podał dziś GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 r. wzrosły o 4,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku (przy wzroście cen usług o 6,4% i towarów o 4,4%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,2% (w tym towarów - również o 0,2%, a usług - o 0,1%).

Wcześniej w szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 4,9% w ujęciu rocznym w marcu br. (wobec 4,9% r/r w lutym).

(ISBnews)

Źródło: ISB news

Najnowsze z tej kategorii