BGK: Gospodarka urośnie o 0,5% r/r w br., wzrost przyspieszy do 3% w przyszłym roku
Warszawa, 17.10.2023 (ISBnews) - Polska gospodarka urośnie o 0,5% r/r w br., zaś jej wzrost przyspieszy do 3% r/r w przyszłym roku, prognozuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
"W pierwszej połowie bieżącego roku roczna dynamika PKB spadła poniżej zera. Oba kwartały charakteryzowała podobna struktura ujemnego wzrostu gospodarczego. Obniżała się konsumpcja, co było skutkiem erozji dochodów rozporządzalnych oraz efektem wysokiej bazy z okresu napływu ukraińskich uchodźców. Negatywnie na PKB wpływała także redukcja zapasów, do której przyczyniały się słabszy popyt krajowy oraz udrożnienie łańcuchów dostaw. W przeciwnym kierunku działały silne inwestycje oraz poprawa bilansu handlowego. Podtrzymujemy nasze oczekiwania dotyczące poprawy koniunktury w kolejnych kwartałach. Zakładamy dodatnią roczną dynamikę PKB w całym bieżącym roku na poziomie 0,5% i 3,0% w przyszłym roku. Gospodarka będzie rosnąć przy postępującej dezinflacji, której struktura będzie podobna jak za granicą –niższa dynamika cen kategorii bazowych oraz żywności" - czytamy w "Kwartalnym raporcie makroekonomicznym, październik 2023".
Ekonomiści banku prognozują, że saldo na rachunku obrotów bieżących przyniesie nadwyżkę w wysokości około 1% PKB w br., zaś w przyszłym roku saldo zanotuje deficyt na poziomie ok. -1% PKB.
W przyszłym roku aktywność gospodarcza będzie bazować na popycie wewnętrznym, związanym ze wsparciem konsumpcji przez dodatkowy impuls fiskalny.
Bank zaznacza, że w 2024 r. pogarszać się będzie kontrybucja eksportu netto.
"Koniunktura na najważniejszych rynkach eksportowych jest słaba. Rośnie przy tym ryzyko dla globalnej gospodarki" - podsumowano w raporcie.
(ISBnew)
Źródło: ISB news
- 22.04.2025Informacje z gospodarki
GUS: Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto spadła o 8% r/r w marcu
Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w marcu br. spadła o 8% r/r i wyniosła 21 899, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 32%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.04.2025Informacje z gospodarki
GUS: Liczba mieszkań oddanych do użytku spadła o 9% r/r w marcu
Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w marcu br. spadła o 9% r/r do 15 722, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5,8%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
- 22.04.2025Informacje z gospodarki
GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wzrósł do -6,2 w kwietniu
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) wyniósł -6,2 w kwietniu 2025 r. wobec -6,3 w marcu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne.
- 22.04.2025Informacje z gospodarki
GUS: Deficyt sektora 'general government' wzrósł do 6,6% PKB w 2024 r.
Deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) wyniósł 6,6% PKB na koniec 2024 roku (wobec 5,3% deficytu rok wcześniej), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na początku kwietnia GUS szacował, że deficyt w tym ujęciu w ub.r. wyniósł 6,6% PKB.
- 22.04.2025Informacje z gospodarki
GUS: Produkcja przedsięb. przemysłowych wzrosła o 2,5% r/r w marcu; konsensus: +3,6% r/r
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła o 2,5% r/r w marcu 2025 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,6%.